Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 1999, Nr 4 (47) |


• Systemy niwelacji geometrycznej – uwagi o metodyce wprowadzanych grawimetrycznych poprawek do wysokości i przewyższeń w systemach występujących w Polsce • Z różdżką na odkształcenia, czyli wykorzystanie pomiarów radiestezyjnych do interpretacji odkształceń podłoża budowlanego oraz budowali ziemnych pod wpływem filtracji •...

powrót

Marian Kowalczyk

Z różdżką na odkształcenia

Wykorzystanie pomiarów radiestezyjnych do interpretacji odkształceń podłoża budowlanego oraz budowli ziemnych pod wpływem filtracji.
W opracowaniu wskazano na potrzebę powiązania deformacji podłoża budowlanego z procesami inżyniersko-geologicznymi, których istotnym czynnikiem jest filtracja wód podziemnych. Do identyfikacji filtracji zaproponowano zastosowanie metod radiestezyjnych. Omówiono przykłady interpretacji zwiększonych lokalnie deformacji na zaporach ziemnych, w podłożu hal i kominów przemysłowych oraz murów oporowych przy szlaku komunikacyjnym.

Ilustracja: Prawo budowlane nakłada na właścicieli lub zarządców obiektów budowlanych obowiązek ich użytkowania zgodnie z przeznaczeniem i wymaganiami ochrony środowiska oraz utrzymania w należytym stanie technicznym. Zobligowano tychże właścicieli lub zarządców do poddawania obiektów okresowej kontroli przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia. Kontrola ta, przeprowadzana co najmniej raz w roku, powinna polegać na sprawdzeniu stanu technicznego obiektu. Ocenie stanu technicznego obiektów budowlanych służą między innymi badania kontrolne deformacji zarówno samych konstrukcji budowli, jak również ich podłoża gruntowego, nazywanego podłożem budowlanym. Okresowe lub jednorazowe badania kontrolne deformacji konstrukcji i podłoża budowli wykonywane są najczęściej metodami geodezyjnymi.
Wyniki pomiarów deformacji podłoża budowlanego należy traktować jako wskaźniki procesów rzeczywistych, wzbudzonych lub zmodyfikowanych wskutek posadowienia obiektu budowlanego w środowisku geologicznym. Interpretując więc wyniki obserwacji geodezyjnych należy wiązać je z określonymi procesami inżyniersko-geologicznymi. W ogólnej klasyfikacji przy budowie i eksploatacji obiektów budowlanych naziemnych wyróżnia się procesy związane ze zmianą stanu naprężeń podłoża oraz procesy związane z oddziaływaniem wody na grunt. Niniejsze opracowanie dotyczy skutków dynamicznego oddziaływania wody na szkielet gruntowy.
Filtracja wody występuje w gruntach wodoprzepuszczalnych pod wpływem różnicy ciśnień. Intensywność filtracji zależy od zasilania, rodzaju gruntu i jego własności hydrogeologicznych, w przypadku gruntów nasypowych (zapory, groble, wały) od ich stopnia zagęszczenia. Podłoże budowlane ma dość często układ warstwowy. W takim układzie spotyka się warstwy anizotropowe, sprzyjające powstawaniu i rozwojowi procesów lokalnie wzmożonej filtracji. W niesprzyjających warunkach geologicznych i przy znacznych prędkościach filtracji oraz zwiększonych gradientach hydraulicznych
może dojść do rozwoju procesów sufozji i erozji podziemnej, niebezpiecznych dla trwałości i stateczności budowli. Procesy te związane z ubytkiem, przebudową lub niszczeniem struktury gruntu, ujawniają się w postaci sufozyjnego osiadania podłoża. Stąd wynika potrzeba okresowych i dokładnych obserwacji geodezyjnych dla rejestracji najwcześniejszego stadium takich procesów i podjęcia technicznych środków zaradczych. Do identyfikacji osiadania typu sufozyjnego potrzebne są informacje o ruchu wód podziemnych w podłożu obiektów inżynierskich. Przypadkowo rozmieszczona sieć piezometrów, np. na zaporach zbiorników retencyjnych lub mokrych odpadów przemysłowych, najczęściej nie rejestruje wzmożonej filtracji w uprzywilejowanych strefach przepływu. Również dość rzadka sieć znaków geodezyjnych nie zapewnia wystarczającego i pełnego pokrycia chronionych obiektów. Lukę tę mogą wypełnić radiestezyjne obserwacje obiektów, wykorzystujące anormalną energetykę stref wzmożonej filtracji.

Skutki geotechniczne i energetyczne filtracji wód podziemnych
Wody podziemne pod wpływem siły grawitacji są w ciągłym ruchu. Przepływy wód mogą odbywać się w utworach wodoprzepuszczalnych, stanowiących ośrodki jedno- lub wielowarstwowe, budujących warstwy wodonośne, które spoczywają na warstwach nieprzepuszczalnych. Najczęściej swobodne zwierciadła tych wód są nachylone.

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
nazwa wypraw naukowych studentów WGG AGH – „BARI” pochodzi od miasta we Włoszech, mimo iż żadna z nich tam nie dotarła?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Andrzej Nowosielski (1933-2007)

Andrzej  Nowosielski  (1933-2007)
Urodził się 11 maja 1933 roku w Chotomowie koło Nowego Dworu. Był synem Emila Nowosielskiego i Heleny Czarnockiej. Studia na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej ukończył w roku 1959, a stopień doktora nauk technicznych uzyskał...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1988
Powstaje Wojskowy Ośrodek Geodezji i Teledetekcji.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2