Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 2000, Nr 2 (57) |


• Marny rok – wyniki uzyskane przez firmy geodezyjne w 1999 r. • Stare dane, nowe wyniki, czyli modernizacja EGiB na podstawie danych z pomiarów bezpośrednich • Trzecia (geo)fala – reflekcje nie tylko na temat GIS-u • W drodze do wspólnej Europy, czyli współpraca międzynarodowa GUGiK w 1999 r. • Układy ...

powrót

redakcja

Marny rok

Wyniki uzyskane przez firmy geodezyjne w 1999 r.
W końcu grudnia ubiegłego roku poprosiliśmy największe w Polsce firmy geodezyjne o wypełnienie krótkiej ankiety dotyczącej ich działalności w latach 1998 i 1999. Większość z nich odpowiedziała na postawione przez nas pytania. Uzupełniające dane zaczerpnęliśmy z „Monitora Polskiego B” publikującego doroczne sprawozdania finansowe większych firm krajowych.

O co pytaliśmy
Do ankiety zaprosiliśmy 48 największych, naszym zdaniem, firm zajmujących się w kraju geodezją. Podstawowym kryterium wyboru były wyniki finansowe osiągnięte przez nie w latach poprzednich. W ankiecie poprosiliśmy o podanie następujących danych (za rok 1998 i 1999):
- sprzedaż;
- zysk netto;
- liczba zatrudnionych;
- średnia płaca;
- procentowy udział w sprzedaży następujących asortymentów robót:
- tradycyjne pomiary geodezyjne, obsługa inwestycji itp.,
- opracowania komputerowe (mapa numeryczna), fotogrametryczne, satelitarne itp.,
- inna działalność (poligrafia, obrót nieruchomościami, wynajem itp.);
- procentowy udział prac pozyskanych z budżetu (centralnego, samorządowego);
- eksport (działalność geodezyjna);
- główny teren działania firmy.
Celem ankiety było przede wszystkim uzyskanie ogólnego obrazu poziomu sprzedaży (a tym samym zamówień), zatrudnienia i wynagrodzeń oraz struktury produkcji. Nie pytaliśmy o szczegółowe dane bilansowe (za 1999 rok jest na nie zbyt wcześnie). Otrzymane informacje dotyczące sprzedaży (a zwłaszcza zysku) w 1999 roku są z pewnością obarczone minimalnym błędem. Co prawda prosiliśmy o nie w samej końcówce roku, kiedy niewiele mogło się już zmienić, ale pewne korekty nadal są możliwe, chociażby z uwagi na to, że bilanse są dopiero przygotowywane.
Zebrane informacje dają jednak podstawę do odpowiedzi na pytanie: jaki dla geodezji był rok 1999?

Kto odpowiedział
Naszą ankietę skierowaliśmy przede wszystkim do spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjnych i przedsiębiorstw państwowych. Nie braliśmy pod uwagę: spółek cywilnych (z uwagi na wielkość produkcji oraz trudność w weryfikacji danych), a także firm wydawniczych (np. PPWK) oraz zajmujących się tylko (lub w przeważającej części) sprzedażą sprzętu geodezyjnego (niezależnie od formy ich własności).
Większość prezesów i dyrektorów zareagowała na nasz faks dość szybko, kilku musieliśmy namówić do udziału w ankiecie. W sumie odpowiedziało 35 firm. Nieprzejednani w swej postawie pozostali szefowie Przedsiębiorstwa Miernictwa Górniczego i Przedsiębiorstwa Geodezyjno-Inżynieryjnego z Katowic, OPGK z Białegostoku i Bydgoszczy oraz wrocławskiego Biprogeo. Mamy nadzieję, że za rok informacji udzielą nam wszyscy zaproszeni.

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS