Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Marzec 1999, Nr 3 (46) |


• Racjonalizm zwycięży – mówi nowo mianowany główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski • Nowe struktury geodezji w zreformowanej administracji • Wysokość Europy a sprawa polska • Bez metryki ani rusz – nowoczesny komputerowy system do zarządzania drogami i ruchem drogowym w miastach • Inklinometr czy ...

powrót

Opracowanie: Jerzy Przywara

Ważne kameralne spotkanie

17 lutego br. w siedzibie GUGiK odbyło się robocze spotkanie poświęcone funkcjonowaniu wykonawstwa geodezyjnego w krajach Unii Europejskiej. Zagranicznymi gośćmi Głównego Geodety Kraju i Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii byli panowie Paddy Prendergast z Irlandii – prezydent Europejskiej Rady Mierniczych Geodezyjnych (CLGE), jego zastępca – Klaus Rürup oraz dr Otmar Schuster – Prezes Geometer-Europas (obaj z Niemiec).

O znaczeniu poruszanych spraw dla polskiego środowiska geodezyjnego świadczy poprowadzenie spotkania przez Głównego Geodetę Kraju – Kazimierza Bujakowskiego. Polskich wykonawców reprezentowali prezesi Geodezyjnej Izby Gospodarczej (Marek Ziemak), Krajowego Związku Pracodawców Frm Geodezyjno-Kartograficznych (Ludwik Będkowski) i Stowarzyszenia Geodetów Polskich (prof. Kazimierz Czarnecki). Obecni byli przedstawiciele samorządu z Unii Metropolii Polskich i dyrektorzy dużych firm geodezyjnych z całej Polski.
Prezydent CLGE przedstawił cele i zasady działania Rady Mierniczych Eurpejskich. Założona w 1972 roku organizacja skupia obecnie 23 tysiące geodetów z 19 krajów Europy. Głównym jej celem jest reprezentowanie interesów środowiska geodezyjnego na forum Unii Europejskiej, uczestnictwo w procesach legislacyjnych na poziomie europejskim, współpraca z odpowiednimi omisjami europejskimi w sprawie uznawania kwalifikacji dla celów akademickich i zawodowych, promocja działalności geodezyjnej. Swego przedstawiciela do CLGE każdy kraj deleguje poprzez tzw. Grupę Łącznikową, w której skupione są najważniejsze organizacje zawodowe środowiska w danym kraju.

Kilkugodzinna dyskusja pozwoliła na przybliżenie stronie polskiej realiów geodezyjnego rynku w Europie, szczególnie na przykładzie Niemiec. Z kolei odwiedzający nasz kraj mogli bliżej zapoznać się z naszymi strukturami organizacyjnymi.
Z wypowiedzi zagranicznych gości o warunkach panujących na ich rynku robót geodezyjnych można wysnuć wniosek, że na pewno jest to rynek trudny i wymagający, na którym liczy się przede wszystkim jakość. Nie funkcjonują tam firmy geodezyjne zatrudniające kilkuset pracowników, co wynika po części z polityki finansowej i rodzaju zadań, które geodezja ma do wykonania. Kilkudziesięcioosobowa firma jest więc na terenie Niemiec sporym przedsięwzięciem. Zawód geodety
w wielu krajach europejskich jest uznawany za zawód wolny, różne są natomiast kryteria nadawania uprawnień (licencji) i prowadzenia działalności w zakresie np. spraw katastralnych. Rynek geodezyjny, mimo zjednoczenia się Europy, dla większości firm ogranicza się jednak do wymiaru lokalnego. Wynika to przede wszystkim z lokalnych uwarunkowań prawnych, jak i językowych.

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skaning lotniczy Nysy
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS