Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2000, Nr 11 (66) |


• CERCO plus MERGIN: nowe stowarzyszenie • Elipsoidy a układy – zasady transformacji współrzędnych pomiędzy różnymi układami kartograficznymi na obszarze Polski (3) • System Informacji Przestrzennej w leśnictwie • e-Bentley – Międzynarodowa Konferencja w Filadelfii • O człowieku na słupie i geoinżynieryjnej ...

powrót

Janusz Michalak

Nie dajmy się zwariować

Homologacja w systemach informacji przestrzennej. Sprawa homologacji oprogramowania SIP ponownie powróciła na łamy GEODETY. Sprawił to artykuł Aleksandra Danielskiego „Homologacja: źródło korupcji czy pomocna ręka?” (GEODETA 10/2000). Ponieważ w wielu szczegółach mam odmienne zdanie niż autor tej publikacji, czuję się w obowiązku zabrać głos w dyskusji.

Zacznijmy od wyjaśnienia, że z homologacją mamy do czynienia, gdy używanie niewłaściwych urządzeń może grozić niebezpieczeństwem dla osób i ich mienia lub zakłócać funkcjonowanie jakiejś publicznej struktury technicznej. Najczęściej dotyczy to komunikacji (pojazdy samochodowe) i telekomunikacji (sieć telefoniczna i radiowa). Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że homologacja nie dotyczy sieci komputerowych, w tym Internetu. Jedyny przypadek stosowania homologacji w teleinformatyce to modemy, z racji podłączania ich do sieci telefonicznej. Modemy objęte są tymi samymi przepisami dotyczącymi homologacji co zwykłe aparaty telefoniczne.

Nie tędy droga
Nie spotkałem się nigdzie (ani w kraju, ani za granicą) z przypadkiem stosowania procedur homologacyjnych do oprogramowania komputerowego. W informatyce przyjętych jest bardzo dużo różnych standardów, wiele z nich jest określonych w postaci norm, najczęściej międzynarodowych (ISO), jest także sporo nie ujętych w przepisy prawne, a przez wszystkich zgodnie przestrzeganych. To jest konieczność, bo w przeciwnym przypadku zapanowałby chaos i budowanie systemów informatycznych byłoby koszmarem. Przykładem może być dwadzieścia sposobów kodowania polskich znaków diakrytycznych w tekstach komputerowych, z czym mieliśmy do czynienia jeszcze całkiem niedawno. Te same argumenty odnoszą się do standardów stosowanych w geomatyce, chociażby z tego względu, że jest ona bardzo silnie związana z informatyką – bezpośrednio na niej bazuje i ma podobny charakter. Jeżeli ktoś buduje oprogramowanie dla SIP, ignorując standardy informatyki i geomatyki, to pogrąża siebie i potencjalnych użytkowników swojego oprogramowania – od takich osób trzeba trzymać się z daleka. Jednak walka z tym za pomocą homologacji jest moim zdaniem równie niebezpieczna. Z przytoczonej obok definicji homologacji wynika, że:
1. przepisy prawne i normy stanowiące podstawę homologacji nakładają obowiązek przestrzegania określonych wymogów technicznych,
2. urządzenie nie spełniające tych wymogów nie może być używane na terytorium RP.
Czy można to przenieść na grunt geomatyki, w obrębie której leżą także systemy informacji przestrzennej? Uważam, że nie – z kilku powodów. Przedstawiam je tu w dużym skrócie

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS