wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Czerwiec 2000, Nr 6 (61) |


• Stawiamy na fotogrametrię – mówi płk Eugeniusz Sobczyński, szef Zarządu Geografii Wojskowej • O trójwymiarowej mapie na płaszczyźnie pisze dr Teodor J. Blachut • Czyżby szansa dla fotogrametrii? – kilka uwag do projektu instrukcji O-1 i G-4 • System informacji o terenie GEO-MAP • Pomiary ...

powrót

Edward Mecha

GIS a wielkie pieniądze

Inspiracją do napisania tego artykułu było wystąpienie przedstawiciela firmy Intergraph w Polsce Roberta Widza podczas konferencji elbląskiej (6-7 kwietnia) na temat ośrodków dokumentacji. Komentując prezentowany system GeoKataster, stwierdził on, z właściwą sobie swadą, że Intergraph, oferując system zarządzania informacją przestrzenną, nie może tego robić za niewielkie pieniądze.

Robert Widz powiedział również: „Trudno jest zrozumieć, że system do zarządzania zasobami nie kosztuje 5 tys. zł, tylko więcej. My mówimy, że aby budować ten system potrzeba od razu 100 tys. zł. Jeżeli ktoś uważa, że powinien budować system do zarządzania zasobami, to musi po prostu taką kwotę znaleźć”. Stwierdził też, że jeśli geodeci nie zrozumieją, że nie tworzą map, tylko informację przestrzenną, to nie będzie wdrażania tego systemu.
Nie wiem, co stoi u podstaw takiej pewności w wypowiadaniu sądów, gdyż produkt prezentowany w Elblągu w mojej ocenie jeszcze nieco ustępuje rozwiązaniom rodzimym. Nie wiem też, kto czy co stoi za sprzedawcą nieeuropejskiego oprogramowania, że przy okazji prezentacji produktu określa wytyczne do konstruowania krajowego systemu informacji przestrzennej, ale wiem, że z wypowiedzi Roberta Widza powiało niepokojem. W końcu do najbogatszych krajów się nie zaliczamy, nasz ujemny bilans płatniczy rzutujący na zagraniczne zadłużenie szybko rośnie, a tu została przedstawiona oferta prawie nie do odrzucenia, skutkująca dalszym pogorszeniem bilansu. Niewykluczone, że to krajowe systemy do zarządzania informacją przestrzenną powinny być kilkunastokrotnie droższe, aby wyrównać do ofert zachodnich, raczej jednak sądzę, że nikt do tej pory nie przyjrzał się relacjom środków wydatkowanych na GIS-y i uzyskanym rezultatom.

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS