Adam Linsenbarth
Cape Town 2000
28. Międzynarodowe Sympozjum Teledetekcja Środowiska, RPA, 27-31 marca
„Informacja w zrównoważonym rozwoju” to hasło 28. Międzynarodowego Sympozjum Teledetekcja Środowiska (International Symposium on Remote Sensing of Environment – ISRSE) zorganizowanego w dniach 27-31 marca 2000 r. w Cape Town (Kapsztad) w Republice Południowej Afryki. Konferencje ISRSE mają już 38-letnią tradycję i są poświęcone globalnym, regionalnym i lokalnym problemom związanym z procesami zachodzącymi w środowisku naturalnym, a także monitorowaniu i prognozowaniu zmian w tym środowisku.
Organizacją konferencji kieruje Komitet Wykonawczy Międzynarodowego Centrum Teledetekcji Środowiska (International Center for Remote Sensing of Environment – ICRSE) składający się z przedstawicieli organizacji międzynarodowych, takich jak: Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), Europejska Organizacja Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMESAT), Program Środowiska Narodów Zjednoczonych (UNEP), ICRSE w USA, Centrum Badań Wspólnoty Europejskiej (EC – JRC) oraz z przedstawicieli NASA, NOAA i Służby Geologicznej USA, a także narodowych organizacji badań kosmicznych, takich jak: DLR w Niemczech, NSC w Norwegii i CSIR Satellite Application Centre w RPA. Miejscowym organizatorem 28. ISRSE było Centrum Naukowe Badań Przemysłowych (Council of Scientific Industrial Research – CSIR) w Afryce Południowej. Było to jednocześnie trzecie sympozjum Afrykańskiego Towarzystwa Teledetekcji Środowiska (African Association of Remote Sensing of the Environment). Na sympozjum zgłoszono 280 referatów przygotowanych przez autorów reprezentujących ponad 40 państw. Zgodnie z przyjętą ostatnio konwencją dotyczącą wydawania materiałów konferencyjnych wszystkie referaty zakwalifikowane na sympozjum zostały wydane w postaci CD. Obrady, w których uczestniczyło 390 osób z 37 krajów, toczyły się w salach konferencyjnych hotelu Lord Charles w miejscowości Somerset West pod Cape Town. Obradom przewodniczył Geoff Garrett, prezydent CSIR.
Otwarcie sympozjum W ceremonii otwarcia wziął udział minister sztuki, kultury, nauki i technologii RPA dr Ben Ngubane, a adresy powitalne wygłosili: Ghassem Asrar – wicedyrektor NASA, TillmannMohr – dyrektor generalny EUMESAT, Claudio Mastracci – dyrektor programów aplikacyjnych ESA oraz Gregory W. Withee – z NOAA. Otwierając sympozjum, minister Ben Ngubane przedstawił globalne problemy związane ze środowiskiem naturalnym, jego monitorowaniem oraz prognozowaniem skutków dalszej jego degradacji. Już w czasie Międzynarodowego Roku Geofizycznego (1957/ 1958) zwrócono uwagę na globalne ocieplenie i na tzw. efekt cieplarniany. W tym właśnie okresie zbudowano w Afryce Południowej jedną z pierwszych na świecie stacji śledzących położenie satelitów. Stacja odbiorcza w Hartbeeshśk (w rejonie Pretorii) została rozbudowana w okresie późniejszym i od wielu lat służy do odbioru danych z satelitów teledetekcyjnych. Właśnie dane pozyskiwane z satelitów teledetekcyjnych i meteorologicznych pozwalają na globalną ocenę stanu środowiska naturalnego i wpływu człowieka na to środowisko. Minister Ngubane zauważył, że zrównoważony rozwój oznacza równowagę pomiędzy wzrostem ekonomicznym, stanem środowiska i jakością życia ludzi. Priorytetem w tej części świata jest podniesienie jakości życia obywateli, a to wymaga wzrostu ekonomicznego, który z kolei nie może naruszać stanu środowiska naturalnego.
Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY
powrót
|