wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Kwiecień 1999, Nr 4 (47) |


• Systemy niwelacji geometrycznej – uwagi o metodyce wprowadzanych grawimetrycznych poprawek do wysokości i przewyższeń w systemach występujących w Polsce • Z różdżką na odkształcenia, czyli wykorzystanie pomiarów radiestezyjnych do interpretacji odkształceń podłoża budowlanego oraz budowali ziemnych pod wpływem filtracji • ...

powrót

Aleksander Danielski, Tomasz Szczepaniak

Darmowa oferta dla każdego

TANGO – prosty standard wymiany danych do zasilania baz ODGiK.
29 grudnia 1998 r. w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii złożona została dokumentacja nowego standardu wymiany danych TANGO. Standard ten został opracowany przez podzespół „Zespołu do spraw protokołów transmisji danych pomiędzy systemami informatycznymi obsługującymi Ewidencję Gruntów i Budynków” powołanego zarządzeniem Głównego Geodety Kraju.

W założeniach standard ma pozwalać na przekazywanie danych do systemów obiektowych w formie plików ASCII. Konstrukcja formatu danych jest na tyle prosta, że większość obiektów mapy numerycznej można przygotować „z palca”. Oznacza to, że tekstowy plik ASCII zawierający dane pozyskane z terenu lub z dokumentacji podstawowej można zredagować w celu dalszej transmisji prostym edytorem tekstowym (np. znanym już chyba w całej Polsce GED-em). Format TANGO pozwala przekazywać nie tylko obiekty ewidencji gruntów i budynków, ale wszystkie obiekty mapy numerycznej. Wymowa ilościowa słowa „wszystkie” jest dość nieprecyzyjna, szczególnie gdy zapytamy: jakie to naprawdę obiekty zawiera pełna treść tzw. mapy zasadniczej w dobie jej numerycznej wersji. Można by tutaj powołać się na instrukcję K-1, która wymienia w swej treści obiekty mapy. Szkopuł w tym, że K-1 w dalszym ciągu postrzega mapę jako rysunek (ewentualnie umieszczony na ekranie komputera). Dla znawców tematyki mapy numerycznej i jej zastosowań w Systemach Informacji o Terenie jest oczywiste, że obszar zainteresowania rzeczywistością według K-1 jest niepełny. W konsekwencji przekazywanie pewnych danych zgromadzonych w systemach mapy numerycznej jest niemożliwe lub bardzo ograniczone, gdyby korzystać tylko ze standardów opartych na tej instrukcji.
Standard wymiany danych TANGO zaoferował możliwość przekazywania dowolnych danych do dowolnych systemów z zagwarantowaniem wszystkich obiektów z instrukcji K-1. Tajemnica sukcesu zawiera się w opisie dokumentacji składającej się z dwóch zestawów. Jeden jest niezmienny i opisuje format danych (6! Stron z przykładami). Drugi natomiast, zawiera wytyczne techniczne opisujące kody i nazwy atrybutów wszystkich obiektów docelowego standardu mapy numerycznej (liczba stron zależy od liczby obiektów w tym standardzie).

W komplecie dokumentacji przekazanej GUGiK-owi zawarto opis formatu TANGO i wytyczne techniczne zgodne z K-1 i G-7. Oznacza to, że każdy korzystający z formatu może przekazać wszystkie dane, na które pozwalają instrukcje K-1 i G-7, z wszystkimi konsekwencjami ograniczeń wynikającymi z tych instrukcji.
Druga możliwość, moim zdaniem bardziej atrakcyjna, to przekazanie danych w standardzie dowolnego obiektowego systemu mapy numerycznej. Aby przygotować plik wsadowy, należy w miejsce Wytycznych technicznych wg K-1 skorzystać z wytycznych systemu docelowego. Wytyczne te zobowiązany jest dostarczyć producent systemu, z którego przekazywane są dane. Przygotowanie tego dokumentu nie powinno stanowić żadnego problemu. Twórcy formatu założyli, że każdy obiektowy system mapy numerycznej dysponuje zestawem kodów i rozwarstwieniem informacyjnym (standard rekordu i nazw etykiet) wszystkich obsługiwanych w tym systemie obiektów. Dla przygotowania wytycznych można wykorzystać przykład Wytycznych technicznych wg K-1 stanowiących obligatoryjny załącznik do formatu TANGO.

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS