wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Kwiecień 1999, Nr 4 (47) |


• Systemy niwelacji geometrycznej – uwagi o metodyce wprowadzanych grawimetrycznych poprawek do wysokości i przewyższeń w systemach występujących w Polsce • Z różdżką na odkształcenia, czyli wykorzystanie pomiarów radiestezyjnych do interpretacji odkształceń podłoża budowlanego oraz budowali ziemnych pod wpływem filtracji • ...

powrót

Włodzimierz Kunach

Czas zakończyć spory

Czy jest szansa na wprowadzenie w ciągu trzech lat podatku od wartości nieruchomości?
W połowie stycznia br. Ministerstwo Finansów przy wsparciu Amerykańskiej Agencji Rozwoju Międzynarodowego USAID-DAI (United States Agency for International Development – Development Alternatives Incorporation) zorganizowało pierwsze w Polsce seminarium na temat „Reforma opodatkowania nieruchomości w Polsce w świetle doświadczeń wdrażania i rozwoju podatku ad valorem w wybranych krajach” [GEODETA 2/99].

W seminarium udział wzięli przedstawiciele sfer rządowych i samorządowych, naukowcy i eksperci, przedstawiciele wybranych grup interesów, a także grupa ekspertów zagranicznych. Ideą seminarium, jak stwierdził otwierający je Jan Rudowski (podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów), było zaprezentowanie stanu prac przygotowawczych do wprowadzenia podatku od wartości nieruchomości oraz zapoznanie się z doświadczeniami zagranicznymi. Jednocześnie poinformował, że premier RP jest w trakcie powoływania zespołu do spraw opracowania i koordynacji rządowego programu systemu katastralnego w Polsce [premier powołał zespół zarządzeniem z 18 marca – red.].
Dyrektor Departamentu Podatków Lokalnych i Katastru w Ministerstwie Finansów Grzegorz Nowecki jako podstawowy cel reformy opodatkowania nieruchomości wskazał stworzenie stabilnego i efektywnego Źródła dochodów gminy, a także bardziej sprawiedliwe rozłożenie ciężaru podatkowego z tytułu posiadania nieruchomości. Doradca prezesa Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast Maciej Czajkowski ocenił, że obecny stan opodatkowania nieruchomości w Polsce: ? nie może być narzędziem skutecznego zasilania budżetów gminy ze względu na swoją ekstensywność, ? nie może być narzędziem do stymulowania rozwoju przestrzennego, ? stanowi hamulec dla obrotu nieruchomościami.
Na poparcie swoich tez przytoczył niektóre dane pochodzące m.in. z ankiety Związku Miast Polskich, z których wynika, że udział podatków od nieruchomości w dochodach gmin kształtuje się na poziomie kilkunastu procent (12-16), zaś łączne dochody z podatków od nieruchomości są niewiele większe od dochodów uzyskiwanych od osób prawnych. Korzyści fiskalne i pozafiskalne podatku w formie ad valorem omówił bardzo szeroko doradca ministra finansów Władysław Brzeski. Jego zdaniem jednym z imperatywów stabilnego wzrostu gospodarczego jest reforma finansów publicznych polegająca
na decentralizacji, obniżeniu podatków bezpośrednich kosztem podatków pośrednich (mniejsze podatki od dochodów, większe od majątku), a także zwiększenie roli podatku od nieruchomości.

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS