Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 2000, Nr 6 (61) |


• Stawiamy na fotogrametrię – mówi płk Eugeniusz Sobczyński, szef Zarządu Geografii Wojskowej • O trójwymiarowej mapie na płaszczyźnie pisze dr Teodor J. Blachut • Czyżby szansa dla fotogrametrii? – kilka uwag do projektu instrukcji O-1 i G-4 • System informacji o terenie GEO-MAP • Pomiary ...

powrót

Waldemar Izdebski, Tadeusz Knap

System informacji o terenie GEO-MAP

System mapy numerycznej. GEO-MAP jest systemem do tworzenia zbiorów informacji o terenie, ich aktualizacji, analizy, udostępniania oraz wykonywania różnorodnych prac projektowych. System powstał w roku 1992 (pierwotnie dla DOS), a obecnie dostępne są także wersje dla Windows 95/98/NT/2000. GEO-MAP jest w pełni autonomiczny i nie wymaga żadnego dodatkowego oprogramowania oprócz systemu operacyjnego. W roku 1995 zespół autorski tworzący program otrzymał Nagrodę Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa za „Opracowanie i wdrożenie systemu GEO-MAP”.

Proces udoskonalania systemu na podstawie doświadczeń zdobywanych przez autorów oraz uwag i sugestii licznego grona użytkowników trwa do dzisiaj. Obecnie system posiada ponad 480 instalacji w różnych konfiguracjach w kraju i za granicą. Wśród użytkowników znajdują się firmy produkcyjne, ośrodki dokumentacji, urzędy oraz szkoły i uczelnie. System jest w pełni dostosowany do wymogów polskich przepisów i instrukcji technicznych. Dużą zaletą jest współpraca z pięcioma systemami ewidencji gruntów, możliwość bezpośredniej wymiany danych z systemami SICAD, CADCore, MapInfo, EWMAPA, ARC/VIEW oraz import i eksport w standardzie Tango i SWING (rys. 1). System GEO-MAP składa się z wielu współpracujących ze sobą modułów. Dzięki modułowi GEOTRANS można dokonywać transformacji baz danych w dowolnych kombinacjach między układami 1942, 1965, 1992, lokalnym układem Warszawa i Poznań. W przypadku innego układu lokalnego potrzebna jest znajomość parametrów przejścia na jeden z wymienionych układów.
Efekty związane z wykorzystywaniem systemu GEO-MAP to przede wszystkim znaczne usprawnienie i przyspieszenie prac zarówno terenowych, jak i kameralnych oraz zautomatyzowany proces projektowania. Niewątpliwą zaletą systemu jest również fakt, że jest on kompleksowym narzędziem pozwalającym na wykonywanie różnorodnych prac geodezyjnych (czasem bardzo zaawansowanych) bez konieczności korzystania z dodatkowego oprogramowania. Asortyment prac wykonywanych za pomocą systemu przez różnych użytkowników jest bardzo szeroki – od tworzenia opracowań wielkoskalowych i ich aktualizacji, przez odnawianie operatów ewidencji gruntów, do specjalistycznych obliczeń związanych z budową metra. W systemie GEO-MAP można wykonywać również opracowania małoskalowe związane z tworzeniem baz danych dla gmin, powiatów i województw. Opracowania takie zostały wykonane np. dla województwa mazowieckiego oraz powiatów pruszkowskiego i ciechanowskiego.

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Geospatial Revolution, odc. 3
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS