Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 2000, Nr 6 (61) |


• Stawiamy na fotogrametrię – mówi płk Eugeniusz Sobczyński, szef Zarządu Geografii Wojskowej • O trójwymiarowej mapie na płaszczyźnie pisze dr Teodor J. Blachut • Czyżby szansa dla fotogrametrii? – kilka uwag do projektu instrukcji O-1 i G-4 • System informacji o terenie GEO-MAP • Pomiary ...

powrót

Jan Kowalski

Czyżby szansa dla fotogrametrii?

Kilka uwag do projektu instrukcji O-1 i G-4. Cieszę się, że ukazały się nowe projekty instrukcji O-1 (zawierającej ogólne zasady jednolitego wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych) i G-4 (opisującej od strony dokładnościowej osnowy pomiarowe oraz pomiary sytuacyjne i wysokościowe). Poprzednie wersje, wobec postępu technicznego, trąciły już myszką.

Dobrze się też stało, że instrukcja O-1 przybrała charakter normy technicznej, o określającej wymagania, jakie musi spełniać produkt geodezyjny i kartograficzny (takie sformułowanie zawiera instrukcja), a nie szczegółowego przepisu postępowania (którego dokładna realizacja ma gwarantować uzyskanie produktu właściwej jakości). Ponieważ w końcu marca bieżącego roku miałem okazję zapoznać się z obydwoma projektami, pozwalam sobie przedstawić kilka uwag do nich. Treść paragrafów, które budzą moje wątpliwości, przytaczam w całości.

Instrukcja O-1
§ 26. Plik wyników pomiaru i plik połączeń
Jeśli narzędzie pomiarowe pozwala na zapis i eksport wyników pomiaru plikiem tekstowym, to gdy plik taki zawiera:
a) wyniki pomiarów wszystkich wielkości mierzonych,
b) dane o połączeniach punktów obiektów mierzonych i identyfikatory lub kody tych obiektów
to wydruki tych plików, poprzedzone wskazówkami objaśniającymi sposób kodowania i kolejność danych, podpisane na każdej karcie przez wykonawcę pomiarów, uznaje się za dokumenty pomiarowe, równoważne odpowiednio:
a) tradycyjnym dziennikom pomiaru,
b) tradycyjnym szkicom.
Paragraf ten jest jasny i zrozumiałe są intencje autorów. Wynika z niego jednak, że wspomniane wydruki (nazwane dokumentami) będą przechowywane w ośrodkach dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, podobnie jak dzisiaj dzienniki pomiarów i szkice polowe. Należy sądzić, że autorzy chcą zachować dowody dla rozstrzygnięcia ewentualnych kwestii spornych (co do prawidłowego wykorzystania materiałów źródłowych), powstałych między ośrodkiem i wykonawcą prac geodezyjnych. Uważam, że postać danych dostarczanych przez wykonawców powinna być dostosowana do systemu informatycznego działającego w konkretnym ośrodku. W każdym razie unikałbym gromadzenia w nich jako dowodu „papierów”, gdyż ośrodkowe archiwa szybko się zapełnią i jedna z zalet informatyzacji zasobu – odchudzenie archiwów – przepadnie.

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS