Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 1999, Nr 2 (45) |


• DTM inaczej – dr Zdzisław Kurczyński o lotniczym skaningu laserowym, nowej technologii pozyskiwania danych o rzeźbie terenu • Poprawiony załącznik zamiast Rabina, czyli zasady zaliczania gruntów do grup i podgrup rejestrowych • Młodzi rozpracowali podziemie – nagroda ministra SWiA za GESUT miasta Olsztyna • ...

powrót

Zygmunt Szumski

Poprawiony załącznik zamiast rabina

Zasady zaliczania gruntów do grup i podgrup rejestrowych.
Rozwiązania techniczne powinny być jasne i klarowne. Niejasności i brak precyzji tworzą swobodę interpretacji i służą prawnikom (oni z tego żyją), zaś szkodzą technikom, także nam, geodetom, którzy działamy w zakresie katastru – na styku prawa, geometrii i teorii prawdopodobieństwa (rachunek błędów pomiarów i wyznaczeń).

Co ma załącznik do polityki
Załącznik nr 10 do rozporządzenia z 17 grudnia 1996 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków określa podział gruntów na grupy i podgrupy. Jak pisze w artykule „Rozporządzenie o ewidencji pomostem do katastru” (GEODETA 11/98) pan Stanisław Zaremba, Konstrukcja grup i podgrup rejestrowych wynika z potrzeb statystyki państwowej i jest zadaniem bardziej politycznym niż technicznym. Z tą statystyką to prawda, co do reszty jednak, nie mogę się zgodzić. Nie dajmy się zwariować. Wystarczy, że jakiś urzędas ministerialny, niekoniecznie do końca kompetentny, podejmie (niekoniecznie prawidłową) decyzję, aby nie podlegała ona dyskusji jako „polityczna”. Gorzej, że ustalający prawidła techniczne oparte na tej decyzji usiłują wykluczyć dyskusję nad nimi, rozszerzając „nietykalność polityczną” na wytwór swojego działania.
Statystyka nie jest celem sama w sobie. Służy analizie dostarczającej wniosków do podejmowania przez centrum decyzji. Decyzje te przekładały się dawniej na nakazy i zakazy bezpośrednio sterujące gospodarką, zaś współcześnie na akty prawne, które dużo bardziej inteligentnie oddziałują na gospodarkę, stwarzając warunki, w których racjonalne działanie podmiotów gospodarczych zmierzać będzie w pożądanym kierunku. Naprawianie błędów w epoce centralnego sterowania było dla centrum łatwe: nakaz lub zakaz pierwotny lub korygujący wydawano szybko, nie oglądając się na reguły i procedury prawne. Obecnie jest mądrzej, ale dlatego ani tak prosto, ani tak szybko. Jest to powód, dla którego dane do podjęcia decyzji muszą być przygotowywane z dużo większą troską o ich precyzję i wiarygodność.

Zasady a rozwiązania techniczne
Statystyka państwowa określa tylko swoje potrzeby, przy czym dotyczą one głównych problemów i sformułowane są ściśle jedynie w punktach dla statystyki istotnych. Szczegóły pozostawia się fachowcom przedmiotu. W kwestii podziału gruntów na grupy wśród tych szczegółów trzeba wymienić przede wszystkim konieczną dbałość o zupełność i spójność zasad zaliczania gruntów. Dbałość o to, szczególnie u osób określających zasady postępowania technicznego zmierzającego do przygotowania informacji, powinna wynikać z poczucia obywatelskie do obowiązku jak najlepszej pracy, a nie z formalnych poleceń. Poleceń tych zresztą najczęściej nie mogą i nie powinni oczekiwać, bo szczegółowa wiedza o regułach technicznych dana jest im, a nie konsumentom informacji, w tym przypadku – statystykom.

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS