Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 2000, Nr 8 (63) |


• Nowa era geoinformatyki, czyli radarowa misja topograficzna promu Endeavour • W poszukiwaniu interaktywnej mapy • Idziemy w stronę informatyki, rezygnujemy z cepelii – redakcyjna dyskusja na temat projektu rozporządzenia w sprawie EGiB • Potrzebne wsparcie środowiska – aktualne problemy normalizacji w geodezji ...

powrót

Anna Wardziak

Moje widzenie świata

Konkurs kartograficzny dla dzieci. Podczas ubiegłorocznej Międzynarodowej Konferencji Kartograficznej zorganizowanej przez Międzynarodową Asocjację Kartograficzną (International Cartographic Association) w Ottawie odbyła się czwarta edycja konkursu kartograficznego dla dzieci o nazwie „Barbara Petchenik Children’s Map Design Competition”. Został on ustanowiony w 1993 r. dla uczczenia zmarłej rok wcześniej byłej wiceprezydent MAK, która przez całe życie związana była z opracowywaniem map dla dzieci. Jedną z laureatek ostatniej edycji była uczennica warszawskiej Szkoły Podstawowej nr 126 Kamila Sojka.

Konkurs towarzyszy odbywającym się co 2 lata międzynarodowym konferencjom kartograficznym, a każde z ponad 70 państw – członków Międzynarodowej Asocjacji Kartograficznej ma prawo nadesłać ok. 5 prac, których autorami mogą być jedynie dzieci w wieku od 5 do 16 lat. W ubiegłym roku wytypowano około 120 prac. Konkurencja zatem była dość silna, choć nie wszystkie kraje były reprezentowane. 10 najlepszych zdaniem komisji konkursowej prac tradycyjnie wytypowano do umieszczenia na pocztówkach UNICEF-u, z których dochód przeznaczany jest na pomoc dzieciom. I właśnie w tym gronie znalazła się praca Kamili „Dzikie zwierzęta – mieszkańcy lądów i mórz”. W Ottawie, obok prac nowych, pokazano też te, które zdobyły nagrody na konkursach w latach poprzednich. Wśród nich znalazły się prace polskich uczniów: Łukasza Rybaka „Razem chronimy przyrodę Ziemi” (Barcelona 1995 r.) i Jacka Majewskiego „Czy taka będzie przyszłość Ziemi?” (Sztokholm 1997 r.).

Konkurs międzynarodowy poprzedzany jest corocznie klasyfikacją krajową. Polska edycja nosi nazwę „Moje widzenie świata” i jest organizowana przez Komitet Narodowy ds. Międzynarodowej Asocjacji Kartograficznej powoływany przez Instytut Geodezji i Kartografii. Koordynatorem wszelkich prac związanych z konkursem z ramienia Komitetu jest Henryk Górski (członek komisji Cartography and Children MAK). Idea konkursu krajowego powstała z myślą o uczniach klas V szkół podstawowych. Polega on na opracowaniu przez dzieci ich własnego obrazu świata (mapy), a równocześnie pozwala na wykazanie się znajomością wybranego tematu i umiejętnością jego przedstawienia w formie graficznej.

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS