Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 2000, Nr 6 (61) |


• Stawiamy na fotogrametrię – mówi płk Eugeniusz Sobczyński, szef Zarządu Geografii Wojskowej • O trójwymiarowej mapie na płaszczyźnie pisze dr Teodor J. Blachut • Czyżby szansa dla fotogrametrii? – kilka uwag do projektu instrukcji O-1 i G-4 • System informacji o terenie GEO-MAP • Pomiary ...

powrót

Edward Mecha

GIS a wielkie pieniądze

Inspiracją do napisania tego artykułu było wystąpienie przedstawiciela firmy Intergraph w Polsce Roberta Widza podczas konferencji elbląskiej (6-7 kwietnia) na temat ośrodków dokumentacji. Komentując prezentowany system GeoKataster, stwierdził on, z właściwą sobie swadą, że Intergraph, oferując system zarządzania informacją przestrzenną, nie może tego robić za niewielkie pieniądze.

Robert Widz powiedział również: „Trudno jest zrozumieć, że system do zarządzania zasobami nie kosztuje 5 tys. zł, tylko więcej. My mówimy, że aby budować ten system potrzeba od razu 100 tys. zł. Jeżeli ktoś uważa, że powinien budować system do zarządzania zasobami, to musi po prostu taką kwotę znaleźć”. Stwierdził też, że jeśli geodeci nie zrozumieją, że nie tworzą map, tylko informację przestrzenną, to nie będzie wdrażania tego systemu.
Nie wiem, co stoi u podstaw takiej pewności w wypowiadaniu sądów, gdyż produkt prezentowany w Elblągu w mojej ocenie jeszcze nieco ustępuje rozwiązaniom rodzimym. Nie wiem też, kto czy co stoi za sprzedawcą nieeuropejskiego oprogramowania, że przy okazji prezentacji produktu określa wytyczne do konstruowania krajowego systemu informacji przestrzennej, ale wiem, że z wypowiedzi Roberta Widza powiało niepokojem. W końcu do najbogatszych krajów się nie zaliczamy, nasz ujemny bilans płatniczy rzutujący na zagraniczne zadłużenie szybko rośnie, a tu została przedstawiona oferta prawie nie do odrzucenia, skutkująca dalszym pogorszeniem bilansu. Niewykluczone, że to krajowe systemy do zarządzania informacją przestrzenną powinny być kilkunastokrotnie droższe, aby wyrównać do ofert zachodnich, raczej jednak sądzę, że nikt do tej pory nie przyjrzał się relacjom środków wydatkowanych na GIS-y i uzyskanym rezultatom.

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS