Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 1999, Nr 11 (54) |


• Zmierzch tradycyjnej kamery lotniczej? • Głos ma PODGiK Warszawa • Lista urzędników odpowiedzialnych za geodezję, cz. II • J-23 nadaje, czyli satelitarne programy rozpoznawcze i szpiegowskie USA i ZSRR w okresie trwania zimnej wojny • Ożywienie w geodezji, czyli V Międzynarodowe Targi Geodezji i Geoinformatyki GEA ...

powrót

Rozmawiali Zbigniew Leszczewicz i Jerzy Przywara

Każdy kij ma dwa końce

W październikowym numerze GEODETY zamieściliśmy list naszego Czytelnika dotyczący pracy Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej (PODGiK) w Warszawie i odpowiedź dyrektora tej placówki na stawiane w liście zarzuty. Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się pracy warszawskiego ośrodka. Na pytania GEODETY odpowiadają: Jan Wojciechowski – dyrektor PODGiK, Maria Chmielińska – kierownik i przewodnicząca ZUD oraz Maria Witek – zastępca kierownika Składnicy Map i Dokumentów Geodezyjnych.

GEODETA: Czy wprowadzenie nowego podziału administracyjnego kraju wpłynęło znacząco na pracę ośrodka?

JAN WOJCIECHOWSKI: Na początku roku mieliśmy poważne kłopoty, ponieważ w wyniku reformy administracyjnej powiatowym ośrodkom dokumentacji geodezyjno-kartograficznej powierzone zostały zadania, ale zapomniano o tym, że ich wykonanie wiąże się z zatrudnieniem odpowiedniej liczby osób. W związku z tym potrzebny jest fundusz na wynagrodzenia. Tak było nie tylko w Warszawie, ale i w innych ośrodkach w dawnym województwie warszawskim. W budżetach wielu starostw nie uwzględniono potrzeb powiatowych ośrodków. Ale te problemy są za nami. Od 1 marca działamy jako Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, w formie gospodarstwa pomocniczego. W związku z tym podlegamy innemu sposobowi rozliczania, który jest korzystny dla obydwu stron (powiatu i ośrodka). Nie obciążając bowiem funduszu starostwa powiatowego, możemy wzbogacić fundusz ośrodka. Prawidłowe funkcjonowanie ośrodka wiązało się także z konieczności ą urealnienia zarobków naszych pracowników (najniższe wynagrodzenie zasadnicze wynosi dziś ok. 1500 zł). W tej chwili zatrudniamy 65 osób i do końca roku nie przewidujemy przyjęcia nowych pracowników. Wiąże się to m.in. z przygotowaniami do planowanego wdrażania mapy numerycznej.

Natomiast samo wprowadzenie nowego podziału administracyjnego specjalnie nam nie przeszkodziło z tego względu, że cała Warszawa mieści się w granicach powiatu, który obsługujemy. Przed 1 stycznia ośrodek funkcjonował w tym samym budynku i obsługiwał ten sam obszar miasta. Trochę inaczej wygląda sprawa wyposażenia. Funkcjonujący poprzednio Wojewódzki Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej obsługiwał całe województwo. W wyniku przeprowadzonego podziału sprzętu okazało się, że wyposażenie, jakie nam przypadło w udziale, jest niewystarczające. Powoli je uzupełniamy. Nasz ośrodek, największy w Polsce, jest i tak w niezłej sytuacji. Inne nowo powstałe ośrodki powiatowe trzeba było wyposażyć prawie od zera. Patrząc szerzej, trzeba powiedzieć, że na pewno w gorszej sytuacji znajdują się małe ośrodki powiatowe. Na zakup sprzętu czy nowych technologii potrzeba bowiem dużych pieniędzy, których słabe finansowo powiaty nie mają...

Pełna treśc wywiadu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS