Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2000, Nr 11 (66) |


• CERCO plus MERGIN: nowe stowarzyszenie • Elipsoidy a układy – zasady transformacji współrzędnych pomiędzy różnymi układami kartograficznymi na obszarze Polski (3) • System Informacji Przestrzennej w leśnictwie • e-Bentley – Międzynarodowa Konferencja w Filadelfii • O człowieku na słupie i geoinżynieryjnej ...

powrót

Konrad Pirwitz

CERCO plus MEGRIN: nowe stowarzyszenie

XXIII Zgromadzenie Generalne CERCO, Malmö, 10-13 września. CERCO – Europejski Komitet Szefów Państwowych Agencji Kartograficznych (Comité Européen des Responsables de la Cartographie Officiele) – powstał przed 20 laty pod auspicjami Rady Europy. Organizacja liczy obecnie 37 członków. Podczas wrześniowego Zgromadzenia Generalnego podjęli oni decyzję o rozwiązaniu CERCO z końcem tego roku i powołaniu z dniem 1 stycznia 2001 r. nowego stowarzyszenia.

Europejski Komitet Szefów Państwowych Agencji Kartograficznych jest organizacją niekomercyjną. Członkami mogą być państwa europejskie zaakceptowane przez Zgromadzenie Generalne (Polska uzyskała status pełnego członka w 1992 r. i jest reprezentowana przez prezesa GUGiK). CERCO stawia sobie trzy podstawowe cele:
- uproszczenie wymiany informacji pomiędzy członkami i dzięki temu poszerzenie współpracy służb geodezyjnych i kartograficznych w Europie;
- zapewnienie i wzmocnienie obecności komitetu i jego członków wszędzie tam, gdzie pojawia się problematyka informacji geograficznej (z uwzględnieniem potrzeb rynku);
- identyfikowanie tematów, dla których właściwe będzie przyjmowanie wspólnej polityki.
Przykładem takiej współpracy były działania CERCO mające na celu stworzenie paneuropejskich sieci geodezyjnych (poziomych i wysokościowych), sieci grawimetrycznych i magnetycznych, utworzenie europejskich baz danych geograficznych (w tym topograficznych) czy też wysiłki na rzecz opracowania wspólnych standardów technicznych w zakresie informacji geograficznych, wreszcie wspólne prace w zakresie ochrony praw autorskich i polityki cenowej w geodezji i kartografii.

Ostatnie zgromadzenie
Członkowie CERCO zjechali na początku września do uroczego Malmö. W spotkaniu zorganizowanym przez służbę geodezyjną i kartograficzną Królestwa Szwecji uczestniczyło blisko 100 osób z 35 krajów. Wśród nich byli też przedstawiciele tzw. organizacji siostrzanych, działających na polu tworzenia i wykorzystywania informacji geograficznych, w tym prezydent Międzynarodowej Asocjacji Kartograficznej Bengt Rystedt. Polskę reprezentowali prezes GUGiK Kazimierz Bujakowski oraz autor niniejszego tekstu. Obrady prowadził dotychczasowy prezydent CERCO Jean Poulit (dyrektor generalny Francuskiego Instytutu Geograficznego i szef francuskiej służby geodezyjnej i kartograficznej). Ważnym punktem spotkania były sprawozdania przewodniczących Grup Roboczych:
- Laila Aslesen (Norwegia) omówiła działalność Grupy I ds. prawnych, ochrony praw autorskich i spraw ekonomicznych. Stwierdziła m.in., że po przeglądzie i analizie polityki cenowej w Europie, jaką kreują służby geodezyjne w zakresie produktów i usług w geodezji i kartografii, trudno dopatrzyć się jakiejś logiki i spójności;
- dr Erich Gubler (Szwajcaria) przedłożył sprawozdanie Grupy VIII ds. geodezji (sieci geodezyjne, grawimetryczne i magnetyczne). Zapoznał zebranych m.in. z wynikami warsztatów (Francja, 29-30 listopada 1999 r.), podczas których specjaliści i eksperci tej grupy zarekomendowali Komisji Europejskiej ETRS ’89 jako oficjalny system odniesień przestrzennych dla obszaru obejmującego państwa Unii Europejskiej (z rekomendacją tą zgodne jest rozporządzenie z 8 sierpnia 2000 r. w sprawie państwowego systemu odniesień przestrzennych dla Polski);

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS