Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Marzec 1999, Nr 3 (46) |


• Racjonalizm zwycięży – mówi nowo mianowany główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski • Nowe struktury geodezji w zreformowanej administracji • Wysokość Europy a sprawa polska • Bez metryki ani rusz – nowoczesny komputerowy system do zarządzania drogami i ruchem drogowym w miastach • Inklinometr czy ...

powrót

Zygmunt Zadora-Paszkowski

Granice w Kanadzie

Korespondencja zza oceanu.
W Kanadzie jest wiele różnych podziałów ziemi. Każda prowincja ma w zasadzie swój układ. Nie chodzi tu o zastosowany system współrzędnych, tylko o podstawowy prawny podział ziemi stosowany do tytułów własności i celów planów katastralnych. Wynikło to z wielu przyczyn. Pierwsza to fakt historyczny – ziemie wschodnie (jak np. Terranova, Quebec i Toronto) zostały skolonizowane jako pierwsze. Druga przyczyna to fakt, że zanim napływający osadnicy rzucili się na „daleki i dziki zachód”, zostały zastosowane różne doświadczalne systemy. Trzecia przyczyna ma związek z topografiią terenu i działalnością administracji federalno-prowincjonalnej, która często zmieniała granice.

Mój opis dotyczy szczególnie Prowincji Alberta. Dla tej prowincji granice przebiegają wzdłuż równoleżników szerokości geograficznej 490 i 600 i południków 1100 i 1200 długości geograficznej zachodniej. • Pozostawiono tylko jedną granicę naturalną – wierzchołki Gór Skalistych sąsiadujące na południowym zachodzie z prowincją British Columbia.
Alberta należy do tzw. prerii, czyli topograficznie jest płasko ukształtowanym terenem, z rzekami w większości wijącymi się meandrami i z płytkimi jeziorami. Pozwoliło to na bardzo łatwy i ciekawy podział ziemi na „kwadraty” o powierzchni jednej mili kwadratowej.
Ten system zwany jest Trzecim Systemem Geodezyjnym (Third System of Survey), z czego można wnioskować, że jest ich wiele. Podział ziemi na kwadraty nie jest możliwy, skoro mamy do czynienia z Ziemią w formie zbliżonej do kuli i z południkami, które przy wysokich szerokościach geograficznych mają wielką zbieżność. To jednak zostało w bardzo mądry sposób ujęte, i problem tych „pseudokwadratów” zostały rozwiązany:
Na początku założono trzy południki, zwane – czwarty (1100), piąty (1140 ) i szósty (1180), jako system ułożony „na zachód od (4, 5 lub 6) południka”. Następnie obszar ziemi podzielono na kwadraty o wielkości 6x6 mil (1 Mila = 1,609 m) zwane township. Numerację townshipów założono od południa (czyli granicy z USA). Pierwszy otrzymał numer 1, następny numer 2 itd. Aż dochodzimy do numeru 126, który graniczy z Terytorium Północnym (Northwest Territories). Te same kwadraty są numerowane również w kierunku zachodnim i zwą się ranges. Pierwszy jest range 1, następny na zachód range 2 itd., zatrzymując się na następnym południku. Z powodu zbieżności południków liczba ranges jest coraz to mniejsza, idąc w kierunku północy. Na przykład liczba ranges na samym południu Alberty jest ich prawie 30, a na samej północy niecałe 23.

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS