wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Kwiecień 1999, Nr 4 (47) |


• Systemy niwelacji geometrycznej – uwagi o metodyce wprowadzanych grawimetrycznych poprawek do wysokości i przewyższeń w systemach występujących w Polsce • Z różdżką na odkształcenia, czyli wykorzystanie pomiarów radiestezyjnych do interpretacji odkształceń podłoża budowlanego oraz budowali ziemnych pod wpływem filtracji • ...

powrót

Neno Horvat

Wielkoformatowe skanowanie w kolorze

Wprowadzanie map i zdjęć do komputera.
Dzięki korzystnemu stosunkowi wydajności do ceny urządzenia wejściowe w rodzaju kolorowych skanerów A4 są już niemal codziennością w biurach i studiach graficznych. Jednak w zastosowaniach wymagających pracy w wielkim formacie wciąż korzysta się z bardzo drogich skanerów bębnowych z ruchomymi głowicami CCD oraz specjalnie zaprojektowanym programowaniem. Od kilku lat dostępne są też skanery przebiegowe, ale i te wciąż sporo kosztują. Tymczasem w ciągu najbliższych lat w branży wielkoformatowych skanerów kolorowych zapowiada się zmiana, jakiej doświadczyliśmy w przypadku innych urządzeń komputerowych: przy spadku ceny wzrośnie jakość.

Plik uzyskany w wyniku zeskanowania rysunku formatu E (36 x 44 cale) skanerem monochromatycznym (czarno-białym) w rozdzielczości 400 dpi bez kompresji osiąga wielkość 36 x 44x (400 x 400) = 253 Mb (megabity) = 31,5 MB (megabajty). Jednemu pikselowi odpowiada jeden bit (wartość 0 lub 1). Aby efektywnie zmniejszać wielkość takich plików, opracowano specjalne algorytmy kompresji. Najczęściej spotykanym algorytmem jest Group 4, wykorzystywany np. w faksach do zmniejszania ilości danych przesyłanych linią telefoniczną. Takiej samej techniki używa się w zaawansowanych skanerach – dane kompresowane są na bieżąco, czyli w czasie rzeczywistym. Pozwala to na przyspieszenie transferu oraz oszczędność pamięci i miejsca na dysku. Użycie algorytmu Group 4 daje w rezultacie zmniejszenie pliku 15 do 50 razy, w zależności od stopnia skomplikowania ilustracji. Większość rysunków technicznych zostaje spakowana do wielkości 0,2-0,5 MB, co jest doskonałym rezultatem w porównaniu z plikiem o objętości 31,5 MB. Istnieje wiele formatów plików, np. TIFF, RLC, CALS i PCX, wykorzystujących rozmaite algorytmy kompresji. Najlepsze oprogramowanie pozwala na skanowanie z bezpośrednim zapisem w ponad pięćdziesięciu różnych formatach.

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS