wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Kwiecień 1999, Nr 4 (47) |


• Systemy niwelacji geometrycznej – uwagi o metodyce wprowadzanych grawimetrycznych poprawek do wysokości i przewyższeń w systemach występujących w Polsce • Z różdżką na odkształcenia, czyli wykorzystanie pomiarów radiestezyjnych do interpretacji odkształceń podłoża budowlanego oraz budowali ziemnych pod wpływem filtracji • ...

powrót

Zbigniew Głogowski

Od miernictwa do geomatyki

50 lat działalności OPGK-Kraków, jednej z najstarszych i największych firm geodezyjno-kartograficznych w Polsce, to historia kilku pokoleń geodetów i kartografów na trwale wpisana w życie gospodarcze południowo-wschodniej Polski. Im to dedykuję ten artykuł, zaś czytelnikom GEODETY pragnę przybliżyć sylwetkę firmy, gdzie tradycje i doświadczenie, ale jednocześnie nowoczesna technika i technologia zapewniały stale czołową pozycję wśród krajowych firm geodezyjnych.

Fakty o firmie w roku jubileuszu
W wyniku przeprowadzonej prywatyzacji od 1994 OPGK-Kraków Sp. z o.o. jest firmą prywatną. Zatrudniamy obecnie 350 pracowników, w tym 270 osób stanowi kadrę inżynieryjno-techniczną. Przychody spółki, które w roku 1994 wyniosły 5,6 mln zł, osiągnęły w roku 1998 kwotę 14,8 mln złotych. Spółką kieruje trzyosobowy zarząd. Wymieńmy w tym miejscu kilka najbardziej interesujących prac z ostatniego okresu. Pomierzyliśmy i sporządziliśmy dokumentację graniczną polsko-słowackiej granicy państwowej stosując satelitarne pomiary GPS i fotogrametrię lotniczą. Wykonaliśmy kompleksową obsługę geodezyjną zbiorników wodnych Czorsztyn–Niedzica–Sromowce Wyżne. W latach 1997- 98 uczestniczyliśmy w realizacji programu PHARE PL.9206-02-04/II (dotyczącego wykorzystania informacji ze zdjęć lotniczych dla potrzeb gospodarki narodowej i administracji) wykonując materiały szkoleniowe – cyfrowe ortofotomapy i modele rzeźby terenu. Warto nadmienić, że pierwsze ortofotomapy cyfrowe w skali 1:1000 i 1:2000 wykonaliśmy w roku 1995 dla naszego najstarszego klienta, jakim jest Huta im. Tadeusza Sendzimira. Prowadzimy obsługę geodezyjną pól sejsmiki przestrzennej oraz linii geofizycznych na terenie Polski południowej i środkowej z wykorzystaniem pomiarów GPS. Satelitarną technologię GPS wykorzystujemy w pomiarach punktów nawigacyjnych lotnisk cywilnych oraz aeroklubów w układzie WGS 84, w związku z implementacją tego układu dla ruchu lotniczego w Polsce. Współuczestniczyliśmy w realizacji „Komputerowego Atlasu Województwa Krakowskiego” w technologii cyfrowej, wykonując dla niego mapy podkładowe w skali 1:50 000. Obecnie w ramach konsorcjum z WPG Warszawa i KPG Kraków realizujemy projekt dotyczący Topograficznej Bazy Danych składającej się z rejestru obiektów topograficznych, numerycznego modelu rzeźby terenu i cyfrowych ortofotomap w skali 1:10 000 dla odcinków rzek Dunajec i Wisła. Ale w roku jubileuszu, wypada sięgnąć pamięcią wstecz. Przypomnijmy więc genezę firmy.
Rok 1949 – tak się zaczęło Działalność firmy zaczęła się wiosną 1949 roku od wykonania map podkrakowskich wsi Mogiła i Pleszów, niezbędnych do realizacji największej w Polsce inwestycji lat 50., czyli kombinatu metalurgicznego Nowa Huta. Do wykonania tych map, jak i potem do geodezyjnej obsługi tej inwestycji, powołano 1 kwietnia 1949 roku Krakowski Oddział Państwowego Przedsiębiorstwa Mierniczego. Pierwszym dyrektorem KOPPM był mgr inż. Zbigniew Skąpski, późniejszy profesor Politechniki Krakowskiej. Pierwsza siedziba firmy mieściła się w Krakowie, w budynku przy ul. Dietla 64.

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Wapno - krajobraz po katastrofie
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS