Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 1999, Nr 2 (45) |


• DTM inaczej – dr Zdzisław Kurczyński o lotniczym skaningu laserowym, nowej technologii pozyskiwania danych o rzeźbie terenu • Poprawiony załącznik zamiast Rabina, czyli zasady zaliczania gruntów do grup i podgrup rejestrowych • Młodzi rozpracowali podziemie – nagroda ministra SWiA za GESUT miasta Olsztyna • ...

powrót

Waldemar Klocek

Młodzi rozpracowali podziemie

Nagroda III stopnia ministra spraw wewnętrznych i administracji za geodezyjną ewidencję sieci uzbrojenia terenu miasta Olsztyna.
Na łamach tak poczytnego czasopisma jak GEODETA pragnę podzielić się ze wszystkimi czytelnikami radością, jaką przeżyłem pod koniec ubiegłego roku. Otóż na 18 grudnia 1998 r. zostaliśmy wspólnie z grupą wyróżnionych pracowników zaproszeni przez MSWiA po odbiór nagrody III stopnia przyznanej za „Opracowanie i wdrożenie geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu miasta Olsztyna”.

Przez ponad 2 lata wykonywaliśmy pełną nowoczesną inwentaryzację sieci uzbrojenia terenu dla całego miasta. Realizując w ten sposób jeden z elementów krajowego systemu o terenie, umożliwiliśmy m.in.:
- uporządkowanie informacji o uzbrojeniu terenu, zwłaszcza jednostkom branżowym z terenu miasta, ułatwiając im tym samym modernizację własnych, branżowych ewidencji sieci uzbrojenia terenu;
- usprawnienie podejmowania decyzji lokalizacyjnych, w planowaniu przestrzennym, w powszechnej taksacji i szacowaniu nieruchomości, w systemie podatkowym;
- usprawnienie działalności służb miejskich, ratowniczych i branżowych;
- lokalizację awarii poprzez odpowiednie wskazanie obiektu.

Jak doszło do tego, że ta nowatorska zinformatyzowana technologia została zauważona przez władze centralne i w odpowiedni sposób nagrodzona? Otóż w styczniu 1996 r. zostało podpisane porozumienie pomiędzy wojewodą, jednostkami branżowymi i OPGK Sp. z o.o. w sprawie wspólnej budowy i wykorzystania geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu. Porozumienie, a później konkretne umowy zakładały wspólne sfinansowanie przedsięwzięcia przez jednostki branżowe. Poza Zakładem Gazowniczym, który ochoczo korzysta z efektów wdrożenia, ale mimo podpisania porozumienia do dzisiaj nie spłacił swojej części należności, pozostałe przedsiębiorstwa branżowe sfinansowały ewidencję w całości. Głównymi inicjatorami przedsięwzięcia byli dyrektorzy Wydziału Geodezji Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie, a więc Barbara Boczkowska i Jerzy Korejwo. Pani dyrektor osobiście prowadziła trudne rozmowy i przekonywała branżowców do pomysłu. Dziś już wiemy, że opłaciło się.
Nie mniej trudnym zadaniem było skompletowanie pracowni, która mogłaby zadanie wykonać. Należało połączyć wiedzę informatyczną, dokumentacyjną i geodezyjną. Dodatkowym utrudnieniem był brak instrukcji G-7 (do dziś jej nie mamy). I co najważniejsze, do współpracy należało wciągnąć branżowców, a więc ludzi często geodetom niechętnych. Kolejni pracownicy, którym składałem propozycję wykonania ewidencji, rezygnowali. I wreszcie, kiedy wydawało się, że nic z tego nie wyjdzie, pomyślałem o Marioli Gilskiej i Magdzie Poryckiej, które nigdy wcześniej nie były kierowniczkami pracowni. Obie pracowały w dokumentacji i zajmowały się pracami kameralnymi. To właśnie one podjęły się wykonania zadania.

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Korzystanie z Portalu BDOT10k
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS