Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 2000, Nr 2 (57) |


• Marny rok – wyniki uzyskane przez firmy geodezyjne w 1999 r. • Stare dane, nowe wyniki, czyli modernizacja EGiB na podstawie danych z pomiarów bezpośrednich • Trzecia (geo)fala – reflekcje nie tylko na temat GIS-u • W drodze do wspólnej Europy, czyli współpraca międzynarodowa GUGiK w 1999 r. • Układy ...

powrót

Radosław Baryła, Adam Ciećko, Dariusz Popielarczyk, Stanisław Oszczak, Kazimierz Biedrzycki, Witold Pakieła

Stare dane, nowe wyniki

Modernizacja ewidencji gruntów założonej na podstawie danych z pomiarów bezpośrednich.
Na Wydziale Geodezji i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego podjęto próbę opracowania metody kompleksowejmodernizacji ewidencji gruntów. Celem pracy było stworzenie nowej ewidencyjnej mapy numerycznej z wykorzystaniem pomiarów bezpośrednich klasycznych i satelitarnych oraz przy minimalnym nakładzie pracy i kosztów. Obiektami testowymi były dwa obręby znajdujące się w byłym województwie ostrołęckim: wieś Janki Stare w gminie Troszyn oraz wieś Susk Nowy w gminie Rzekuń.

Mając na uwadze ogrom prac terenowych związanych z założeniem ewidencji gruntów, postanowiono w maksymalnym stopniu wykorzystać materiały archiwalne z pomiarów wykonanych na rozpatrywanych obiektach. Skupiono się na opracowaniu metod oraz szczegółowej procedury zbierania, przetwarzania i opracowywania danych przy tworzeniu numerycznej mapy ewidencyjnej. Mając na uwadze możliwie dokładne odtworzenie przebiegu granic, postanowiono powtórnie przeprowadzić wszystkie prace związane z wykonaniem mapy ewidencji gruntów przy jednoczesnym wykorzystaniu znanych zalet techniki GPS. Prace rozpoczęto w Ośrodku Dokumentacji Geodezyjno-Kartograficznej w Ostrołęce od gromadzenia danych archiwalnych dotyczących wybranych obiektów. Szczególnie istotne były dane dotyczące istniejących osnów geodezyjnych oraz ewidencji gruntów.

Modernizacja klasycznej osnowy geodezyjnej
Po zgromadzeniu i analizie istniejących materiałów przystąpiono do pierwszej części pracy związanej z wyrównaniem
i modernizacją istniejącej klasycznej osnowy geodezyjnej. Z materiałów otrzymanych z Ośrodka Dokumentacji Geodezyjno-Kartograficznej w Ostrołęce wynikało, że kompleksową poligonizację techniczną na rozpatrywanym obszarze przeprowadzono w trzech etapach. W pierwszym etapie (w latach 1962-64) założono poligonizację techniczną I rzędu IV klasy, w drugim etapie (w latach 1965-67) założono poligonizację techniczną II rzędu dla potrzeb ewidencji gruntów, celem trzeciego etapu (w latach 1965-67) było założenie dwurzędowej osnowy sytuacyjnej i linii pomiarowych do zdjęcia sytuacji terenowej. Powyższe prace wykonano według obowiązującej wówczas Instrukcji technicznej B-III [5].
Wykorzystując dane archiwalne z bezpośrednich obserwacji terenowych, przystąpiliśmy do ścisłego wyrównania osnowy metodą parametryczną za pomocą programu SIEĆ’65 [6].
Wyniki wyrównania, jak można się było spodziewać, nie odpowiadały wymogom stawianym przez obowiązującą dzisiaj Instrukcję techniczną G-1 [7]. Średni błąd położenia punktu mp dla ciągów IV klasy I rzędu zawierał się w przedziale 0,06-0,15 m, a dla ciągów II rzędu 0,10-0,30 m. Dlatego też, w celu wzmocnienia osnowy geodezyjnej, na najsłabszych punktach ciągów zaprojektowano i wykonano pomiary GPS. Pomiar przeprowadzono metodą statyczną z dwiema stacjami referencyjnymi, w 45-minutowych sesjach. Zespół pomiarowy składał się z sześciu osób wyposażonych w odbiorniki typu MD-12 oraz Z-12 firmy Ashtech.

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS