wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Luty 2000, Nr 2 (57) |


• Marny rok – wyniki uzyskane przez firmy geodezyjne w 1999 r. • Stare dane, nowe wyniki, czyli modernizacja EGiB na podstawie danych z pomiarów bezpośrednich • Trzecia (geo)fala – reflekcje nie tylko na temat GIS-u • W drodze do wspólnej Europy, czyli współpraca międzynarodowa GUGiK w 1999 r. • Układy ...

powrót

redakcja

Marny rok

Wyniki uzyskane przez firmy geodezyjne w 1999 r.
W końcu grudnia ubiegłego roku poprosiliśmy największe w Polsce firmy geodezyjne o wypełnienie krótkiej ankiety dotyczącej ich działalności w latach 1998 i 1999. Większość z nich odpowiedziała na postawione przez nas pytania. Uzupełniające dane zaczerpnęliśmy z „Monitora Polskiego B” publikującego doroczne sprawozdania finansowe większych firm krajowych.

O co pytaliśmy
Do ankiety zaprosiliśmy 48 największych, naszym zdaniem, firm zajmujących się w kraju geodezją. Podstawowym kryterium wyboru były wyniki finansowe osiągnięte przez nie w latach poprzednich. W ankiecie poprosiliśmy o podanie następujących danych (za rok 1998 i 1999):
- sprzedaż;
- zysk netto;
- liczba zatrudnionych;
- średnia płaca;
- procentowy udział w sprzedaży następujących asortymentów robót:
- tradycyjne pomiary geodezyjne, obsługa inwestycji itp.,
- opracowania komputerowe (mapa numeryczna), fotogrametryczne, satelitarne itp.,
- inna działalność (poligrafia, obrót nieruchomościami, wynajem itp.);
- procentowy udział prac pozyskanych z budżetu (centralnego, samorządowego);
- eksport (działalność geodezyjna);
- główny teren działania firmy.
Celem ankiety było przede wszystkim uzyskanie ogólnego obrazu poziomu sprzedaży (a tym samym zamówień), zatrudnienia i wynagrodzeń oraz struktury produkcji. Nie pytaliśmy o szczegółowe dane bilansowe (za 1999 rok jest na nie zbyt wcześnie). Otrzymane informacje dotyczące sprzedaży (a zwłaszcza zysku) w 1999 roku są z pewnością obarczone minimalnym błędem. Co prawda prosiliśmy o nie w samej końcówce roku, kiedy niewiele mogło się już zmienić, ale pewne korekty nadal są możliwe, chociażby z uwagi na to, że bilanse są dopiero przygotowywane.
Zebrane informacje dają jednak podstawę do odpowiedzi na pytanie: jaki dla geodezji był rok 1999?

Kto odpowiedział
Naszą ankietę skierowaliśmy przede wszystkim do spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjnych i przedsiębiorstw państwowych. Nie braliśmy pod uwagę: spółek cywilnych (z uwagi na wielkość produkcji oraz trudność w weryfikacji danych), a także firm wydawniczych (np. PPWK) oraz zajmujących się tylko (lub w przeważającej części) sprzedażą sprzętu geodezyjnego (niezależnie od formy ich własności).
Większość prezesów i dyrektorów zareagowała na nasz faks dość szybko, kilku musieliśmy namówić do udziału w ankiecie. W sumie odpowiedziało 35 firm. Nieprzejednani w swej postawie pozostali szefowie Przedsiębiorstwa Miernictwa Górniczego i Przedsiębiorstwa Geodezyjno-Inżynieryjnego z Katowic, OPGK z Białegostoku i Bydgoszczy oraz wrocławskiego Biprogeo. Mamy nadzieję, że za rok informacji udzielą nam wszyscy zaproszeni.

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS