Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 1999, Nr 4 (47) |


• Systemy niwelacji geometrycznej – uwagi o metodyce wprowadzanych grawimetrycznych poprawek do wysokości i przewyższeń w systemach występujących w Polsce • Z różdżką na odkształcenia, czyli wykorzystanie pomiarów radiestezyjnych do interpretacji odkształceń podłoża budowlanego oraz budowali ziemnych pod wpływem filtracji • ...

powrót

Włodzimierz Kunach

Czas zakończyć spory

Czy jest szansa na wprowadzenie w ciągu trzech lat podatku od wartości nieruchomości?
W połowie stycznia br. Ministerstwo Finansów przy wsparciu Amerykańskiej Agencji Rozwoju Międzynarodowego USAID-DAI (United States Agency for International Development – Development Alternatives Incorporation) zorganizowało pierwsze w Polsce seminarium na temat „Reforma opodatkowania nieruchomości w Polsce w świetle doświadczeń wdrażania i rozwoju podatku ad valorem w wybranych krajach” [GEODETA 2/99].

W seminarium udział wzięli przedstawiciele sfer rządowych i samorządowych, naukowcy i eksperci, przedstawiciele wybranych grup interesów, a także grupa ekspertów zagranicznych. Ideą seminarium, jak stwierdził otwierający je Jan Rudowski (podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów), było zaprezentowanie stanu prac przygotowawczych do wprowadzenia podatku od wartości nieruchomości oraz zapoznanie się z doświadczeniami zagranicznymi. Jednocześnie poinformował, że premier RP jest w trakcie powoływania zespołu do spraw opracowania i koordynacji rządowego programu systemu katastralnego w Polsce [premier powołał zespół zarządzeniem z 18 marca – red.].
Dyrektor Departamentu Podatków Lokalnych i Katastru w Ministerstwie Finansów Grzegorz Nowecki jako podstawowy cel reformy opodatkowania nieruchomości wskazał stworzenie stabilnego i efektywnego Źródła dochodów gminy, a także bardziej sprawiedliwe rozłożenie ciężaru podatkowego z tytułu posiadania nieruchomości. Doradca prezesa Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast Maciej Czajkowski ocenił, że obecny stan opodatkowania nieruchomości w Polsce: ? nie może być narzędziem skutecznego zasilania budżetów gminy ze względu na swoją ekstensywność, ? nie może być narzędziem do stymulowania rozwoju przestrzennego, ? stanowi hamulec dla obrotu nieruchomościami.
Na poparcie swoich tez przytoczył niektóre dane pochodzące m.in. z ankiety Związku Miast Polskich, z których wynika, że udział podatków od nieruchomości w dochodach gmin kształtuje się na poziomie kilkunastu procent (12-16), zaś łączne dochody z podatków od nieruchomości są niewiele większe od dochodów uzyskiwanych od osób prawnych. Korzyści fiskalne i pozafiskalne podatku w formie ad valorem omówił bardzo szeroko doradca ministra finansów Władysław Brzeski. Jego zdaniem jednym z imperatywów stabilnego wzrostu gospodarczego jest reforma finansów publicznych polegająca
na decentralizacji, obniżeniu podatków bezpośrednich kosztem podatków pośrednich (mniejsze podatki od dochodów, większe od majątku), a także zwiększenie roli podatku od nieruchomości.

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS