Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 1999, Nr 4 (47) |


• Systemy niwelacji geometrycznej – uwagi o metodyce wprowadzanych grawimetrycznych poprawek do wysokości i przewyższeń w systemach występujących w Polsce • Z różdżką na odkształcenia, czyli wykorzystanie pomiarów radiestezyjnych do interpretacji odkształceń podłoża budowlanego oraz budowali ziemnych pod wpływem filtracji • ...

powrót

Opracowanie redakcji

Zagadnienia finansowe

Wytyczne administrowania gruntami ze szczególnym uwzględnieniem krajów znajdujących się w fazie przekształceń (IV).
Od redakcji: kontynuujemy publikację „Wytycznych administrowania gruntami” [część I, II, III – odpowiednio w GEODECIE 9/98, 11/98, 2/99]. Jest to dokument opracowany pod kierownictwem prof. Petera Dale’a przez grupę ekspertów zajmujących się (pod egidą Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ) sprawami administrowania gruntami. Wybrane fragmenty pochodzą z rozdziału „Zagadnienia finansowe”, w którym analizuje się wartość gruntów, metody jej określania oraz istotę rynku nieruchomości; zwraca się uwagę na znaczenie gruntów i nieruchomości w gospodarce narodowej. Omówione są zagadnienia kosztów i korzyści wynikających z ulepszania systemów administrowania gruntami oraz możliwości pełnego odzyskiwania kosztów ponoszonych na prowadzenie systemu administrowania gruntami.

Wartość i wycena gruntów
Grunt jest jednym z podstawowych zasobów, z których kraj czerpie bogactwo. Wszystkim gruntom i budynkom można przypisać wartość. Wartość gruntu zależy od celu, w jakim jest określana – wartość budynku dla celów ubezpieczeniowych może nie odpowiadać cenie, jaką budynek osiągnie na licytacji lub na wolnym rynku. Oszacowanie wartości lub ceny rynkowej nieruchomości jest bardziej sztuką niż nauką ścisłą; wartość zależy od wielu czynników zewnętrznych, a także od fizycznych cech gruntu lub nieruchomości.
W krajach Europy Wschodniej i Środkowej znajdujących się obecnie w fazie przekształceń działały systemy katastralne oparte na modelu rosyjskim. Grunt był „wyceniany” pod względem potencjału rolnego, stosownie do rodzajów gleby, klimatu, opadów itp. Taka koncepcja „wartości” jest tylko pośrednio związana z wyceną potrzebną do gospodarowania gruntem w gospodarce rynkowej.
1. Rozróżnienie ceny, rynku, kosztu i wartości. Pojęcie ceny odnosi się zwykle do ceny sprzedażnej lub transakcyjnej i ma zastosowanie do procesu wymiany; cena jest faktem dokonanym. Cena to suma, jaką określony nabywca zgadza się zapłacić, a określony sprzedający przyjąć w warunkach danej transakcji.
Rynek to zespół powiązań powodujących, że kupujący i sprzedający są połączeni mechanizmem cen. Rynek nieruchomości jest interakcją podmiotów wymieniających prawa na nieruchomościach na inne aktywa, takie jak pieniądze. Specyficzne rynki nieruchomości określa się według rodzajów nieruchomości, ich położenia, możliwości generowania przychodu, według typowych cech inwestorów, typowych cech najemców lub innych atrybutów istotnych dla osób uczestniczących w wymianie nieruchomości. Przykładami takich specyficznych rynków mogą być: rynek nowych domów jednorodzinnych o wartości 100 000 ecu albo rynek starszych, nadających się do remontu domów mieszkalnych, położonych w pobliżu centralnych dzielnic handlowo-usługowych.
Wyceniający posługują się pojęciem kosztu w odniesieniu do produkcji, nie zaś wymiany. Koszt może być faktem dokonanym lub aktualnie wycenianym. Wyceniający wyróżniają różne rodzaje kosztów: koszty bezpośrednie, koszty pośrednie, koszty budowy i koszty rozwoju terenu, zwane dalej kosztami deweloperskimi.

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS