Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 2000, Nr 8 (63) |


• Nowa era geoinformatyki, czyli radarowa misja topograficzna promu Endeavour • W poszukiwaniu interaktywnej mapy • Idziemy w stronę informatyki, rezygnujemy z cepelii – redakcyjna dyskusja na temat projektu rozporządzenia w sprawie EGiB • Potrzebne wsparcie środowiska – aktualne problemy normalizacji w geodezji ...

powrót

Henryk Bartoszewicz

Na obraz i podobieństwo

Kartografika fortecy jasnogórskiej z przełomu XVIII i XIX wieku

Jasnogórskie kartografika forteczne znajdujące się w zbiorach Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie są unikalne w skali kraju. Jest to największy zbiór map wielkoskalowych z drugiej połowy XVIII i początku XIX w. dotyczących jednego obiektu fortecznego, przechowywanych w jednym miejscu.

Początki twierdzy jasnogórskiej sięgają lat 20. XVII w. Prawdopodobnie jej pierwszy plan sporządzili inżynierowie
sprowadzeni w 1621 r. do Częstochowy przez Zygmunta III Wazę, którym król powierzył wykonanie projektu i zbudowanie wokół klasztoru obiektów fortecznych. Ten plan-projekt nie zachował się. Natomiast na jego podstawie w okresie panowania Władysława IV zbudowano na Jasnej Górze twierdzę. W 1655 r., w czasie pierwszej wojny polsko-szwedzkiej, miała ona już nie tylko zewnętrzne szańce, ale także silne mury wewnętrzne, wzmocnione czterema narożnymi bastionami, co pozwoliło jej obronić się przed szturmem wojsk generała Müllera. Ponownie Szwedzi bezskutecznie oblegali twierdzę w 1702 i 1705 r. Jednakże kolejne szturmy dokonały poważnych zniszczeń fortyfikacji. W pierwszej połowie XVIII w. (po roku 1717) podkomorzy koronny Jerzy Lubomirski i hetman wielki koronny Józef Potocki własnym kosztem zbudowali cztery bastiony i bramę usytuowaną przed fosą. W 1743 r. rozpoczęto, trwającą z przerwami ponad pół wieku, przebudowę i rozbudowę twierdzy na Jasnej Górze.

W tym czasie sporządzono znaczną liczbę planów fortecznych związanych zarówno z pracami budowlanymi,
jak i możliwościami wykorzystania walorów obronnych twierdzy. Pomiary (prace geodezyjne) oraz plany kartograficzne i architektoniczne wykonali inżynierowie, architekci i oficerowie Korpusu Inżynierów Koronnych, Korpusu Artylerii Koronnej oraz Korpusu Kadetów. Część spośród planów i rysunków architektonicznych, które powstały w latach 80. i 90. XVIII w., znajduje się w zbiorach kartograficznych Archiwum Głównego Akt Dawnych (AGAD) w Warszawie. Zachowały się także plany z okresu schyłkowego istnienia twierdzy, czyli z początku XIX w. Ponadto sytuacja twierdzy jasnogórskiej została przedstawiona na części planów miasta Częstochowy z tego okresu.

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS