wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Marzec 1999, Nr 3 (46) |


• Racjonalizm zwycięży – mówi nowo mianowany główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski • Nowe struktury geodezji w zreformowanej administracji • Wysokość Europy a sprawa polska • Bez metryki ani rusz – nowoczesny komputerowy system do zarządzania drogami i ruchem drogowym w miastach • Inklinometr czy ...

powrót

Opracowanie: Jerzy Przywara

Ważne kameralne spotkanie

17 lutego br. w siedzibie GUGiK odbyło się robocze spotkanie poświęcone funkcjonowaniu wykonawstwa geodezyjnego w krajach Unii Europejskiej. Zagranicznymi gośćmi Głównego Geodety Kraju i Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii byli panowie Paddy Prendergast z Irlandii – prezydent Europejskiej Rady Mierniczych Geodezyjnych (CLGE), jego zastępca – Klaus Rürup oraz dr Otmar Schuster – Prezes Geometer-Europas (obaj z Niemiec).

O znaczeniu poruszanych spraw dla polskiego środowiska geodezyjnego świadczy poprowadzenie spotkania przez Głównego Geodetę Kraju – Kazimierza Bujakowskiego. Polskich wykonawców reprezentowali prezesi Geodezyjnej Izby Gospodarczej (Marek Ziemak), Krajowego Związku Pracodawców Frm Geodezyjno-Kartograficznych (Ludwik Będkowski) i Stowarzyszenia Geodetów Polskich (prof. Kazimierz Czarnecki). Obecni byli przedstawiciele samorządu z Unii Metropolii Polskich i dyrektorzy dużych firm geodezyjnych z całej Polski.
Prezydent CLGE przedstawił cele i zasady działania Rady Mierniczych Eurpejskich. Założona w 1972 roku organizacja skupia obecnie 23 tysiące geodetów z 19 krajów Europy. Głównym jej celem jest reprezentowanie interesów środowiska geodezyjnego na forum Unii Europejskiej, uczestnictwo w procesach legislacyjnych na poziomie europejskim, współpraca z odpowiednimi omisjami europejskimi w sprawie uznawania kwalifikacji dla celów akademickich i zawodowych, promocja działalności geodezyjnej. Swego przedstawiciela do CLGE każdy kraj deleguje poprzez tzw. Grupę Łącznikową, w której skupione są najważniejsze organizacje zawodowe środowiska w danym kraju.

Kilkugodzinna dyskusja pozwoliła na przybliżenie stronie polskiej realiów geodezyjnego rynku w Europie, szczególnie na przykładzie Niemiec. Z kolei odwiedzający nasz kraj mogli bliżej zapoznać się z naszymi strukturami organizacyjnymi.
Z wypowiedzi zagranicznych gości o warunkach panujących na ich rynku robót geodezyjnych można wysnuć wniosek, że na pewno jest to rynek trudny i wymagający, na którym liczy się przede wszystkim jakość. Nie funkcjonują tam firmy geodezyjne zatrudniające kilkuset pracowników, co wynika po części z polityki finansowej i rodzaju zadań, które geodezja ma do wykonania. Kilkudziesięcioosobowa firma jest więc na terenie Niemiec sporym przedsięwzięciem. Zawód geodety
w wielu krajach europejskich jest uznawany za zawód wolny, różne są natomiast kryteria nadawania uprawnień (licencji) i prowadzenia działalności w zakresie np. spraw katastralnych. Rynek geodezyjny, mimo zjednoczenia się Europy, dla większości firm ogranicza się jednak do wymiaru lokalnego. Wynika to przede wszystkim z lokalnych uwarunkowań prawnych, jak i językowych.

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS