Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 1999, Nr 2 (45) |


• DTM inaczej – dr Zdzisław Kurczyński o lotniczym skaningu laserowym, nowej technologii pozyskiwania danych o rzeźbie terenu • Poprawiony załącznik zamiast Rabina, czyli zasady zaliczania gruntów do grup i podgrup rejestrowych • Młodzi rozpracowali podziemie – nagroda ministra SWiA za GESUT miasta Olsztyna • ...

powrót

Opracowanie redakcji

Problematyka prawna

Wytyczne administrowania gruntami ze szczególnym uwzględnieniem krajów znajdujących się w fazie przekształceń (III).
Od redakcji: zgodnie z zapowiedzią kontynuujemy publikację „Wytycznych administrowania gruntami” [część I i II – odpowiednio w GEODECIE 9/98 i 11/98]. Jest to dokument opracowany pod kierownictwem prof. Petera Dale’a przez grupę ekspertów zajmujących się (pod egidą Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ) sprawami administrowania gruntami. Wybrane fragmenty pochodzą z rozdziału „Problematyka prawna”, w którym omówione są aspekty prawne wpływające na administrowanie gruntami. Koncentrują się one w szczególności na prawie własności gruntu, rejestrowaniu dokumentów i tytułu prawnego, na zdefiniowaniu i pomiarach granic nieruchomości (co określa się również mianem rozgraniczania nieruchomości lub pomiarami prawnymi) oraz na prawach własności intelektualnej do rejestrowanych informacji.

Status prawny gruntu i nieruchomości
W każdym społeczeństwie prawo jest złożonym zbiorem norm, które podlegały ewolucji. Prawo może przybierać różne formy, jak to ma miejsce w dzisiejszej Europie, gdzie występuje kilka różnych tradycji prawnych. Cztery obszary prawa szczególnie dotyczą administrowania gruntami:
(a) prawo „rzeczowe” wywierające wpływ na obrót ziemią (kodeks cywilny);
(b) ustawy dotyczące reformy gospodarowania gruntami (np. o prywatyzacji gruntów państwowych, przywracaniu prywatnej własności gruntów i scalaniu gruntów);
(c) ustawy dotyczące administrowania gruntami (np. przepisy o katastrze);
(d) ustawy z zakresu prawa własności intelektualnej dotyczące takich zagadnień, jak własność informacji i pomysłów, ochrona danych i prywatności obywatela.
Prawo rzeczowe zawiera normy regulujące to, co można zrobić z gruntem. W różnych krajach przyjmuje się różne definicje „gruntu” i „nieruchomości”. W zakres pojęcia „grunt” mogą wchodzić kopalnie i złoża minerałów pod powierzchnią gruntu, obiekty związane z powierzchnią, takie jak budowle lub części budowli albo obiekty naturalne wyrastające z gleby. W wielu krajach obowiązują podstawowe kodeksy gruntowe obejmujące przepisy regulujące działanie katastru oraz wszelkich innych systemów rejestrowania gruntów. Taki kodeks określa w szczególności istotę gruntu i nieruchomości.
Jeśli w dalszej części niniejszego opracowania nie zaznaczymy inaczej, będziemy zakładać, że grunt rozciąga się od środka Ziemi do nieskończoności, tj. obejmuje wszystkie obiekty naturalne i wytworzone przez człowieka, związane z powierzchnią lub znajdujące się pod powierzchnią Ziemi, a także, że pojęcie „grunt” obejmuje też prawa takie, jak prawo własności i użytkowania.

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS