Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 1999, Nr 4 (47) |


• Systemy niwelacji geometrycznej – uwagi o metodyce wprowadzanych grawimetrycznych poprawek do wysokości i przewyższeń w systemach występujących w Polsce • Z różdżką na odkształcenia, czyli wykorzystanie pomiarów radiestezyjnych do interpretacji odkształceń podłoża budowlanego oraz budowali ziemnych pod wpływem filtracji • ...

powrót

Opracowanie redakcji

Automatyzacja w geodezji inżynieryjnej

W dniach 15-16 marca w Domu Technika w Warszawie odbyła się IV Konferencja Naukowo-Techniczna na temat „Problemy automatyzacji w geodezji inżynieryjnej”. Patronat honorowy nad konferencją przejęli i zaszczycili swoją obecnością: dr Marek Naglewski – podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, dr Kazimierz Bujakowski – Główny Geodeta Kraju, prof. Bogdan Ney – członek korespondent Polskiej Akademii Nauk, prof. Kazimierz Czarnecki – przewodniczący Stowarzyszenia Geodetów Polskich, prof. Antoni Stanisław Kwiatkowski – przewodniczący Kolegium Twórczości Technicznej Akademii Inżynierskiej w Polsce (AIP). Konferencji przewodniczył prof. Stanisław Pachuta – członek zwyczajny AIP. W czasie dwóch dni obrad odbyło się pięć sesji naukowych oraz wygłoszono ponad 30 referatów.

Uchwała i wnioski
IV KNT „Problemy automatyzacji w geodezji inżynieryjnej” organizowanej przez: Sekcję Geodezji Przemysłowej Komitetu Geodezji PAN, Gremium Geodezji, Kartografii, Katastru i Nawigacji Akademii Inżynierskiej w Polsce, Stowarzyszenie Geodetów Polskich. Uczestnicy IV KNT „Problemy automatyzacji w geodezji inżynieryjnej” wyrażają głębokie podziękowanie organizatorom, a szczególnie panu profesorowi Stanisławowi Pachucie, za sprawne zorganizowanie i przeprowadzenie cyklicznego już spotkania geodetów zajmujących się automatyzacją pomiarów. Atmosfera obrad oraz ich poziom wskazują na stymulujące działanie konferencji na zakres i tematykę badań środowisk naukowo-technicznych. Uczestnicy życzą Panu Profesorowi dalszego dobrego zdrowia i aktywności zawodowej.
1. Za szczególny walor konferencji uznaje się „zbliżenie jej do życia”, to znaczy zajęcie się zagadnieniami najbardziej aktualnymi i wnoszącymi rzeczywiste novum do technologii pracy innych branż. Przykładem niech będą opracowania dotyczące monitorowania nowych dużych budynków wznoszonych w Warszawie. Zdaniem uczestników prezentowane systemy powinny zostać niezwłocznie wdrożone. W tym celu wnioskuje się o znowelizowanie Rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa do Prawa Budowlanego „w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie” z dnia 21 lutego 1995 r. (DzU nr 25 poz. 133). Kolejnym osiągnięciem konferencji jest poszerzenie tematyki obrad o zastosowanie najnowszych technik geodezyjnych (GPS), w zagadnieniach nawigacji, radiolokacji i meteorologii.

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS