Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 2000, Nr 2 (57) |


• Marny rok – wyniki uzyskane przez firmy geodezyjne w 1999 r. • Stare dane, nowe wyniki, czyli modernizacja EGiB na podstawie danych z pomiarów bezpośrednich • Trzecia (geo)fala – reflekcje nie tylko na temat GIS-u • W drodze do wspólnej Europy, czyli współpraca międzynarodowa GUGiK w 1999 r. • Układy ...

powrót

Jerzy Gajdek

Z dziurawym SIT-em do Europy?

„Nie wyklucza się istnienia w terenie innych nie wykazanych na niniejszej mapie urządzeń podziemnych które nie były zgłoszone do inwentaryzacji lub o których brak jest informacji w instytucjach branżowych”.
Matka Ziemia kryje w sobie wiele niespodzianek. Jan Siekaniec z Rzeszowskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego S.A., operator koparki z 28-letnim stażem, wie o tym doskonale. Ostatnio robił wykopy pod kanalizację tłoczną w Jastrzębiu Zdroju. Podczas pracy na terenie kopalni dla bezpieczeństwa wyłączano połowę zasilania, a mimo to duszę miał na ramieniu. Liczba wiązek kabli elektrycznych napotkanych na trasie wykopu, a nie wykazanych na mapie, przekraczała zdecydowanie średnią krajową. Najgorzej było w mieście, na ulicy Armii Krajowej, gdzie musiał „skrobać” teren po 10-15 cm, ponieważ „gdzieś” w pobliżu biegł jeden z kabli zasilających turbiny tłoczące tlen do kopalni „JAS-MOS”.

W tym czasie jego kierownik Jerzy Pękosz nerwowo przechadzał się nieopodal w towarzystwie przedstawicieli Zakładu Energetycznego i kopalni – przerwanie takiego kabla oznaczałoby uduszenie około 300 górników w ciągu kilkunastu minut.
Andrzej Dobrzyński, geodeta z poznańskiego MPEC-u ostatnio dwukrotnie na łamach „Przeglądu Geodezyjnego” (4/98 i 6/99) skrytykował geodezję za treść klauzuli przytoczonej na wstępie, którą zgodnie z instrukcją O-4 (załącznik 25/1) można zamieszczać na dokumentach wydawanych z zasobu. W jednym z tych tekstów zaproponował jednak rozsądne rozwiązanie, aby odpowiedzialność za niewykazane na mapie uzbrojenie spadła na użytkownika, co można umotywować prawnie, o czym będzie poniżej.
Otóż mamy do czynienia z zagadnieniem wielkiej wagi. Problem kompletności w Systemie Informacji Terenowej tego, co zostało zbudowane i przysypane, a także tego, co zostanie zbudowane i przysypane w przyszłości, nabrał pierwszorzędnego znaczenia. O tym, że ciągle jest nie tak, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Czas najwyższy, aby w pełni opanować sytuację, aż do osiągnięcia poziomu olsztyńskiego (GEODETA 2/99).
Zapoznałem się ostatnio z historią prawa budowlanego, ze szczególnym uwzględnieniem zapisów dotyczących geodezji [15]. Wiedza ta może przydać się każdemu geodecie w przypadku wezwania go przed oblicze Temidy w związku ze szkodami powstałymi w wyniku przerwanego, a nie wykazanego przez niego na mapie uzbrojenia (odpukać w niemalowane!).

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Korzystanie z Portalu BDOT10k
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama