wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Maj 2000, Nr 5 (60) |


• Geodeci na moście – pierwsza podwieszana konstrukcja przez Wisłę • Potrzebne porozumienia – konferencja prasowa głównego geodety kraju • 80 złotych za kilometr kwadratowy – spotkanie dystrybutorów Space Imaging Europe • Czas na Dolny Śląsk – koncepcja budowy Dolnośląskiego SIP • Geodezja bez ...

powrót

Anna Wardziak

Potrzebne porozumienia

Konferencja prasowa głównego geodety kraju. Wiodącym tematem konferencji prasowej głównego geodety kraju (zorganizowanej 30 marca w Wojewódzkim Biurze Techniki i Nadzoru Geodezyjno-Kartograficznego w Warszawie) była współpraca z organami administracji samorządowej realizującymi zadania rządowe z zakresu geodezji i kartografii. Konferencja była chyba pierwszą próbą publicznej prezentacji polityki prowadzonej przez GUGiK. Podano ważniejsze wydatki, wyjaśniono cele podjętych ostatnio działań szkoleniowych (stąd miejsce konferencji – WBTiNGK jest bowiem organizatorem jednego z cykli szkoleniowych).

Prezes Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii Kazimierz Bujakowski przedstawił zasady współpracy z marszałkami i starostami, przekazał informacje na temat udzielonych w 1999 roku dotacji oraz odpowiadał na pytania dziennikarzy.
Trwający jeszcze program szkoleniowy głównego geodety kraju dla administracji geodezyjnej omówiła dyrektor Departamentu ds. Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego GUGiK Grażyna Skołbania.
Mamy nadzieję, że następna konferencja zostanie poświęcona przedstawieniu polityki wydawniczej GUGiK, realizacji budżetu, zamierzeń w zakresie tworzenia standardów (instrukcji) i rozporządzeń czy planowanych w resorcie badań naukowych. Dobrym zwyczajem stałoby się cykliczne organizowanie takich spotkań (np. dwa razy w roku). Umożliwiłyby one administracji przedstawienie prowadzonych prac i swych dokonań, ale nade wszystko pokazałyby, że nie ma tematów tabu, a obywatel otrzymuje od urzędników wyczerpujące informacje. A oto czego dowiedzieliśmy się tym razem.

Współdziałanie w zakresie opracowywania map
Od 1999 r. główny geodeta kraju, poza pełnieniem funkcji nadzorczych, tworzy mechanizmy spółdziałania oganów administracji rządowej i samorządowej, np. poprzez porozumienia z marszałkami województw w zakresie współpracy przy opracowaniu mapy topograficznej kraju w skali 1:10 000. W zeszłym roku udało się wynegocjować i podpisać 11 takich porozumień i są już inicjatywy podpisania kolejnych 3.
Na poziomie szczegółowości mapy w skali 1:10 000 GUGiK chce stworzyć topograficzną bazę danych (TBD), która mogłaby w przyszłości służyć do budowania systemów informacji geograficznej. W 1999 roku udało się zawrzeć 19 umów z marszałkami województw, w wyniku których opracowywane są 443 arkusze mapy topograficznej w skali 1:10 000 (czyli o ponad 100 arkuszy więcej niż rok wcześniej).

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS