Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 1998, Nr 12 (43) |


• Wkładka z mapą - świąteczny prezent dla czytelników • Temat granic nie zna granic - redakcyjna dyskusja na temat granic nieruchomości • Gospodarka nieruchomościami - podział kompetencji (tabela) między jednostkami administracji publicznej • Trzy Korony w komputerze - System Informacji Przestrzennej dla Pieniñskiego ...

powrót

Krystian Pyka, Ludwik Waluś

Trzy Korony w komputerze

System Informacji Przestrzennej dla Pienińskiego Parku Narodowego.
Informatyzacja przestrzeni Pienińskiego Parku Narodowego (PPN) jest poważnym wyzwaniem chociażby dlatego, że mamy do czynienia z jednym z najpiękniejszych zakątków Polski, w którym kumulują się specyficzne problemy własnościowe i administracyjne o złożonej genezie historycznej.

Celem opracowania zrealizowanego dla Pienińskiego Parku Narodowego było stworzenie kompleksowego systemu informacji przestrzennej jako podstawy do opracowania planu ochrony parku. Realizacja obejmowała m.in.:
- pozyskanie danych numerycznych – pomiar terenowy (w tym techniką GPS), obliczenia, przetwarzanie danych wektorowych i rastrowych, pomiar stereoskopowy;
- wygenerowanie Numerycznego Modelu Terenu i przetworzenie zdjęć lotniczych do ortofotomapy z wykorzystaniem fotogrametrycznej technologii cyfrowej firmy Intergraph;
- opracowanie numerycznej mapy sytuacyjno-wysokościowej;
- przetworzenie do formy numerycznej ewidencji gruntów;
- przetworzenie do postaci numeryczne szeregu map tematycznych;
- stworzenie i wdrożenie projektu GIS dla Pienińskiego Parku Narodowego w środowisku MGE firmy Intergraph.
Informatyzacja przestrzeni Pienińskiego Parku Narodowego (PPN) jest poważnym wyzwaniem chociażby dlatego, że mamy do czynienia z jednym z najpiękniejszych zakątków Polski, w którym kumulują się specyficzne problemy własnościowe i administracyjne o złożonej genezie historycznej. Przedsiębiorstwo Geodezyjno-Informatyczne COMPASS S.A. z siedzibą w Krakowie w 1997 r. podjęło się realizacji projektu „Budowa numerycznej mapy zasadniczej Pienińskiego Parku Narodowego”. Pomijając dyskusję nad kontrowersyjnym sformułowaniem „mapa numeryczna”, stwierdzić należy, że celem projektu było zbudowanie fundamentów systemu informacji przestrzennej, który ma służyć opracowaniu planu ochrony parku.

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Kolorowe wideo z orbity
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama