Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2000, Nr 11 (66) |


• CERCO plus MERGIN: nowe stowarzyszenie • Elipsoidy a układy – zasady transformacji współrzędnych pomiędzy różnymi układami kartograficznymi na obszarze Polski (3) • System Informacji Przestrzennej w leśnictwie • e-Bentley – Międzynarodowa Konferencja w Filadelfii • O człowieku na słupie i geoinżynieryjnej...

powrót

Jerzy Przywara

O człowieku na słupie i geoinżynieryjnej lokomotywie

Z Jean-Baptiste Monnierem, wice prezesem Bentley Systems ds. geoinżynierii, rozmawia Jerzy Przywara

Ilustracja:

Jerzy Przywara: Jaka jest strategia działania Bentley Systems w dziedzinie geoinżynierii i jak na tym tle przedstawia się filozofia usługi Viecon?

Jean-Baptiste Monniere: Jeśli chodzi o geoinżynierię, przyjęliśmy dwa podejścia w zakresie Internetu i architektury serwerów. Pierwsze dotyczy zarządzania plikami. W całym procesie geoinżynieryjnym powstaje wiele dokumentów dotyczących dystrybucji aktywów, takich jak na przykład szczegóły opisujące zwykłą studnię kanalizacyjną lub wyposażenie telekomunikacyjne znajdujące się gdzieś na trasie linii. Istnieje terminarz określający czas konserwacji, zdjęcie lub rysunek, a także dokument opisowy oraz związany z tym plik CAD-owski. Jeśli weźmie się pod uwagę typową firmę kolejową lub wodociągową, to może się okazać, że ma ona setki tysięcy takich dokumentów, z których wiele jest w dodatku poufnych. W jaki sposób je przejrzeć, w jaki sposób do nich dotrzeć? To jest rzecz, którą Viecon zrobi najlepiej. Zaprezentowaliśmy to podczas pokazu, omawiając Viecon z opcją Spatial, który dostępny będzie na rynku pod koniec bieżącego roku. Umożliwia on nawigację znacznej liczby dokumentów za pośrednictwem Internetu. Za jego pomocą można bardzo łatwo określić, że naprawiany jest ten lub inny transformator albo np. wszystkie transformatory w promieniu 5 mil, które podlegają serwisowi. Drugie podejście, które stosujemy w GIS, różni się od pierwszego i jednocześnie jest jego uzupełnieniem. Oparto je na opracowaniach kartograficznych „bez szwu”. W przeciwieństwie do map i dokumentów dyskretnych, oferują one ciągłość danych. Postanowiliśmy tutaj wykorzystać oprogramowanie Oracle (wersja 8i) i opcję Oracle Spatial. Zawarte w nich informacje GIS-owskie umożliwiają przechowywanie danych nawet o całym kraju i dodatkowo są w pełni zgodne z Open GIS-em, czyli standardami wymaganymi obecnie w tym zakresie przez Open GIS Consortium. Oczywiście znajdujemy się w początkowej fazie określania tych standardów. Ustalono je dla podstawowych cech, co jest wystarczające, jeśli chodzi o informacje z zakresu GIS (nie dotyczy to bardziej skomplikowanej grafiki, np. 3D). Mamy więc tutaj z jednej strony informacje wektorowe w bazie danych Oracle Spatial, z drugiej – informacje rastrowe, takie jak chociażby biblioteka zdjęć lotniczych. Z obu tych źródeł informacji korzystać można za pośrednictwem zwykłego komputera lub przeglądarki.

To jest propozycja dla dużych użytkowników. Co Bentley Systems proponuje małym biurom czy urzędom?
Także i w tym przypadku przyjęliśmy dwa rozwiązania, zależne od rodzaju użytkowników. Więksi z nich będą korzystać z sieci Intranetu i zbudują na jej podstawie obszerny system IT [Information Technology – przyp. JP]. Do zarządzania plikami będą używać technologii Viecon lub ProjectWise, a do porozumiewania się ze wszystkimi swymi kontrahentami stosować sieci intranetowe. Dlatego Viecon najlepiej nadaje się do sprzedaży dużym firmom, takim jak kompanie telekomunikacyjne lub agencje rządowe, które będą mogły na jego podstawie budować swe bazy danych i udostępniać je użytkownikom.

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w 1921 roku nie umiało czytać ani pisać 33,1% obywateli naszego kraju w wieku powyżej 10 lat?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Franciszek Armiński (1789-1848)

Franciszek  Armiński  (1789-1848)
Urodził się 2 października 1789 roku w Tymbarku k. Limanowej. Ukończył gimnazjum w Krakowie, następnie przeniósł się do Warszawy; w kierunku matematycznym kształcił go Joachim Livet. W 1811 roku Armiński wyjechał do Paryża, gdzie pobierał...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1578
Król Stefan Batory dał jezuitom z kolegium wileńskiego przywilej na założenie Akademii Wileńskiej. Rok później dokument zatwierdził papież Grzegorz XIII. Szkoła została utworzona na bazie działającego od 1570 r. w Wilnie kolegium jezuickiego...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2