Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 2000, Nr 5 (60) |


• Geodeci na moście – pierwsza podwieszana konstrukcja przez Wisłę • Potrzebne porozumienia – konferencja prasowa głównego geodety kraju • 80 złotych za kilometr kwadratowy – spotkanie dystrybutorów Space Imaging Europe • Czas na Dolny Śląsk – koncepcja budowy Dolnośląskiego SIP • Geodezja bez...

powrót

Adam Linsenbarth

Cape Town 2000

28. Międzynarodowe Sympozjum Teledetekcja Środowiska, RPA, 27-31 marca

Ilustracja: „Informacja w zrównoważonym rozwoju” to hasło 28. Międzynarodowego Sympozjum Teledetekcja Środowiska (International Symposium on Remote Sensing of Environment – ISRSE) zorganizowanego w dniach 27-31 marca 2000 r. w Cape Town (Kapsztad) w Republice Południowej Afryki. Konferencje ISRSE mają już 38-letnią tradycję i są poświęcone globalnym, regionalnym i lokalnym problemom związanym z procesami zachodzącymi w środowisku naturalnym, a także monitorowaniu i prognozowaniu zmian w tym środowisku.

Organizacją konferencji kieruje Komitet Wykonawczy Międzynarodowego Centrum Teledetekcji Środowiska (International Center for Remote Sensing of Environment – ICRSE) składający się z przedstawicieli organizacji międzynarodowych, takich jak: Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), Europejska Organizacja Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMESAT), Program Środowiska Narodów Zjednoczonych (UNEP), ICRSE w USA, Centrum Badań Wspólnoty Europejskiej (EC – JRC) oraz z przedstawicieli NASA, NOAA i Służby Geologicznej USA, a także narodowych organizacji badań kosmicznych, takich jak: DLR w Niemczech, NSC w Norwegii i CSIR Satellite Application Centre w RPA.
Miejscowym organizatorem 28. ISRSE było Centrum Naukowe Badań Przemysłowych (Council of Scientific Industrial Research – CSIR) w Afryce Południowej. Było to jednocześnie trzecie sympozjum Afrykańskiego Towarzystwa Teledetekcji Środowiska (African Association of Remote Sensing of the Environment). Na sympozjum zgłoszono 280 referatów przygotowanych przez autorów reprezentujących ponad 40 państw. Zgodnie z przyjętą ostatnio konwencją dotyczącą wydawania materiałów konferencyjnych wszystkie referaty zakwalifikowane na sympozjum zostały wydane w postaci CD. Obrady, w których uczestniczyło 390 osób z 37 krajów, toczyły się w salach konferencyjnych hotelu Lord Charles w miejscowości Somerset West pod Cape Town. Obradom przewodniczył Geoff Garrett, prezydent CSIR.

Otwarcie sympozjum
W ceremonii otwarcia wziął udział minister sztuki, kultury, nauki i technologii RPA dr Ben Ngubane, a adresy powitalne wygłosili: Ghassem Asrar – wicedyrektor NASA, TillmannMohr – dyrektor generalny EUMESAT, Claudio Mastracci – dyrektor programów aplikacyjnych ESA oraz Gregory W. Withee – z NOAA.
Otwierając sympozjum, minister Ben Ngubane przedstawił globalne problemy związane ze środowiskiem naturalnym, jego monitorowaniem oraz prognozowaniem skutków dalszej jego degradacji. Już w czasie Międzynarodowego Roku Geofizycznego (1957/ 1958) zwrócono uwagę na globalne ocieplenie i na tzw. efekt cieplarniany. W tym właśnie okresie zbudowano w Afryce Południowej jedną z pierwszych na świecie stacji śledzących położenie satelitów. Stacja odbiorcza w Hartbeeshśk (w rejonie Pretorii) została rozbudowana w okresie późniejszym i od wielu lat służy do odbioru danych z satelitów teledetekcyjnych. Właśnie dane pozyskiwane z satelitów teledetekcyjnych i meteorologicznych pozwalają na globalną ocenę stanu środowiska naturalnego i wpływu człowieka na to środowisko. Minister Ngubane zauważył, że zrównoważony rozwój oznacza równowagę pomiędzy wzrostem ekonomicznym, stanem środowiska i jakością życia ludzi. Priorytetem w tej części świata jest podniesienie jakości życia obywateli, a to wymaga wzrostu ekonomicznego, który z kolei nie może naruszać stanu środowiska naturalnego.

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Apeks skanuje w Trójmieście
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
do 1884 r. przyspieszenie siły ciężkości pomierzono tylko w 122 punktach globu?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Olbrycht Strumieński (? - ok. 1609 r.)
XVI-wieczny autor dzieła technicznego opisującego niwelator wodny. Ukończył on szkołę parafialną w Mysłowicach (nie zdobył wyższego wykształcenia), następnie był rządcą w majątku Firlejów w Babicach pod Krakowem. Pod mecenatem Mikołaja Firleja...
więcej

strzałka w dółGeodaty
2002
Na orbicie znalazł się francuski satelita teledetekcyjny SPOT-5. Masa satelity wynosi 3000 kg (prawie dwa razy więcej niż SPOT-4), a na pokładzie zainstalowano m.in. dwa wysokorozdzielcze skanery HRG i skaner stereoskopowy HRS. Z danych ze SPOT-5...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2