Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 1999, Nr 6 (49) |


• Geodezja i gospodarka nieruchomościami w nowych strukturach administracji publicznej • II Targi Technologii Informacji Przestrzennej i Geoinformatyki „GEObit” w Lipsku • Polskie mity i zagraniczne realia – prof. Jerzy Gaździcki o polskim katastrze • Podział w dwa tygodnie, czyli cyfrowa ortofotomapa gminy ...

powrót

Piotr Wypych

Walczmy z piractwem

Osoba, która wzdraga się przed zakupem np. kradzionego radia samochodowego, bez wahania użytkuje nielicencjonowane programy komputerowe. Dlaczego tak się dzieje? Podstawową przyczyną jest chyba fakt, że w takim działaniu nie zabiera się komuś rzeczy, lecz jedynie wykonuje jej kopię. Wydaje się zatem, że nikomu nic nie „ubyło”. Niestety, nie jest to takie proste.

Dlaczego używanie pirackiego oprogramowania jest kradzieżą?
Spróbujmy to wyjaśnić w uproszczony sposób. Firma informatyczna, inwestując swoje zasoby (pieniądze, czas, pracowników) w tworzenie, a następnie promocję, reklamę i dystrybucję programu, liczy na to, że sprzeda pewną liczbę kopii i między innymi na tej podstawie ustala cenę programu. Jeżeli sprzeda ich wystarczająco dużo, zwrócą się jej poniesione nakłady, osiągnie zysk, dzięki czemu będzie mogła zapłacić pracownikom, zatrudnić nowych i pracować nad nowymi programami (nb. informatycy są jednymi z najkosztowniejszych pracowników – koszt utrzymania jednego stanowiska pracy często przekracza 10 tys. zł miesięcznie).
Jeżeli użytkujemy program, za który nie zapłaciliśmy, pozbawiamy tę firmę części należnego jej zysku w sposób równie skuteczny, jak byśmy tę sumę zabrali z jej kasy. Jeżeli firma nie osiąga zysku… – ale tego chyba nie muszę tłumaczyć. To zjawisko jest szczególnie wyraźne na płytkim rynku programów geodezyjnych, gdzie wielkość sprzedaży rzadko przekracza kilkaset sztuk. Ponadto piractwo powoduje też zwiększenie cen oprogramowania ze względu na niższe prognozy sprzedaży i dodatkowe koszty zabezpieczenia programów, czyli jak zwykle koszty nieuczciwości złodziei ponoszą uczciwi nabywcy. Długofalowo tracą na tym wszyscy: piractwo powoduje wzrost cen, wpływa hamująco na rozwój oprogramowania i zmniejsza jego dostępność.
W przypadku firm geodezyjnych (używających przecież kradzionego oprogramowania w działalności zarobkowej) dodatkowym aspektem jest nieuczciwość wobec konkurencyjnych firm, które ponoszą koszty legalnego zakupu oprogramowania.

Co grozi piratom?
Na szczęście producenci oprogramowania nie są bezsilni – od niedawna istnieje ustawa pozwalająca przeciwdziałać piractwu. W 1994 roku Sejm uchwalił nową ustawę o prawie autorskim i prawach pokrewnych, która to ustawa zabrania sporządzania kopii oprogramowania bez zgody właściciela praw autorskich. Wyjątkiem jest prawo użytkownika do sporządzenia jednej kopii zapasowej. Prawo autorskie przewiduje kary za bezprawne rozpowszechnianie, utrwalanie, zwielokrotnianie (kopiowanie), jak również nabywanie pirackich kopii programów komputerowych. Ponadto wypożyczanie (np. koledze) programu bez zgody właściciela praw autorskich traktowane jest jako naruszenie ustawy.
Osoba fizyczna lub prawna posiadająca pirackie oprogramowanie może być pociągnięta do odpowiedzialności cywilnej lub karnej. Właściciele praw autorskich mogą domagać się zaprzestania naruszeń swoich uprawnień, złożenia publicznego oświadczenia o odpowiedniej treści czy też naprawienia szkód związanych z działalnością sprzeczną z ustawą.

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama