Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 2000, Nr 6 (61) |


• Stawiamy na fotogrametrię – mówi płk Eugeniusz Sobczyński, szef Zarządu Geografii Wojskowej • O trójwymiarowej mapie na płaszczyźnie pisze dr Teodor J. Blachut • Czyżby szansa dla fotogrametrii? – kilka uwag do projektu instrukcji O-1 i G-4 • System informacji o terenie GEO-MAP • Pomiary ...

powrót

Teodor J. Blachut

Trójwymiarowa mapa na płaszczyźnie

Dlaczego techniki stereo-ortofoto są przyszłościowe w fotogrametrii? Polska charakteryzuje się znaczną liczbą nieprzeciętnie wykwalifikowanych geodetów o dużym i wielostronnym doświadczeniu. Są oni fachowcami, których w świecie (poza nielicznymi krajami europejskimi) dotkliwie brakuje i którzy winni wyjść na zewnątrz! Leży to w interesie gospodarczym Polski, ale jest również wyzwaniem dla ich ambicji zawodowej! Zaawansowana Polska może wykazać, że zastosowanie techniki stereo-ortofoto to zupełnie nowe możliwości w dziedzinie kartografii: tworzenie wiernych, bardzo szczegółowych, trójwymiarowych map na płaskich arkuszach papieru.

Ostrożnie z międzynarodowymi ekspertami
Zadaniem geodezji, poza wyznaczeniem kształtu i wielkości Ziemi, jest pozyskanie danych, na podstawie których można utworzyć obraz terenu w skali i formie zależnych od aktualnych potrzeb. Potrzeby te ulegały ciągłej ewolucji w miarę rozwoju cywilizacyjnego i kulturalnego ludzkości (w tym naukowo-technicznego) i dzisiaj są one odmienne w różnych częściach świata. Istnieje zrozumiała zależność między sformułowaniem zadań pomiarowych dla kraju a współczesnym stanem technologii. Innymi słowy, zasada wykonalności i ogólnej racjonalności prac musi być zawsze i rygorystycznie brana pod uwagę. Z tego też powodu np. systemy legal surveys rozwinięte w ubiegłych epokach w rozległych krajach anglosaskich i ich dominiach (np. w Ameryce Północnej), ograniczały się często do prymitywnych pomiarów (np. tylko punktów granicznych posiadłości gruntowych) bez jakiegokolwiek nawiązania do sieci geodezyjnej kraju. Wtedy nawet tego typu podejście stanowiło pewnego rodzaju postęp. Jednakże obecnie, gdy do dyspozycji mamy już o wiele wydajniejsze techniki, tkwienie przy przestarzałych koncepcjach (nawet gdy do ich wprowadzenia używa się nowoczesnych instrumentów GPS i komputerów) jest wsteczne i połączone z olbrzymimi stratami, wynoszącymi dziesiątki miliardów dolarów rocznie. Zauważyli to czołowi, ale w tym wypadku bezsilni, geodeci, np. w USA [1]. Nie chcą jednakże tego zauważyć fachowcy wielu innych krajów, w tym zwłaszcza oficjele międzynarodowi odpowiedzialni za pomoc w realizacji narodowych programów pomiarowo-kartograficznych. Prowadzi to do kolosalnych strat materialnych spowodowanych realizacją w skali krajowej mało wartościowych projektów i ciągłym powtarzaniem już raz wykonanych pomiarów, jak również do wszelkiego rodzaju kosztownych opóźnień i błędów w decyzjach rozwojowych w różnych dziedzinach, podejmowanych bez należytej znajomości stanu faktycznego w terenie.

Kataster wielozadaniowy a nowoczesne technologie
Obecnie powoli, ale systematycznie prawo obywatelstwa zdobywa sobie koncepcja katastru wielozadaniowego, który stał się podstawą ogólnego systemu informacji o Ziemi [2]. Koncepcja ta wychodzi z logicznego założenia, że wszelkiego rodzaju pomiary na terenie państwa winny być podporządkowane racjonalnym przepisom technicznym pozwalającym na łączenie wyników różnych prac pomiarowych w spójną całość. W szczególności zakłada się, że podstawą takiej integracji informacji pomiarowej o terenie winien być kataster wielozadaniowy, a więc ogólna ewidencja gruntów obejmująca nie tylko granice posiadłości, ale i wiele innych danych o terenie. W ogólnym zarysie kształt zdjęć katastralnych obowiązujący w przedwojennej Polsce, z dodatkiem rzeźby terenu (warstwic), można by uznać za reprezentatywny dla katastru wielozadaniowego. Sam fakt, że pomiary są technicznie poprawne, a nawet dowiązane do sieci geodezyjnej kraju, nie stanowi wystarczającego warunku, aby rozważany system katastralny uznać za „wielozadaniowy”. Podkreślam to świadomie, gdyż niedawno spotkałem się z tego rodzaju zapatrywaniem w jednym z bardziej zaawansowanych pod względem pomiarowym regionów Ameryki Północnej (nomina sunt odiosa!).
Z drugiej strony zależy mi bardzo na tym, aby polscy czytelnicy, zwłaszcza zaś geodezyjni liderzy, zechcieli rozróżniać poziom rozwojowych prac w technikach pomiarowych (a więc instrumentów i przyrządów) od poziomu wykonawstwa. W tej drugiej dziedzinie Polska jest krajem niezwykle zaawansowanym, który winien pokusić się o przewodnictwo i nie przyjmować bezkrytycznie przestarzałych koncepcji.

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS