wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Czerwiec 2000, Nr 6 (61) |


• Stawiamy na fotogrametrię – mówi płk Eugeniusz Sobczyński, szef Zarządu Geografii Wojskowej • O trójwymiarowej mapie na płaszczyźnie pisze dr Teodor J. Blachut • Czyżby szansa dla fotogrametrii? – kilka uwag do projektu instrukcji O-1 i G-4 • System informacji o terenie GEO-MAP • Pomiary ...

powrót

Jan Kowalski

Czyżby szansa dla fotogrametrii?

Kilka uwag do projektu instrukcji O-1 i G-4. Cieszę się, że ukazały się nowe projekty instrukcji O-1 (zawierającej ogólne zasady jednolitego wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych) i G-4 (opisującej od strony dokładnościowej osnowy pomiarowe oraz pomiary sytuacyjne i wysokościowe). Poprzednie wersje, wobec postępu technicznego, trąciły już myszką.

Dobrze się też stało, że instrukcja O-1 przybrała charakter normy technicznej, o określającej wymagania, jakie musi spełniać produkt geodezyjny i kartograficzny (takie sformułowanie zawiera instrukcja), a nie szczegółowego przepisu postępowania (którego dokładna realizacja ma gwarantować uzyskanie produktu właściwej jakości). Ponieważ w końcu marca bieżącego roku miałem okazję zapoznać się z obydwoma projektami, pozwalam sobie przedstawić kilka uwag do nich. Treść paragrafów, które budzą moje wątpliwości, przytaczam w całości.

Instrukcja O-1
§ 26. Plik wyników pomiaru i plik połączeń
Jeśli narzędzie pomiarowe pozwala na zapis i eksport wyników pomiaru plikiem tekstowym, to gdy plik taki zawiera:
a) wyniki pomiarów wszystkich wielkości mierzonych,
b) dane o połączeniach punktów obiektów mierzonych i identyfikatory lub kody tych obiektów
to wydruki tych plików, poprzedzone wskazówkami objaśniającymi sposób kodowania i kolejność danych, podpisane na każdej karcie przez wykonawcę pomiarów, uznaje się za dokumenty pomiarowe, równoważne odpowiednio:
a) tradycyjnym dziennikom pomiaru,
b) tradycyjnym szkicom.
Paragraf ten jest jasny i zrozumiałe są intencje autorów. Wynika z niego jednak, że wspomniane wydruki (nazwane dokumentami) będą przechowywane w ośrodkach dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, podobnie jak dzisiaj dzienniki pomiarów i szkice polowe. Należy sądzić, że autorzy chcą zachować dowody dla rozstrzygnięcia ewentualnych kwestii spornych (co do prawidłowego wykorzystania materiałów źródłowych), powstałych między ośrodkiem i wykonawcą prac geodezyjnych. Uważam, że postać danych dostarczanych przez wykonawców powinna być dostosowana do systemu informatycznego działającego w konkretnym ośrodku. W każdym razie unikałbym gromadzenia w nich jako dowodu „papierów”, gdyż ośrodkowe archiwa szybko się zapełnią i jedna z zalet informatyzacji zasobu – odchudzenie archiwów – przepadnie.

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS