Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Marzec 1999, Nr 3 (46) |


• Racjonalizm zwycięży – mówi nowo mianowany główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski • Nowe struktury geodezji w zreformowanej administracji • Wysokość Europy a sprawa polska • Bez metryki ani rusz – nowoczesny komputerowy system do zarządzania drogami i ruchem drogowym w miastach • Inklinometr czy ...

powrót

Ewa Malanowicz

Polscy fotogrametrzy bliżej Unii

Europejska Organizacja Eksperymentalnych Badań Fotogrametrycznych (ŚEPE) utworzona została w Paryżu w 1953 r. z inicjatywy Holandii, Belgii, Włoch, Austrii i Niemiec. Do organizacji tej mogą przystąpić kraje wchodzące w skład Rady Europy. Obecnie ŚEPE zrzesza państwowe służby geodezyjno-kartograficzne z 15 krajów. Polska jako 15. kraj europejski uzyskała status pełnoprawnego członka w 1998 r.

Celem organizacji jest rozwijanie współpracy w udoskonalaniu i promowaniu metod fotogrametrycznych przez prowadzenie wspólnych eksperymentów ukierunkowanych na potrzeby państwowych agencji geodezyjno-kartograficznych. Problematyka fotogrametryczna uzupełniana jest badaniami z dziedzin ściśle związanych z fotogrametrią, jak teledetekcja i systemy informacji przestrzennej. Prowadzenie prac naukowych powierzone zostało pięciu następującym komisjom: Komisja I – Sensory, gromadzenie danych, systemy odniesienia, Komisja II – Analiza zobrazowań i pozyskiwanie informacji, Komisja III – Narzędzia i produkty, Komisja IV – Produkcja, Komisja V – Zastosowanie i integracja danych fotogrametrycznych.
Każda z wymienionych komisji ma wyznaczony własny zakres zadań, realizowany w grupach roboczych. Tematami projektów są badania dotyczące: systemów GPS/INS, aerotriangulacji, DTM, przestrzennych modeli miast, monoplottingu, aktualizacji danych, automatycznej generalizacji map, skaningu laserowego, zobrazowań radarowych, kamer cyfrowych, skanerów fotogrametrycznych, cyfrowych stacji roboczych, kompresji danych itp. Przewodniczący Komisji i grup roboczych tworzą Komitet Naukowy. Funkcję przewodniczącego sprawuje obecnie prof. Kennert Torlegard ze Szwecji. Komitet odpowiedzialny jest za wytyczanie kierunków rozwoju badań, przygotowanie ogólnej koncepcji prac eksperymentalnych, merytoryczną ocenę projektów oraz określanie związanych z tym potrzeb. Każdy projekt rozpoczynany jest wówczas, gdy dwie lub więcej grup okażą swoje zainteresowanie zaproponowanym tematem i wniosą do projektu wkład w postaci zaangażowania specjalistów, potrzebnych materiałów i danych czy też środków finansowych. Badania ŚEPE dotyczą z reguły problemów przekraczających zasięg i możliwości jednego kraju. Przy wyborze tematów unika się dublowania działalności innych organizacji (np. przy standaryzacji). Projekt można rozpocząć dopiero po uzyskaniu akceptacji Komitetu Zarządzającego. Zakończone prace badawcze, po uzyskaniu pozytywnej opinii Komitetu, ukazują się w oficjalnych publikacjach ŚEPE. Informacje o przebiegu prac zamieszczane są w tzw. newsletterach, wydawanych dwa razy w roku przez Biuro Wykonawcze ŚEPE w Holandii. Znajdują się tam również relacje z bieżących konferencji, informacje o nowo przyjętych członkach, zapowiedzi spotkań i inne wiadomości z działalności organizacji.

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu miesięcznika GEODETApowrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS