wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Maj 2000, Nr 5 (60) |


• Geodeci na moście – pierwsza podwieszana konstrukcja przez Wisłę • Potrzebne porozumienia – konferencja prasowa głównego geodety kraju • 80 złotych za kilometr kwadratowy – spotkanie dystrybutorów Space Imaging Europe • Czas na Dolny Śląsk – koncepcja budowy Dolnośląskiego SIP • Geodezja bez ...

powrót

Robert Lach

80 złotych za kilometr?

Spotkanie dystrybutorów Space Imaging Europe S.A., Ateny, 12-14 kwietnia.

IKONOS rejestruje już niektóre miasta i regiony Polski, a antena odbiorcza firmy Space Imaging Europe S.A. odbiera codziennie obrazy obejmujące powierzchnię 50 tys. km kwadratowych.

Długo czekałem na to spotkanie. Najpierw odłożono je po nieudanym starcie satelity IKONOS-1, później, kiedy przedstawiciele Space Imaging Europe już mieli wyjawić strategię marketingową podczas ubiegłorocznej SIP-owskiej konferencji Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej, Grecję dotknęło właśnie trzęsienie ziemi. Mogliśmy się spotkać dopiero teraz. Najpierw miłe zaskoczenie – w Atenach jest nieprzyzwoicie ciepło, a z okien hotelu, w którym zostało zorganizowane spotkanie, roztacza się widok na okoliczne wzgórza, w tym Akropol. Spotkanie zgromadziło około 60 osób. Wśród nich byli wszyscy najwięksi w Europie, jeśli chodzi o przetwarzanie zdjęć lotniczych i satelitarnych.
Zanim jednak zreferuję przebieg sesji, chciałbym cofnąć się o kilka lat. W 1993 roku, w ramach prowadzonego przez Stany Zjednoczone rozpoznania zasobów informacyjnych posiadanych przez Rosjan, ujawniono, że nieopodal Moskwy przechowywane są ponad 2 miliony zdjęć panchromatycznych (o rozdzielczości naziemnej rzędu 2 metrów) pokrywających powierzchnię całej Ziemi, a Rosjanie planują użyć sieci EOSAT do ich dystrybucji. Gra szła tutaj o wielkie pieniądze i zdobycie dominującej pozycji na lukratywnym rynku. Niejako w odpowiedzi na to zagrożenie w roku 1994 Kongres Stanów Zjednoczonych zdecydował się (po wielu debatach) na udzielenie licencji na budowę komercyjnych satelitów obrazowych, których technologia miała być opracowana przez amerykańskie koncerny wojskowe. Wydano wtedy 4 takie licencje (dla: Eyeglass, Earth Watch, Orbimage, Space Imaging).

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS