Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 1999, Nr 11 (54) |


• Zmierzch tradycyjnej kamery lotniczej? • Głos ma PODGiK Warszawa • Lista urzędników odpowiedzialnych za geodezję, cz. II • J-23 nadaje, czyli satelitarne programy rozpoznawcze i szpiegowskie USA i ZSRR w okresie trwania zimnej wojny • Ożywienie w geodezji, czyli V Międzynarodowe Targi Geodezji i Geoinformatyki GEA ...

powrót

Jerzy Przywara

(Nie)ograniczona inwencja

Po wprowadzeniu gospodarki rynkowej w Polsce w celu racjonalnego wydawania państwowych pieniędzy określono szczegółowo procedury zamówień publicznych.

Chodziło o stworzenie przepisów, które umożliwiałyby wytypowanie w postępowaniu przetargowym takiego wykonawcy zamówienia, który gwarantowałby rzetelne i tanie wykonanie prac, a sam wybór pozbawiony byłby elementów sprzyjających jakiejkolwiek manipulacji. Ale jak to często bywa – przepisy sobie, a życie sobie.

Kilka lat temu w jednej z podwarszawskich miejscowości miał miejsce taki oto przypadek. Urząd miasta organizował co pewien czas przetargi na wykonanie pomiarów geodezyjnych. Nie były to zamówienia na wielkie roboty, do przetargów nie stawały więc duże stołeczne firmy, lecz małe kilkuosobowe działające na lokalnym rynku, na którym wszyscy znali się jak przysłowiowy zły szeląg. Gdy jednak któryś z kolei przetarg, piąty czy szósty, wygrała ta sama firma pana – nazwijmy go – X, pozostali uczestnicy postępowania, niezadowoleni z takiego obrotu sprawy, postanowili działać.

Zebrali się więc przy kawie i uradzili, że pana X trzeba wyeliminować z rynku. Po długiej dyskusji postanowili, że w najbliższym przetargu jeden z nich złoży ofertę o kilkanaście procent niższą od spodziewanej przez nich ceny pana X. Tak niska cena musiałaby spowodować – w przypadku wygrania postępowania – konieczność dołożenia do interesu, gdyż była skalkulowana na poziomie o wiele niższym niż faktyczne koszty. „Spiskowcy” ustalili więc, że wszyscy solidarnie i proporcjonalnie pokryją swojemu reprezentantowi tę różnicę. Jak uradzili, tak też zrobili. Gdy ogłoszono kolejny przetarg na wykonanie sporego kawałka mapy zasadniczej ich delegat wystawił cenę w wysokości dolnej strefy stanów niskich.

Jakież było zdziwienie, gdy po otwarciu ofert okazało się, że X dał cenę o kilka złotych niższą od ich oferty i, co oczywiste, wygrał postępowanie...

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS