Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 2000, Nr 5 (60) |


• Geodeci na moście – pierwsza podwieszana konstrukcja przez Wisłę • Potrzebne porozumienia – konferencja prasowa głównego geodety kraju • 80 złotych za kilometr kwadratowy – spotkanie dystrybutorów Space Imaging Europe • Czas na Dolny Śląsk – koncepcja budowy Dolnośląskiego SIP • Geodezja bez ...

powrót

Robert Lach

80 złotych za kilometr?

Spotkanie dystrybutorów Space Imaging Europe S.A., Ateny, 12-14 kwietnia.

IKONOS rejestruje już niektóre miasta i regiony Polski, a antena odbiorcza firmy Space Imaging Europe S.A. odbiera codziennie obrazy obejmujące powierzchnię 50 tys. km kwadratowych.

Długo czekałem na to spotkanie. Najpierw odłożono je po nieudanym starcie satelity IKONOS-1, później, kiedy przedstawiciele Space Imaging Europe już mieli wyjawić strategię marketingową podczas ubiegłorocznej SIP-owskiej konferencji Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej, Grecję dotknęło właśnie trzęsienie ziemi. Mogliśmy się spotkać dopiero teraz. Najpierw miłe zaskoczenie – w Atenach jest nieprzyzwoicie ciepło, a z okien hotelu, w którym zostało zorganizowane spotkanie, roztacza się widok na okoliczne wzgórza, w tym Akropol. Spotkanie zgromadziło około 60 osób. Wśród nich byli wszyscy najwięksi w Europie, jeśli chodzi o przetwarzanie zdjęć lotniczych i satelitarnych.
Zanim jednak zreferuję przebieg sesji, chciałbym cofnąć się o kilka lat. W 1993 roku, w ramach prowadzonego przez Stany Zjednoczone rozpoznania zasobów informacyjnych posiadanych przez Rosjan, ujawniono, że nieopodal Moskwy przechowywane są ponad 2 miliony zdjęć panchromatycznych (o rozdzielczości naziemnej rzędu 2 metrów) pokrywających powierzchnię całej Ziemi, a Rosjanie planują użyć sieci EOSAT do ich dystrybucji. Gra szła tutaj o wielkie pieniądze i zdobycie dominującej pozycji na lukratywnym rynku. Niejako w odpowiedzi na to zagrożenie w roku 1994 Kongres Stanów Zjednoczonych zdecydował się (po wielu debatach) na udzielenie licencji na budowę komercyjnych satelitów obrazowych, których technologia miała być opracowana przez amerykańskie koncerny wojskowe. Wydano wtedy 4 takie licencje (dla: Eyeglass, Earth Watch, Orbimage, Space Imaging).

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skaning ułatwi modernizację statku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS