Konrad Pirwitz
W drodze do wspólnej Europy
Współpraca międzynarodowa GUGiK w 1999 r. Współpraca międzynarodowa Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii jest zadaniem ustawowym nałożonym na Głównego Geodetę Kraju przez artykuł 7a ust. 1, pkt 7 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne. W 1999 r. współpraca ta, ograniczająca się głównie do obszaru Europy, ukierunkowana była na przystosowanie branży geodezyjnej w Polsce do przyszłego członkostwa naszego kraju w Unii Europejskiej, a także na nawiązanie dwustronnych kontaktów naukowo-technicznych, w szczególności z państwami bezpośrednio graniczącymi z Polską wzdłuż wschodniej granicy.
|
Tradycyjnie już w centrum zainteresowania GUGiK znalazły się: - sprawy merytoryczne stanowiące specyfikę branży geodezyjnej i kartograficznej (osnowy geodezyjne, grawimetryczne i magnetyczne, kartografia topograficzna, kataster nieruchomości i systemy informacji przestrzennej); - administracja publiczna, prawodawstwo oraz zakładanie i ochrona zbiorów informacji geograficznej; - wykonawstwo geodezyjne w warunkach globalizacji życia gospodarczego. Jak wspomniano wyżej, wiodącym zagadnieniem we współpracy międzynarodowej jest przyszłe członkostwo Polski w Unii Europejskiej, jeden z dwóch strategicznych celów polityki zagranicznej polskiego rządu. GUGiK stara się realizować ten cel w ramach swych możliwości (kadrowych oraz finansowych) i statutowych kompetencji. Należy w tym miejscu wyraźnie zaznaczyć, że GUGiK nie jest bezpośrednio zaangażowany w proces harmonizacji prawa polskiego z prawem Unii Europejskiej, a baza danych prawa wspólnotowego CELEX nie zawiera żadnych aktów prawnych, które odnosiłyby się bezpośrednio do geodezji i kartografii, co nie oznacza, że nie istnieją dyrektywy będące w kręgu zainteresowań urzędu, np. te, które odnoszą się do ochrony baz danych. Stąd najczęściej działania urzędu na polu międzynarodowym są wynikiem własnej inicjatywy wywodzącej się z uważnej analizy i oceny sytuacji w kraju i za granicą, jak też podjęcia korzystnych dla kraju i branży propozycji i sugestii partnerów zagranicznych.
Aktywność w organizacjach międzynarodowych Jedną z dróg obranych przez GUGiK w przystosowaniu polskiej geodezji i kartografii do przyszłego członkostwa w Unii Europejskiej jest aktywne uczestnictwo jego przedstawicieli w różnych organizacjach i instytucjach paneuropejskich, działających na polu geodezji i kartografii, a mówiąc ogólniej – w zakresie geoinformatyki. I tak też było w 1999 roku. Można tu wymienić takie organizacje, jak np.: Europejski Komitet Szefów Służb Geodezyjnych i Kartograficznych (CERCO), działający pod auspicjami Rady Europy, Europejską Organizację Eksperymentalnych Badań Fotogrametrycznych (ŚEPE), utworzoną w 1953 roku z rekomendacji Rady ds. Organizacji Współpracy Gospodarczej w Europie, Europejską Grupę Ekspertów do spraw Administrowania Gruntami (MOLA), powołaną do życia na początku 1996 roku z inicjatywy Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ w Genewie, Sekcję Regionalną ONZ ds. Ustalania Nazw Geograficznych dla Obszaru Europy Środkowo-Wschodniej i Północnej. W pracach wszystkich wyżej wymienionych organizacji uczestniczyli przedstawiciele GUGiK. Listę tę można uzupełnić o tzw. Inicjatywę Wiedeńską, działającą zaledwie od dwóch lat na rzecz systemów rejestracji praw do nieruchomości, powołaną do życia przez Bank Światowy, Komisję Europejską i rząd Austrii oraz Inicjatywę Komisji Europejskiej pn. Projekt PANEL-GI, gdzie również czynnie uczestniczyli przedstawiciele Polski, w tym GUGiK.
Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY
powrót
|