Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 1999, Nr 4 (47) |


• Systemy niwelacji geometrycznej – uwagi o metodyce wprowadzanych grawimetrycznych poprawek do wysokości i przewyższeń w systemach występujących w Polsce • Z różdżką na odkształcenia, czyli wykorzystanie pomiarów radiestezyjnych do interpretacji odkształceń podłoża budowlanego oraz budowali ziemnych pod wpływem filtracji • ...

powrót

Marek Ziemak

Czy diabeł taki straszny?

Biznes geodezyjny w Unii Europejskiej.
Nam się wydaje, że po przystąpieniu do UE nasze płace (dochody) wzrosną do ich poziomu. Z ich punktu widzenia równie dobrze może stać się całkiem odwrotnie. Tym niemniej mają oni świadomość, że do bezpośredniej konkurencji z nami dojść musi. Geodezyjna Izba Gospodarcza widzi tę sprawę jasno – jeśli oni chcą mierzyć Warszawę, to my na identycznych zasadach chcemy mierzyć Berlin czy Paryż.

Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej jest celem politycznym naszych władz od początku lat 90. Za rzecz oczywistą przyjmuje się, że będzie to z korzyścią dla kraju i dla każdego z nas. Przykłady innych krajów (np. Hiszpania) potwierdzają to przypuszczenie. Dotyczy to jednak generalnych korzyści dla nas, tj. geodetów, pozostaje natomiast niewiadomą jaki wpływ dla branży będzie miało przystąpienie do Unii. Z moich osobistych obserwacji wynika, że przeważa pesymizm, tzn. opinie typu: przyjadą, przejmą, wykupią, zniszczą. Są to jednak wciąż opinie, wrażenia, plotki. Czas najwyższy na coś konkretnego!

Geodeci z UE z wizytą w Polsce
W listopadzie zeszłego roku GUGiK wystąpił z propozycją branżowego programu współpracy zagranicznej. Miały się na to nawet znaleźć jakieś pieniądze. Inicjatywę współpracy zarówno z Zachodem, jak i Wschodem poparliśmy, a promocja wykonawstwa w obu kierunkach zajęła odpowiednie miejsce w programie. Realizując pierwszy krok tego programu, GUGiK w uzgodnieniu z GIG i KZPFG-K zaprosił do Polski przedstawicieli organizacji geodetów UE. Spotkanie odbyło się w Warszawie w dniach 17-18 lutego br. pod patronatem Głównego Geodety Kraju dr. Kazimierza Bujakowskiego, natomiast głównym organizatorem spotkania był Konrad Pirwitz (nasze specjalne wyrazy uznania!). Obie polskie organizacje geodezyjne wniosły do spotkania aktywne uczestnictwo i mało istotną prozę życia w postaci finansowania kosztu pobytu gości w RP. Naszą Izbę na spotkaniu reprezentowali niżej podpisany oraz członek Rady GIG Zbigniew Lis. Ze strony Unii Europejskiej w spotkaniu udział wzięli:
- Paddy Pendergast (Irlandia) – prezydent CLGE (Organizacji Geodetów Uprawnionych Europy),
- Klaus Rürup (Niemcy) – wiceprezydent CLGE,
- Otmar Schuster (Niemcy) – prezydent Geometer Europas (Organizacji Geodetów Uprawnionych Niemiec, Austrii i Szwajcarii).
Wszyscy trzej są jednocześnie biznesmenami prowadzącymi firmy geodezyjne.

Wzajemne prezentacje
Pierwszego dnia spotkanie odbyło się w siedzibie GUGiK. Strona polska przedstawiła organizację służby geodezyjnej i wykonawstwa geodezyjnego oraz zarys przepisów prawa geodezyjnego w naszym kraju. Goście natomiast zaprezentowali nam swoje organizacje oraz w skrócie sytuację wykonawstwa geodezyjnego w Unii. Dzień zakończył się dyskusją oraz kolacją, w trakcie której kontynuowaliśmy rozmowy o problemach geodezji w Unii i w Polsce. Drugi dzień goście spędzili w warszawskich przedsiębiorstwach: WPG (duża firma geodezyjna) oraz GEOBLOK-BK (firma średniej wielkości). Na zakończenie dnia podsumowano spotkanie jako obustronnie bardzo korzystne i zadeklarowano chęć dalszych kontaktów wszystkich organizacji. Zaproszeni zostaliśmy na najbliższe spotkanie GE-Europas w Wiedniu – 25 kwietnia oraz DNVP-Niemcy w Düsseldorfie – 27 maja. Tyle o samym przebiegu spotkania. Było to niewątpliwie pierwsze oficjalne profesjonalne spotkanie przedstawicieli biznesu geodezyjnego unijnego i naszego z udziałem przedstawicieli polskich władz geodezyjnych. Spotkanie miało mieć charakter wyłącznie poznawczy i taki cel niewątpliwie spełniło.

Wolnoć Tomku...
A teraz najważniejsze fakty, które zapamiętałem ze spotkania:
1. Geodezja nie podlega wspólnemu ustawodawstwu unijnemu, lecz jest dziedziną będącą w gestii rządów poszczególnych członków unii.
2. Geodezja, na skutek powyższego, jest branżą, która nie poddała się w UE żadnej unifikacji i która w każdym kraju członkowskim jest organizowana na odrębnych zasadach, co nie znaczy, że przestarzałych i niezmiennych.
3. Geodezja w każdym z krajów UE jest licencjonowana, tzn. wymaga specjalnych uprawnień (chociaż w każdym z krajów na różny sposób). Szczególnym nadzorem objęte są wszędzie opracowania katastralne, tj. związane z ustalaniem granic oraz przenoszeniem i ochroną prawa własności.
4. Uprawnienia – wszystkie krajowe organizacje członkowskie CLGE zrzeszają łącznie ok. 23 000 geodetów uprawnionych. Dla porównania, w Polsce jest ich ok. 18 000. Kryteriów uprawnień nie porównywałem.

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Bolesławiec w 3D
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS