Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 2000, Nr 1 (56) |


• 50-lecie działalności zawodowej prof. Adama Linsenbartha, dyrektora IGiK • Lepiej się przepracować niż zardzewieć – mówi dr Jerzy Zarzycki, polski fotogrametra od lat mieszkający w Kanadzie • Prawo geodezyjne w 2000 roku • O geodezji w samorządach – rozmawiamy z Jerzym Albinem, zastępcą geodety woj...

powrót

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska, Jerzy Przywara

O geodezji w samorządach rozmawiamy z Jerzym Albinem, zastępcą geodety województwa mazowieckiego

8 grudnia Zarząd województwa mazowieckiego podjął decyzję o tworzeniu Systemu Informacji Przestrzennej. Rozpoczęto prace nad uruchomieniem GIS-u dla Mazowsza, ukierunkowanego przede wszystkim na potrzeby administracji samorządowej, w pierwszym etapie – szczebla wojewódzkiego. Jest także planowana współpraca z jednostkami samorządów powiatowych, a może nawet gminnych. Ponadto przewiduje się powiązanie GIS-u z systemami już funkcjonującymi zarówno w strukturach samorządowych, jak i w administracji rządowej – mówi Jerzy Albin.

GEODETA: Dlaczego GIS dla Mazowsza jest taki ważny? Dotychczas obchodziliśmy się bez niego.
Jerzy Albin: Mazowieckie to województwo największe powierzchniowo, o bardzo zróżnicowanej sytuacji, od bogatej Warszawy do powiatów biednych o dwucyfrowej inflacji i kłopotach związanych z brakiem infrastruktury. Zarządzanie tym skomplikowanym organizmem wymaga szybkiego obiegu informacji. Przykro to powiedzieć, ale pod tym względem w stolicy i okolicach panuje chyba najgorsza sytuacja w kraju. Dlatego nasza inicjatywa jest niezwykle potrzebna władzom województwa mazowieckiego, by można było dobrze nim zarządzać, przygotować plany, a przede wszystkim strategię rozwoju Mazowsza.
Próbujemy pokazać, że geodeci mogą być inicjatorami takich przedsięwzięć, choć nie zawsze spotyka się to ze zrozumieniem i pewnie trzeba będzie czasu, by wszyscy chcieli aktywnie i świadomie w nich uczestniczyć. Na rok 2000 składamy ofertę wszystkim: administracji rządowej, kolegom z samorządów i firmom wykonawczym. Mamy wiele do zrobienia i pomysł, nad którym możemy dyskutować. Spróbujmy współpracować, bo to szansa dla wszystkich. Każdy znajdzie w tym systemie miejsce dla siebie i będzie mógł się swoimi propozycjami podzielić, a wykonawcy będą mieli pracę na wiele lat. Naszą ambicją jest sprostanie temu poważnemu wyzwaniu. Na szczęście zarząd województwa wyznaje podobną zasadę, mamy więc wsparcie.

Jakie informacje znajdą się w systemie?
Ważnym elementem systemu, przynajmniej w pierwszej fazie, będzie informacja geograficzna czy geodezyjno-kartograficzna bazująca na wszelkich dostępnych mapach tego obszaru w skali 1:100 000, bardzo ważnych mapach w skali 1:50 000 uzyskanych z zasobu wojskowej służby topograficznej, do map w skalach mniejszych. Dane te przetransformowane do postaci numerycznej będą stanowiły szkielet, do którego będziemy dokładali inne informacje: statystyczne, społeczne czy gospodarcze potrzebne dla tego systemu. Założenie jest takie, by w każdej głównej jednostce urzędu marszałkowskiego i jednostce mu podporządkowanej była przynajmniej jedna końcówka systemu. Nie wszędzie trzeba będzie kupować superkomputery, gdyż wiele sprzętu już mamy. Więcej będzie kosztowało przystosowanie do systemu istniejących baz danych. Zawierają one ogromne ilości informacji, dlatego na początku konieczna będzie ich selekcja według pewnej hierarchii ważności. Przeprowadziliśmy ankietę w wydziałach urzędu marszałkowskiego w sprawie określenia informacji, które powinny być w systemie, z podziałem na niezbędne i opcjonalne. Okazało się, że 2/3 informacji wszyscy chcieliby mieć już dzisiaj, pozostałe później. Prawdopodobnie po skonfrontowaniu tego zapotrzebowania z finansami i możliwościami organizacyjnymi bardziej realne okażą się proporcje odwrotne.

Jaki jest pomysł na tworzenie GIS-u mazowieckiego? Będą go budowali urzędnicy pod komendą urzędników czy też zostaną ogłoszone przetargi, najpierw na opracowanie koncepcji, a później na realizację projektu?
W najbliższym czasie, na przełomie grudnia i stycznia, planujemy ogłosić przetarg na opracowanie koncepcji. My określimy jedynie potrzeby urzędu, a gdy zostanie wybrana koncepcja, przyjmiemy sposób jej realizacji. Od startujących w przetargu oprócz koncepcji będziemy oczekiwali określenia kosztów przedsięwzięcia oraz harmonogramu realizacji.

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
do 1884 r. przyspieszenie siły ciężkości pomierzono tylko w 122 punktach globu?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Olbrycht Strumieński (? - ok. 1609 r.)
XVI-wieczny autor dzieła technicznego opisującego niwelator wodny. Ukończył on szkołę parafialną w Mysłowicach (nie zdobył wyższego wykształcenia), następnie był rządcą w majątku Firlejów w Babicach pod Krakowem. Pod mecenatem Mikołaja Firleja...
więcej

strzałka w dółGeodaty
2002
Na orbicie znalazł się francuski satelita teledetekcyjny SPOT-5. Masa satelity wynosi 3000 kg (prawie dwa razy więcej niż SPOT-4), a na pokładzie zainstalowano m.in. dwa wysokorozdzielcze skanery HRG i skaner stereoskopowy HRS. Z danych ze SPOT-5...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2