Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 2001, Nr 2 (69) |


• Płace w branży geodezyjnej w roku 2000 • Osnowa w zasięgu ręki, czyli Aktywna Sieć Geodezyjna • GIS Mazowsza ruszył • RT GPS w zastosowaniach inżynierskich • Globalny GIS – rozmowa z Wojciechem Gaweckim, szefem ESRI na Europę, Afrykę i Bliski Wschód • Oprogramowanie dla mapy numerycznej i nie tylko (część ...

powrót

Ryszard Pażus

Osnowa w zasięgu ręki

Aktywna Sieć Geodezyjna. Potrzeba nawiązywania pomiarów geodezyjnych do istniejącej osnowy to chleb powszedni geodety. Pomimo pełnego w skali kraju standardowego zagęszczenia punktami osnów geodezyjnych, bardzo często nawiązanie pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych wymaga dodatkowych zabiegów. Szczególnie pracochłonne bywają nawiązania wysokościowe pomiarów, gdy rozmieszczenie punktów osnowy nie jest równomierne. Najczęściej brak ich odczuwa się poza miastami i sieciami dróg. Te codzienne kłopoty geodety mogą w krótkim czasie zniknąć za sprawą Aktywnej Sieci Geodezyjnej (ASG). Punkty nawiązania w takiej sieci ustala „w zasięgu ręki” sam wykonawca pomiaru i na dodatek w sposób najbardziej dogodny. A więc nie trzeba już „dochodzić” do osnowy geodezyjnej, to osnowa „przychodzi” do wykonawcy.

Każdego, kto zajmuje się praktycznym zastosowaniem GPS w pomiarach geodezyjnych, frustruje rozbieżność między możliwościami zastosowania systemu w pomiarach geodezyjnych a tym, co słyszy się ex cathedra, a także ze swego rodzaju lobby producentów. Widok pomiarowego z charakterystycznym plecakiem i anteną GPS w otwartym terenie to najbardziej eksploatowany element reklamowy „rewelacyjnych” czy też „rewolucyjnych” metod pomiarowych. „Schody” zaczynają się w terenie. Okazuje się, że rozbudzone oczekiwania nie bardzo pasują do rzeczywistości, w której otwartego widnokręgu jak na lekarstwo. Nawet jeżeli nie jest tak źle, to i tak pozostaje pokaźna liczba punktów, które należy pomierzyć innymi metodami, w związku z czym efektywność pracy z odbiornikiem GPS gwałtownie spada.

Istota sieci modularnych ASG
Technologia wykorzystania ASG, zwłaszcza przy zastosowaniu sieci modularnych, w znacznym stopniu rekompensuje wady GPS. W 1986 roku sieci te zostały wprowadzone i opisane w wytycznych GUGiK „G-4.1 Sieci modularne”. Niewiele z zaleceń tych wytycznych przetrwało próbę czasu, ale tworzenie konstrukcji geodezyjnych w formie odrębnych modułów i łączenie ich przez punkty wiążące zasługuje na przywrócenie do łask. W odnowionej technologii sieci modularnych punktami wiążącymi nie będą szczegóły terenowe I grupy dokładności (w nowym standardzie G-4 są to punkty wyznaczone z dokładnością lepszą niż 0,10 m), lecz punkty nawiązania do ASG ustalone przez wykonawcę pomiarów w najdogodniejszy dla niego sposób. Punkty te też wymagają otwartego widnokręgu, ale nie jest to już zadanie tak kłopotliwe, jak sytuacja opisana na wstępie.
Na marginesie dygresja na temat „przyziemności” dzisiejszych geodetów. Jeszcze kilkanaście lat temu, w czasie, kiedy do pomiaru potrzebna była widoczność między punktami, powszechnie używano wież, masztów, wysokich statywów itp. konstrukcji. Teraz, kiedy wymaga się tylko otwartego widnokręgu dla punktu pomiarowego, nikt nie stosuje masztów – najprostszych i najtańszych konstrukcji do wyniesienia anteny GPS. Wracając do zastosowania sieci modularnych i ASG, posłużę się szkicem z wytycznych G-4.1 (rys. 1), który w schematyczny sposób pokazuje różnicę między dawną siecią modularną a siecią modularną ASG. Uproszczenie prac polowych jest wyraźnie widoczne (szkic nie pokazuje wymaganych pomiarów kontrolnych dla punktów należących do szczegółów I grupy dokładności). W głównej metodzie pomiarowej nadal mamy tachimetr, jest to już jednak nowoczesny instrument elektroniczny z możliwością wykonania dokładnych pomiarów wysokości i odległości. Zrozumiałe jest, że wszystkie istniejące w obszarze pomiaru punkty osnowy geodezyjnej należy włączyć do sieci.
Punkty wiążące ASG powinno się oczywiście zaliczać do punktów osnowy sytuacyjno-wysokościowej, bo muszą spełniać standardowy warunek dokładności położenia dla tej osnowy. Należy tu jednak zauważyć, że wyznaczenie następuje bezpośrednio w nawiązaniu do najbardziej dokładnej osnowy podstawowej, tzn. bez typowego hierarchicznego dogęszczania osnów podstawowych i szczegółowych.

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS