Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 2000, Nr 8 (63) |


• Nowa era geoinformatyki, czyli radarowa misja topograficzna promu Endeavour • W poszukiwaniu interaktywnej mapy • Idziemy w stronę informatyki, rezygnujemy z cepelii – redakcyjna dyskusja na temat projektu rozporządzenia w sprawie EGiB • Potrzebne wsparcie środowiska – aktualne problemy normalizacji w geodezji ...

powrót

Danuta Chowańska-Szwoch

Potrzebne wsparcie środowiska

Aktualne problemy normalizacji w geodezji: stan prac krajowych na tle normalizacji europejskiej (CEN) i międzynarodowej (ISO)

Polski Komitet Normalizacyjny nie ma środków na nowelizację podstawowych norm terminologicznych z dziedziny geodezji. Wyjątkowo udało się uzyskać pieniądze na nowelizację dwóch spośród czternastu – do niedawna obowiązujących – Polskich Norm. Prace normalizacyjne w konkretnej dziedzinie muszą być sponsorowane przez środowisko zawodowe, gdyż jemu przede wszystkim mają służyć. Sponsorami mogą być zarówno urzędy, stowarzyszenia, instytucje, jak i osoby prywatne.

Międzynarodowe i europejskie organizacje normalizacyjne
Na rozwój normalizacji o zasięgu międzynarodowym wpłynął postęp techniki oraz zaistnienie integracji między państwami, różnego rodzaju przedsiębiorstwami, a także umiędzynarodowienie biznesu. Wykorzystywanie osiągnięć technicznych innych krajów oraz unikanie barier w handlu i usługach z zagranicą są w znacznym stopniu możliwe dzięki udziałowi i korzystaniu z międzynarodowej działalności normalizacyjnej w danej dziedzinie. Prowadzi ona do rozwoju współpracy w zakresie aktywności intelektualnej, naukowej, technologicznej i ekonomicznej. Niebagatelne znaczenie ma także oszczędność środków, jaką można w ten sposób uzyskać. Praca w tych organizacjach ma charakter jawny, apolityczny i jest dobrowolna. Ma ona na celu:
- opracowywanie i promowanie norm,
- usuwanie lub zapobieganie powstawaniu barier w wymianie międzynarodowej,
- promowanie bezpieczeństwa, ochrony zdrowia i środowiska.
Normy z zakresu geodezji przygotowują dwie organizacje normalizacyjne o zasięgu międzynarodowym lub regionalnym, tj. International Organization for Standardization (ISO) oraz European Committee for Standardization (CEN). Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna (ISO) jest federacją organizacji normalizacyjnych z ponad 130 krajów świata (po jednym przedstawicielu z każdego kraju). W przypadku Polski tą organizacją przedstawicielską jest Polski Komitet Normalizacyjny (PKN). Status przedstawicieli jest różny w zależności od rodzaju członkostwa (czynne lub bierne, członek korespondent). ISO powstała oficjalnie 23 lutego 1947 roku na wniosek 25 krajów. Polska jest jednym z krajów-założycieli.

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Korzystanie z Portalu BDOT10k
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS