wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Luty 2000, Nr 2 (57) |


• Marny rok – wyniki uzyskane przez firmy geodezyjne w 1999 r. • Stare dane, nowe wyniki, czyli modernizacja EGiB na podstawie danych z pomiarów bezpośrednich • Trzecia (geo)fala – reflekcje nie tylko na temat GIS-u • W drodze do wspólnej Europy, czyli współpraca międzynarodowa GUGiK w 1999 r. • Układy ...

powrót

Konrad Pirwitz

W drodze do wspólnej Europy

Współpraca międzynarodowa GUGiK w 1999 r.
Współpraca międzynarodowa Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii jest zadaniem ustawowym nałożonym na Głównego Geodetę Kraju przez artykuł 7a ust. 1, pkt 7 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne. W 1999 r. współpraca ta, ograniczająca się głównie do obszaru Europy, ukierunkowana była na przystosowanie branży geodezyjnej w Polsce do przyszłego członkostwa naszego kraju w Unii Europejskiej, a także na nawiązanie dwustronnych kontaktów naukowo-technicznych, w szczególności z państwami bezpośrednio graniczącymi z Polską wzdłuż wschodniej granicy.

Tradycyjnie już w centrum zainteresowania GUGiK znalazły się:
- sprawy merytoryczne stanowiące specyfikę branży geodezyjnej i kartograficznej (osnowy geodezyjne, grawimetryczne i magnetyczne, kartografia topograficzna, kataster nieruchomości i systemy informacji przestrzennej);
- administracja publiczna, prawodawstwo oraz zakładanie i ochrona zbiorów informacji geograficznej;
- wykonawstwo geodezyjne w warunkach globalizacji życia gospodarczego.
Jak wspomniano wyżej, wiodącym zagadnieniem we współpracy międzynarodowej jest przyszłe członkostwo Polski w Unii Europejskiej, jeden z dwóch strategicznych celów polityki zagranicznej polskiego rządu. GUGiK stara się realizować ten cel w ramach swych możliwości (kadrowych oraz finansowych) i statutowych kompetencji. Należy w tym miejscu wyraźnie zaznaczyć, że GUGiK nie jest bezpośrednio zaangażowany w proces harmonizacji prawa polskiego z prawem Unii Europejskiej, a baza danych prawa wspólnotowego CELEX nie zawiera żadnych aktów prawnych, które odnosiłyby się bezpośrednio do geodezji i kartografii, co nie oznacza, że nie istnieją dyrektywy będące w kręgu zainteresowań urzędu, np. te, które odnoszą się do ochrony baz danych. Stąd najczęściej działania urzędu na polu międzynarodowym są wynikiem własnej inicjatywy wywodzącej się z uważnej analizy i oceny sytuacji w kraju i za granicą, jak też podjęcia korzystnych dla kraju i branży propozycji i sugestii partnerów zagranicznych.

Aktywność w organizacjach międzynarodowych
Jedną z dróg obranych przez GUGiK w przystosowaniu polskiej geodezji i kartografii do przyszłego członkostwa w Unii Europejskiej jest aktywne uczestnictwo jego przedstawicieli w różnych organizacjach i instytucjach paneuropejskich, działających na polu geodezji i kartografii, a mówiąc ogólniej – w zakresie geoinformatyki. I tak też było w 1999 roku. Można tu wymienić takie organizacje, jak np.: Europejski Komitet Szefów Służb Geodezyjnych i Kartograficznych (CERCO), działający pod auspicjami Rady Europy, Europejską Organizację Eksperymentalnych Badań Fotogrametrycznych (ŚEPE), utworzoną w 1953 roku z rekomendacji Rady ds. Organizacji Współpracy Gospodarczej w Europie, Europejską Grupę Ekspertów do spraw Administrowania Gruntami (MOLA), powołaną do życia na początku 1996 roku z inicjatywy Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ w Genewie, Sekcję Regionalną ONZ ds. Ustalania Nazw Geograficznych dla Obszaru Europy Środkowo-Wschodniej i Północnej. W pracach wszystkich wyżej wymienionych organizacji uczestniczyli przedstawiciele GUGiK. Listę tę można uzupełnić o tzw. Inicjatywę Wiedeńską, działającą zaledwie od dwóch lat na rzecz systemów rejestracji praw do nieruchomości, powołaną do życia przez Bank Światowy, Komisję Europejską i rząd Austrii oraz Inicjatywę Komisji Europejskiej pn. Projekt PANEL-GI, gdzie również czynnie uczestniczyli przedstawiciele Polski, w tym GUGiK.

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS