Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 2000, Nr 6 (61) |


• Stawiamy na fotogrametrię – mówi płk Eugeniusz Sobczyński, szef Zarządu Geografii Wojskowej • O trójwymiarowej mapie na płaszczyźnie pisze dr Teodor J. Blachut • Czyżby szansa dla fotogrametrii? – kilka uwag do projektu instrukcji O-1 i G-4 • System informacji o terenie GEO-MAP • Pomiary ...

powrót

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

Stawiamy na fotogrametrię

Pułkownik Eugeniusz Sobczyński, szef Zarządu Geografii Wojskowej, w rozmowie z Katarzyną Pakułą-Kwiecińską powiedział: – Wyznaję pogląd, może trochę wojskowy, że najpierw trzeba mieć ogół informacji, a jak jest czas, środki i możliwości, to schodzi się w dół. Oczywiście klasyczna kartografia stosuje inną metodę: od szczegółu do ogółu. Moim zdaniem na stosowanie tej klasycznej metody nie zawsze można sobie pozwolić.

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska: Jak zorganizowana jest służba topograficzna w Polsce?

Pułkownik Eugeniusz Sobczyński: Po restrukturyzacji Ministerstwa Obrony Narodowej i Sztabu Generalnego pod koniec marca w miejsce Oddziału Topograficznego powstał Zarząd Geografii Wojskowej. Podlega on Generalnemu Zarządowi Rozpoznania Wojskowego Sztabu Generalnego WP (Sztab Generalny jest częścią MON).

Czym zajmuje się Zarząd Geografii Wojskowej?
Podobnie jak wcześniej Oddział Topograficzny, Zarząd Geografii Wojskowej koordynuje całość prac związanych z zabezpieczeniem geograficznym sił zbrojnych. Doszły jedynie zadania związane z hydrometeorologią.
Najważniejsza sfera naszej działalności – produkcyjna – to wykonywanie geograficznych opracowań analogowych i cyfrowych, pomiarów geodezyjnych oraz prowadzenie analiz terenowych. Kolejna sfera to system zaopatrzenia. Wojsko jest dużym odbiorcą opracowań geograficznych. Liczba produktów (mapy analogowe, obiekty cyfrowe), które wprowadzamy do sił zbrojnych, kształtuje się w granicach 3 milionów rocznie.
Zajmujemy się również szkoleniem topografów wojskowych dla całych sił zbrojnych. Prowadzimy kursy dla wykładowców-topografów szkół oficerskich, ośrodków szkolenia i jednostek wojskowych. Później oni szkolą żołnierzy służby zasadniczej, podchorążych, kadetów, podoficerów służby zasadniczej. Sporo jest tu do zrobienia, gdyż mapy Układu Warszawskiego i NATO są różne. Zmienił się układ współrzędnych (co oznacza np. inny sposób czytania współrzędnych), system meldunkowy (UTM) oraz sam wygląd mapy.
Odpowiadamy również za tworzenie bazy danych geograficznych do prowadzenia analiz terenowych, których rezultaty dowódcy wykorzystują do podejmowania decyzji. Dowódca bowiem jest nie tylko odbiorcą mapy wytwarzanej przez służbę, ale do podjęcia decyzji potrzebuje pewnych analiz uwzględniających warunki terenowe (np. przejezdność terenu, wybór sprzętu, obranie dogodnych kierunków podejścia i manewru). W poszczególnych rodzajach sił zbrojnych mamy swoje komórki, które się tym zajmują. W wojskach lądowych jest to Oddział Topograficzny, w wojskach lotniczych – Wydział Topograficzny.
W zakresie hydrometeorologii przede wszystkim koordynujemy wszystko, co się dzieje w siłach zbrojnych. Cała służba hydrometeorologiczna jest usadowiona głównie w wojskach lotniczych, z tego powodu, że potrzebują one najwięcej informacji. My natomiast odpowiadamy za standaryzację i koordynację pomiędzy wojskami lądowymi, marynarką i lotnictwem.
Kolejny obszar naszej działalności związany jest z GPS. Dotychczas w siłach zbrojnych nie było organizatora tego systemu i po powołaniu Zarządu Geografii Wojskowej zadanie to przydzielono właśnie nam. Musimy określić standardy odbiorników GPS, które mają być wprowadzane w poszczególnych rodzajach uzbrojenia, oraz przygotować porozumienia, szczególnie ze Stanami Zjednoczonymi (np. w kwestii dostępu do kodu P).

Gdzie realizuje się te zadania?
Generalnie opieramy się na naszych jednostkach. Zarząd Geografii Wojskowej (szefostwo) mieści się w Warszawie w Alejach Jerozolimskich 97. Budynek ten został oddany do użytku Wojskowemu Instytutowi Geograficznemu w 1935 r. Ciekawostką jest, że w tym samym gabinecie, gdzie dzisiaj rozmawiamy, przed wojną siedzieli szefowie WIG-u, w czasie wojny urzędował szef Oddziału Kartograficznego drukującego mapy na Wschód, a 17 stycznia 1945 r. zasiadł płk T. Naumienko (pierwszy po wojnie szef służby topograficznej). Budynek wprawdzie znacznie ucierpiał na skutek potężnych walk, ale przetrwał, gdyż był budowany pod potrzeby wojska (WIG miał specjalne wymagania co do jego konstrukcji).
W tym kompleksie mamy jeszcze dwie jednostki: Wojskowy Ośrodek Geodezji i Teledetekcji (to nasza placówka naukowo-badawczo-wdrożeniowa) i Oddział Zabezpieczenia Topograficznego (centralna składnica, gdzie gromadzone są nasze zbiory: diapozytywy, materiały archiwalne itd.).

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama