wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Czerwiec 2000, Nr 6 (61) |


• Stawiamy na fotogrametrię – mówi płk Eugeniusz Sobczyński, szef Zarządu Geografii Wojskowej • O trójwymiarowej mapie na płaszczyźnie pisze dr Teodor J. Blachut • Czyżby szansa dla fotogrametrii? – kilka uwag do projektu instrukcji O-1 i G-4 • System informacji o terenie GEO-MAP • Pomiary ...

powrót

Waldemar Izdebski, Tadeusz Knap

System informacji o terenie GEO-MAP

System mapy numerycznej. GEO-MAP jest systemem do tworzenia zbiorów informacji o terenie, ich aktualizacji, analizy, udostępniania oraz wykonywania różnorodnych prac projektowych. System powstał w roku 1992 (pierwotnie dla DOS), a obecnie dostępne są także wersje dla Windows 95/98/NT/2000. GEO-MAP jest w pełni autonomiczny i nie wymaga żadnego dodatkowego oprogramowania oprócz systemu operacyjnego. W roku 1995 zespół autorski tworzący program otrzymał Nagrodę Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa za „Opracowanie i wdrożenie systemu GEO-MAP”.

Proces udoskonalania systemu na podstawie doświadczeń zdobywanych przez autorów oraz uwag i sugestii licznego grona użytkowników trwa do dzisiaj. Obecnie system posiada ponad 480 instalacji w różnych konfiguracjach w kraju i za granicą. Wśród użytkowników znajdują się firmy produkcyjne, ośrodki dokumentacji, urzędy oraz szkoły i uczelnie. System jest w pełni dostosowany do wymogów polskich przepisów i instrukcji technicznych. Dużą zaletą jest współpraca z pięcioma systemami ewidencji gruntów, możliwość bezpośredniej wymiany danych z systemami SICAD, CADCore, MapInfo, EWMAPA, ARC/VIEW oraz import i eksport w standardzie Tango i SWING (rys. 1). System GEO-MAP składa się z wielu współpracujących ze sobą modułów. Dzięki modułowi GEOTRANS można dokonywać transformacji baz danych w dowolnych kombinacjach między układami 1942, 1965, 1992, lokalnym układem Warszawa i Poznań. W przypadku innego układu lokalnego potrzebna jest znajomość parametrów przejścia na jeden z wymienionych układów.
Efekty związane z wykorzystywaniem systemu GEO-MAP to przede wszystkim znaczne usprawnienie i przyspieszenie prac zarówno terenowych, jak i kameralnych oraz zautomatyzowany proces projektowania. Niewątpliwą zaletą systemu jest również fakt, że jest on kompleksowym narzędziem pozwalającym na wykonywanie różnorodnych prac geodezyjnych (czasem bardzo zaawansowanych) bez konieczności korzystania z dodatkowego oprogramowania. Asortyment prac wykonywanych za pomocą systemu przez różnych użytkowników jest bardzo szeroki – od tworzenia opracowań wielkoskalowych i ich aktualizacji, przez odnawianie operatów ewidencji gruntów, do specjalistycznych obliczeń związanych z budową metra. W systemie GEO-MAP można wykonywać również opracowania małoskalowe związane z tworzeniem baz danych dla gmin, powiatów i województw. Opracowania takie zostały wykonane np. dla województwa mazowieckiego oraz powiatów pruszkowskiego i ciechanowskiego.

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS