Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 1999, Nr 2 (45) |


• DTM inaczej – dr Zdzisław Kurczyński o lotniczym skaningu laserowym, nowej technologii pozyskiwania danych o rzeźbie terenu • Poprawiony załącznik zamiast Rabina, czyli zasady zaliczania gruntów do grup i podgrup rejestrowych • Młodzi rozpracowali podziemie – nagroda ministra SWiA za GESUT miasta Olsztyna • ...

powrót

Jerzy Przywara

Komu zamówienie i za ile?

Od chwili wejścia w życie ustawy o zamówieniach publicznych upłynęły ponad cztery lata. Okres ten jest wystarczająco długi, aby spróbować dokonać podsumowania wyników zamówień przedrukowywanych przez GEODETĘ i pokusić się o wyciągnięcie pewnych wniosków. Urząd Zamówień Publicznych opublikował w tym czasie kilkadziesiąt tysięcy ogłoszeń dotyczących organizowanych przetargów. Wśród nich skromna część dotyczyła geodezji, kartografii i dyscyplin z nimi związanych. Naliczyliśmy ponad 500 takich pozycji, z których ponad 380 wzięliśmy pod uwagę dokonując poniższej analizy.

Na początek kilka uwag dotyczących materiału publikowanego w „Biuletynie Zamówień Publicznych”. Po pierwsze – wiele z drukowanych rozstrzygnięć nie podaje cen przetargowych, zadowalając się enigmatycznym określeniem „ceny jednostkowe”, co uniemożliwia wzięcie pod uwagę przetargów dotyczących np. szacowania nieruchomości.
Po drugie – dla sporej liczby ogłoszonych przetargów trudno znaleźć wynik postępowania lub jakąkolwiek informację, np. o tym, że trwa postępowanie odwoławcze. Wiele z ogłoszonych przetargów, nawet tych z pierwszej połowy 1998 roku, do dzisiaj nie doczekało się opublikowania wyników.
Po trzecie – archaiczny sposób podawania informacji o rozstrzygnięciach powoduje, że bardzo trudno znaleźć dane dotyczące interesującego nas zamówienia, jeśli od czasu anonsu do wyników postępowania upłynął dłuższy okres, np. kilka lub kilkanaście miesięcy. W naszej analizie nie wzięliśmy pod uwagę ogłoszeń, w których prace geodezyjne stanowią niewielki procent ich wartości. Dotyczy to np. zamówień Agencji Budowy i Eksploatacji Autostrad na kompleksowe projekty techniczne czy też budowy wszelkiego rodzaju gminnych wodociągów, gazociągów, kanalizacji itp. Oferty te z reguły padają łupem firm budowlanych lub projektowych, które geodezyjną część zadań zlecają w przetargach zamkniętych lub konkursach ofert firmom naszej branży. Ceny w tym wypadku są wewnętrzną sprawą zainteresowanych i z reguły objęte są tajemnicą handlową.
Wszystkie te przyczyny sprawiły, że liczba zamówień, jakie wzięliśmy pod uwagę, wynosi niewiele ponad 380. Wydaje się ona jednak wystarczającą dla uzyskania obrazu rynku robót geodezyjnych finansowanych ze sfery budżetowej. Wartość ogłoszonych przetargów, które uwzględniliśmy w analizie, wynosi prawie 97 milionów złotych.

Większość zamówień dotyczy odnowienia ewidencji gruntów (w technice numerycznej, z reguły z uzupełnieniem mapy oraz ewidencją budynków) oraz wykonania różnego rodzaju map (zasadnicza, urządzeń podziemnych, topograficzna – prawie wszystkie w technice komputerowej). Na ewidencję i wspomniane mapy wydano po 32 mln zł. Trzecią co do wielkości pozycję stanowią prace związane z zakładaniem osnów (w większości III klasy), na które przypadło 12,6 mln zł. Te trzy segmenty rynku stanowią prawie 80% wartości ogłoszonych przetargów. Rysunek nr 1 przedstawia procentowy udział w rynku zamówień publicznych poszczególnych asortymentów robót. Brak w nim wspomnianych wcześniej robót związanych z szacowaniem nieruchomości, które stanowią prawdopodobnie kilka procent całości rynku.

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Mobilne skanowanie na Motławie
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS