Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 2000, Nr 2 (57) |


• Marny rok – wyniki uzyskane przez firmy geodezyjne w 1999 r. • Stare dane, nowe wyniki, czyli modernizacja EGiB na podstawie danych z pomiarów bezpośrednich • Trzecia (geo)fala – reflekcje nie tylko na temat GIS-u • W drodze do wspólnej Europy, czyli współpraca międzynarodowa GUGiK w 1999 r. • Układy ...

powrót

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

Postawili na geomatykę

Przedsiębiorstwo Geodezyjno-Kartograficzne OPeGieKa Elbląg sprywatyzowało się jako pierwsza geodezyjna firma w Polsce. W lutym 1989 r. oderwało się od OPGK Gdańsk, którego oddziałem było przez poprzednich 40 lat. Udziałowcami zostali pracownicy. Sprywatyzowaną firmą od początku żelazną ręką kieruje prezes Florian Romanowski. – Naszym największym bogactwem jest potencjał intelektualny pracowników i doświadczenie w zarządzaniu firmą – mówi prezes. W 1999 r. OPeGieKa Elbląg osiągnęło obroty na poziomie największych firm geodezyjnych w Polsce – 6,3 mln zł (geodezja) i 5,5 mln zł (drukarnia).

Kierunek: geomatyka
– W 1989 r. postanowiliśmy zrobić dwie rzeczy: przetransformować firmę z geodezyjnej na geomatyczną oraz zmienić jej lokalny charakter na ogólnopolski – przypomina prezes Romanowski. – Doszliśmy do wniosku, że jako duża firma nie jesteśmy w stanie konkurować z pojedynczym geodetą w zakresie drobnych robót i musimy oferować całkiem inny produkt. Dlatego postawiliśmy na geomatykę. Dzisiaj czysta geodezja stanowi nie więcej niż 30-35% naszej produkcji, zaś 60% to prace geomatyczne i fotogrametryczne.
Rynek krajowy potrzebuje dużych, profesjonalnych firm, które niosą postęp, ale kto chce konkurować w kraju, musi inwestować. Dlatego przez 11 lat istnienia prywatnego OPeGieKa ani razu nie wypłacono wspólnikom dywidendy. Corocznie odcina się kawałek tortu (jakieś 600 tys. zł) z przeznaczeniem na prace badawcze, dzięki którym firma jest ciągle na wysokim poziomie technologicznym i ma do zaoferowania produkt wysokiej jakości. Dodatkowo ok. 1 mln złotych rocznie przeznacza się na inwestycje. Na początku działalności koledzy Romanowskiego z ołówkiem w ręku dowodzili, że nie warto kupować tachimetrów elektronicznych, bo to się nie zwróci. Na przekór sceptykom tachimetry zakupiono. I dobrze się stało, bo po trzech latach konkurencja też je miała, a wtedy OPeGieKa dysponowało już nie tylko sprzętem, ale całą technologią. I tak jest ze wszystkim, że na początku się nie opłaca; tak było z mapą numeryczną, fotogrametrią. – Teraz przez dwa lata możemy nie inwestować i nie będziemy odstawać od konkurencji – podkreśla Romanowski. – Ale my świadomie wybieramy inną strategię. Mamy wizję i długofalowy program istnienia – chcielibyśmy, żeby naszą specjalizacją była numeryczna obsługa ośrodków dokumentacji i zakładów przemysłowych.

Ludzie
OPeGieKa zatrudnia prawie 100 osób (w momencie prywatyzacji było 62). Po ok. 40 osób pracuje w zakładach: geodezji oraz geomatyki. Zakład Geomatyki tworzy 25 operatorów pracujących na dwie zmiany, 8-10 informatyków i 5 technologów. – Nie przyjmujemy do firmy fachowców z doświadczeniem – mówi prezes Romanowski. – Fundujemy stypendia, prowadzimy promocję na uczelniach i zatrudniamy wyłącznie ludzi prosto po studiach, bez złych nawyków. Wnoszą oni do firmy świeżą myśl techniczną, choć na początku niewiele umieją. 40% z nich odchodzi po roku, za to ci, którzy zostają, naprawdę chcą tu pracować i mogą się wiele nauczyć. W firmie musi być obecny element konkurencji. Nie chcemy nikogo krzywdzić, ale bez uczenia się i rozwoju nie będzie postępu. Naszym Zakładem Geomatyki rządzą 30-latkowie i doskonale sobie radzą. Kierownik zakładu Adam Augustynowicz jest, obok zastępcy dyrektora Sławomira Świderskiego, głównym strategiem w zakresie najnowszych rozwiązań geomatycznych. Fotogrametrią cyfrową kieruje 25-latek Mariusz Miłek, który pracuje tu zaledwie dwa lata. Bardzo dynamicznie rozwija się pracownia kartografii numerycznej pod kierownictwem Jarosława Kucińskiego. Jest to domena ludzi młodych, którym stwarzamy tylko możliwości twórczego działania. Ale budowanie takiego zespołu jak nasz trwa kilka lat – dodaje.
Zarobki w firmie kształtują się przeciętne na poziomie 2000 zł brutto. Młody inżynier na początek dostaje 1000 zł. Najlepsi zarabiają ok. 4000-5000 zł. – Nikt u nas nie ma prawa wykonywać dodatkowych robót na własny rachunek – kategorycznie zastrzega prezes. – Kto uważa, że lepiej będzie mu we własnej firmie, niech odejdzie. Były już przypadki zwolnień za podejmowanie dodatkowej pracy i to wszystkich otrzeźwiło – dodaje.

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS