wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Marzec 1999, Nr 3 (46) |


• Racjonalizm zwycięży – mówi nowo mianowany główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski • Nowe struktury geodezji w zreformowanej administracji • Wysokość Europy a sprawa polska • Bez metryki ani rusz – nowoczesny komputerowy system do zarządzania drogami i ruchem drogowym w miastach • Inklinometr czy ...

powrót

Zygmunt Zadora-Paszkowski

Granice w Kanadzie

Korespondencja zza oceanu.
W Kanadzie jest wiele różnych podziałów ziemi. Każda prowincja ma w zasadzie swój układ. Nie chodzi tu o zastosowany system współrzędnych, tylko o podstawowy prawny podział ziemi stosowany do tytułów własności i celów planów katastralnych. Wynikło to z wielu przyczyn. Pierwsza to fakt historyczny – ziemie wschodnie (jak np. Terranova, Quebec i Toronto) zostały skolonizowane jako pierwsze. Druga przyczyna to fakt, że zanim napływający osadnicy rzucili się na „daleki i dziki zachód”, zostały zastosowane różne doświadczalne systemy. Trzecia przyczyna ma związek z topografiią terenu i działalnością administracji federalno-prowincjonalnej, która często zmieniała granice.

Mój opis dotyczy szczególnie Prowincji Alberta. Dla tej prowincji granice przebiegają wzdłuż równoleżników szerokości geograficznej 490 i 600 i południków 1100 i 1200 długości geograficznej zachodniej. • Pozostawiono tylko jedną granicę naturalną – wierzchołki Gór Skalistych sąsiadujące na południowym zachodzie z prowincją British Columbia.
Alberta należy do tzw. prerii, czyli topograficznie jest płasko ukształtowanym terenem, z rzekami w większości wijącymi się meandrami i z płytkimi jeziorami. Pozwoliło to na bardzo łatwy i ciekawy podział ziemi na „kwadraty” o powierzchni jednej mili kwadratowej.
Ten system zwany jest Trzecim Systemem Geodezyjnym (Third System of Survey), z czego można wnioskować, że jest ich wiele. Podział ziemi na kwadraty nie jest możliwy, skoro mamy do czynienia z Ziemią w formie zbliżonej do kuli i z południkami, które przy wysokich szerokościach geograficznych mają wielką zbieżność. To jednak zostało w bardzo mądry sposób ujęte, i problem tych „pseudokwadratów” zostały rozwiązany:
Na początku założono trzy południki, zwane – czwarty (1100), piąty (1140 ) i szósty (1180), jako system ułożony „na zachód od (4, 5 lub 6) południka”. Następnie obszar ziemi podzielono na kwadraty o wielkości 6x6 mil (1 Mila = 1,609 m) zwane township. Numerację townshipów założono od południa (czyli granicy z USA). Pierwszy otrzymał numer 1, następny numer 2 itd. Aż dochodzimy do numeru 126, który graniczy z Terytorium Północnym (Northwest Territories). Te same kwadraty są numerowane również w kierunku zachodnim i zwą się ranges. Pierwszy jest range 1, następny na zachód range 2 itd., zatrzymując się na następnym południku. Z powodu zbieżności południków liczba ranges jest coraz to mniejsza, idąc w kierunku północy. Na przykład liczba ranges na samym południu Alberty jest ich prawie 30, a na samej północy niecałe 23.

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Mobilne skanowanie na Motławie
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS