wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Marzec 1999, Nr 3 (46) |


• Racjonalizm zwycięży – mówi nowo mianowany główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski • Nowe struktury geodezji w zreformowanej administracji • Wysokość Europy a sprawa polska • Bez metryki ani rusz – nowoczesny komputerowy system do zarządzania drogami i ruchem drogowym w miastach • Inklinometr czy ...

powrót

Jerzy Przywara

Na przykładzie Wrześni

Wyobraźmy sobie taką sytuację: do ośrodka dokumentacji przychodzi klient-geodeta ze swoimi pomiarami zapisanymi na dyskietce – kilka hektarów mapy do projektu zarejestrowanych w formie kodów i współrzędnych. Po przyjęciu zlecenia przez pracownika ośrodka nasz klient wraca tam po dwóch dniach po odbiór dyskietki ze swoim pomiarem w postaci aktualnej mapy oraz jej papierowej wersji poświadczonej odpowiednimi stemplami. Gdyby chciał, mógłby też uzyskać plik rastrowy swojej kilkuhektarowej mapy widoczny na tle otrofotomapy.

Czy spotkaliście się z taką sytuacją? Jeśli nie, to zapraszam do Wrześni, małego miasta leżącego 50 km na wschód od Poznania w województwie wielkopolskim. Prawa miejskie uzyskała już w XIV wieku. Z historii znana jest ze strajku dzieci przeciw ich germanizacji w 1901 i 1902 roku. Jest tu kilka zakładów przemysłowych, w tym znana wytwórnia głośników Tonsil. Dziś miasto liczy 29 tysięcy mieszkańców. Wprowadzona ostatnio reforma administracyjna spowodowała, że Września ponownie uzyskała prawa miasta powiatowego. W styczniu bieżącego roku starosta wrzesiński odpowiednią uchwałą powołał Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Przejął on lokale, wyposażenie i zasób geodezyjno-kartograficzny będące do 31 grudnia 98 roku w dyspozycji poznańskiego Wojewódzkiego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej (z oddziału wrzesińskiego i filii w Słupcy). Tak od strony formalnej wyglądało utworzenie powiatowego ośrodka w tym mieście.
Ośrodek mieści się w budynku starostwa. Na ponad 245 metrach kwadratowych, w kilkunastu pokojach zgromadzono wszystko, co jest niezbędne do prowadzenia nowoczesnego biura. Kilkanaście komputerów, kilka drukarek, skaner, ploter, digitajzer i hardwarowe serce systemu – IBM-owski serwer Netfinity 5500 z czytnikiem CD-ROM, o komputerach obsługujących sprawy administracyjne nie wspomniawszy. To wszystko oczywiście w sieci. Żeby z tych komputerów był jednak jakikolwiek pożytek, potrzeba odpowiedniego oprogramowania. W ośrodku we Wrześni obsługą prac związanych z prowadzeniem zasobu geodezyjnego, czyli papierowo-administracyjną stroną pracy ośrodka, zajmuje się program „Ośrodek”, ewidencja gruntów to niezniszczalny MSEG. Podstawą do tworzenia i obsługi mapy numerycznej jest zastosowany tu systemu GEO-INFO. Komputery spięte są w sieci Novell Netware.

Praca w tak zorganizowanym ośrodku powoduje, że o wielu rzeczach można zapomnieć. Aluminiowe plansze map, matryce czy szkice polowe dla większości obrębów pełnią rolę jedynie historyczną. Cała treść mapy powstaje bowiem na podstawie bazy danych zawartej w GEO-INFO, a zeskanowane szkice można w razie potrzeby wywołać na ekranie monitora lub wydrukować. Nie ma problemów z ewidencją. Dane ewidencyjne z MSEG-a przesyłane są do GEO-INFO i poddawane kontroli, zanim zaczną funkcjonować w systemie. Sam system oparty jest na zorientowanej obiektowo bazie danych.

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu miesięcznika GEODETApowrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS