wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995-2022. Aktualizacja obejmująca wydania z roku 2023 zostanie przeprowadzona we wrześniu 2023 r. Pilki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 2000, Nr 2 (57) |


• Marny rok – wyniki uzyskane przez firmy geodezyjne w 1999 r. • Stare dane, nowe wyniki, czyli modernizacja EGiB na podstawie danych z pomiarów bezpośrednich • Trzecia (geo)fala – reflekcje nie tylko na temat GIS-u • W drodze do wspólnej Europy, czyli współpraca międzynarodowa GUGiK w 1999 r. • Układy ...

powrót

Wojciech Tokarski

Nauki nigdy za wiele

Szkolenia dla kadr administracji geodezyjnej organizowane przez GGK.
Po reformie administracyjnej zapotrzebowanie na geodetów-urzędników spowodowało, że wiele z nowo zatrudnionych osób po raz pierwszy zetknęło się z pracą w administracji. Specyfika pracy urzędniczej to coś więcej niż wiedza techniczna, to umiejętności techniczne plus znajomość prawa administracyjnego. Poszerzeniu wiedzy urzędników i wyjaśnieniu nagromadzonych wątpliwości służą szkolenia organizowane przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii.

Zgodnie z reformą ustrojową od stycznia ubiegłego roku państwowy zasób został przekazany do prowadzenia starostom powiatowym. Dawne wojewódzkie ośrodki dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej oraz ich filie przekształciły się w ośrodki powiatowe. Zarówno w miastach, które zyskały status powiatów, jak i w tych, które utraciły status miast wojewódzkich, wzrosło zapotrzebowanie na urzędników z wykształceniem geodezyjnym. Wszystkie dawne miasta wojewódzkie oraz miasta powyżej 100 tysięcy ludności uzyskały dodatkowo prawo utworzenia urzędów powiatowych grodzkich. Tylko 3 ośrodki miejskie zrezygnowały z tego przywileju. W każdym urzędzie wakowało stanowisko geodety powiatowego i kierownika ośrodka dokumentacji.
Reforma wprowadziła duże zamieszanie. W niektórych miastach nadal nie wszystkie etaty obsadzone są ludźmi z wykształceniem geodezyjnym i o odpowiednich kwalifikacjach. Często geodeta powiatowy pełni jednocześnie obowiązki kierownika ośrodka.
Także obsada kadrowa w ośrodkach dokumentacji geodezyjno-kartograficznej niejednokrotnie jest bardziej niż szczupła. Istnieją takie urzędy, które zatrudniają do obsługi zasobu tylko dwie osoby, w tym jedna zajmuje się dokumentacją geodezyjną, druga prowadzi zespół uzgadniania dokumentacji projektowej. Realia te z czasem będą musiały ulec zmianie.
Istnieje jednak inny problem. Znaczne zapotrzebowanie na fachowców spowodowało, że wiele z nowo zatrudnionych osób nigdy przedtem nie pracowało w urzędach czy w ośrodkach. Podobnie jest ze starostami. Są to ludzie z wyboru i nader często reprezentują przeróżne zawody, nawet humanistyczne. Nie bardzo wiedzą, po co im taki twór jak ośrodek
dokumentacji i co można z niego uzyskać. Niestety, ośrodki też niejednokrotnie nie pomagają im w zaistniałej sytuacji. Ich poziom jest różny, tak jak różny był poziom filii dawnych WODGK. Dodatkowo ludzie ci znaleźli się nagle na głębokiej wodzie z powodu przypisanej im samodzielności. Zdarza się, że oczekiwania starostów są inne niż statutowe obowiązki ośrodków.
Dodatkowym kłopotem jest fundusz, który jako „celowy” można kierować tylko na konkretny cel, czyli na opracowania geodezyjno-kartograficzne lub doskonalenie procesu udostępniania informacji. Są więc pieniądze, których nie można przeznaczyć na cele często z punktu widzenia radnych i miejscowych decydentów społecznie ważniejsze. Te i inne wątpliwości należy odpowiednio wcześnie wyjaśniać.

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETYpowrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS