wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Maj 2000, Nr 5 (60) |


• Geodeci na moście – pierwsza podwieszana konstrukcja przez Wisłę • Potrzebne porozumienia – konferencja prasowa głównego geodety kraju • 80 złotych za kilometr kwadratowy – spotkanie dystrybutorów Space Imaging Europe • Czas na Dolny Śląsk – koncepcja budowy Dolnośląskiego SIP • Geodezja bez ...

powrót

Jerzy Szyszko

Wywłaszczony geodeta

W styczniowym GEODECIE Stefan Balcer wypowiedział się na temat tzw. przekazywania dokumentów do ośrodka dokumentacji. Jego zdaniem przekazanie może być dokonywane tylko w ramach tej samej sfery własności, natomiast odbieranie geodecie jego opracowania jest wywłaszczeniem bez przyznania odszkodowania. Całkowicie zgadzam się ze stwierdzeniem o wywłaszczeniu.

Co do przekazywania w ramach jednej sfery własności, można się z kolegą nie zgodzić, gdyż np. Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa może przekazać nieruchomość nieodpłatnie na własność jednostce samorządu terytorialnego na cele związane z wykonywaniem zadań własnych samorządu (tę uwagę proszę traktować jako dygresję).
Co do wywłaszczenia jednak kolega Balcer ma całkowitą rację. Prawo geodezyjne wywłaszcza geodetów z ich autorskich opracowań, nie przyznając odszkodowania za wywłaszczone dobra. Jakby tego było mało, jeszcze przed rozpoczęciem prac geodezyjnych zmusza geodetę do wykorzystania za ustaloną odpłatnością materiałów zgromadzonych w ośrodku dokumentacji, często wcześniej odebranych temu samemu geodecie.
Opisany problem dotyka nas wszystkich do żywego. Wielu miało świadomość bezprawia dziejącego się zgodnie z prawem, ale dopiero Stefan Balcer przelał te uwagi na papier. Przyglądając się innym zawodom nie stwierdzam, aby miały w nich miejsce praktyki podobne do stosowanych w naszym zawodzie. Weźmy dla przykładu projektantów branży budowlanej – nikt im nie odbiera opracowań i nie znakuje pieczęcią o treści: „niniejszy dokument przyjęto do (...) i stanowi on własność Skarbu Państwa”.

Rządzenie się cudzymi pieniędzmi
Problem przewłaszczania opracowań geodezyjnych bez odszkodowania jest problemem fundamentalnym. Kierownicy (czy pracownicy) ośrodków stawiają geodetom wymagania często wykraczające poza potrzeby inwestorów, z którymi to przecież nie kierownicy ośrodków, tylko geodeci podpisują umowy o wykonanie opracowań geodezyjnych i kartograficznych.
Podam przykład: urząd gminy ogłosił przetarg na mapę w skali 1:2000 potrzebną do opracowania projektu rurociągu wodnego pomiędzy miejscowościami odległymi od siebie o kilka kilometrów. Wodociąg miał przebiegać częściowo przez las, częściowo przez tereny rolne. Ośrodek dokumentacji zażądał opracowania mapy w skali 1:1000 w układzie „65” na pierworysie sztywnym z matrycą, ale nie zamierzał dostarczyć geodecie plansz aluminiowych niezbędnych do opracowania mapy w wymaganej skali i kroju. Żądania ośrodka w znacznym stopniu zwiększały koszt wykonania tej pracy. Łatwo jest stawiać wymogi, jeżeli za swoje żądania nie ponosi się finansowych konsekwencji. Jest to rządzenie się cudzymi pieniędzmi.

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS