Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2000, Nr 11 (66) |


• CERCO plus MERGIN: nowe stowarzyszenie • Elipsoidy a układy – zasady transformacji współrzędnych pomiędzy różnymi układami kartograficznymi na obszarze Polski (3) • System Informacji Przestrzennej w leśnictwie • e-Bentley – Międzynarodowa Konferencja w Filadelfii • O człowieku na słupie i geoinżynieryjnej ...

powrót

redakcja

Niwelatory cyfrowe

Elektronika wkroczyła do niwelacji kilka lat temu. Niwelatory cyfrowe z automatycznym odczytem stają się coraz wygodniejsze w użyciu. Specjalna kodowa łata umożliwia automatyczny pomiar wysokości i odległości.

Niwelatory cyfrowe (kodowe) pozwalają uzyskać dokładności nawet 0,3 mm na 1 km podwójnej niwelacji. Automatyczny pomiar i rejestracja obserwacji eliminują możliwość wykonania błędnego odczytu, omyłkowego wpisu do dziennika pomiarowego lub innego błędu spowodowanego przez człowieka. Sam pomiar jest szybszy od tradycyjnego, a automatyczna rejestracja dodatkowo skraca czas pracy w terenie.
Atutem niwelatorów cyfrowych jest rozbudowane oprogramowanie. Opracowanie wyników możliwe jest już na stanowisku – na bieżąco można sprawdzać dokładność wykonanego pomiaru, dokonywać obliczeń, mierzyć odkształcenia, wykonywać pomiary przemysłowe, topograficzne, tyczyć drogi i linie kolejowe, wykonywać pomiary w kopalniach i inne. Niwelator sam oblicza np. średnie z kilku pomiarów albo odchyłki na stanowisku i sygnalizuje operatorowi, czy nie przekroczyły one wartości dopuszczalnych.
Do pomiarów służą łaty z kodem kreskowym. Niektóre z nich mają jednocześnie naniesiony podział tradycyjny. Możliwy jest też optyczny odczyt ze zwykłej łaty, oczywiście z mniejszą dokładnością. Pomiar elektroniczny można wykonać nawet w warunkach ograniczonej widoczności (jednak łata powinna być równomiernie oświetlona). Do odczytu elektronicznego potrzebny jest kilkudziesięciocentymetrowy odcinek łaty (ale nie musi on być widziany w jednym „kawałku”). Niwelatory kodowe wyposażone są w pamięć wewnętrzną albo zewnętrzną kartę pamięci (lub oba te elementy). Inne rozwiązanie to port RS-232 umożliwiający podłączenie do komputera.
Instrumenty te są wodoodporne, mogą pracować w szerokim zakresie temperatur. Cena netto samego niwelatora kształtuje się w granicach 8-22,5 tys., przy czym cena łat niezbędnych do pracy jest stosunkowo wysoka. Komplet 3-metrowych łat inwarowych wraz z drewnianym futerałem kosztuje ok. 9 tys. zł, komplet łat fiberglassowych – ok. 5 tys. Łaty aluminiowe można wprawdzie kupić już po 300 zł za sztukę, ale im tańsza łata, tym mniejsza dokładność pomiaru.

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS