Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 1998, Nr 12 (43) |


• Wkładka z mapą - świąteczny prezent dla czytelników • Temat granic nie zna granic - redakcyjna dyskusja na temat granic nieruchomości • Gospodarka nieruchomościami - podział kompetencji (tabela) między jednostkami administracji publicznej • Trzy Korony w komputerze - System Informacji Przestrzennej dla Pieniñskiego ...

powrót

Katarzyna Kucharska

Przyjazne dane przestrzenne

Ogólnopolska Konferencja „GIS w praktyce”, Poznań, 28-29 października.
Do kalendarza wydarzeń z dziedziny informatyki i szeroko rozumianej kartografii chyba już na stałe wpisał się INFO-FESTIVAL. Podczas tej imprezy organizowanej przez Centrum Promocji Informatyki ma swoje miejsce cykl „GIS w praktyce”. Tegoroczna, szósta, edycja konferencji niosła ze sobą kilka zmian organizacyjnych. Poza przeniesieniem z Krakowa na tereny Międzynarodowych Targów Poznańskich, zaproponowano odejście od tradycyjnej formuły wystąpień autorów referatów wybranych do prezentacji. Ich miejsce zajął referent zbiorczy, którego zadaniem było przekazanie słuchaczom głównych wątków poruszonych w referatach o wspólnej tematyce oraz zainicjowanie dyskusji.

Na dwudniowe obrady zaplanowano cztery sesje o charakterze naukowo-dyskusyjnym oraz trzy sesje informacyjne zarezerwowane dla firm oferujących oprogramowanie i usługi z zakresu systemów informacji przestrzennej. Pierwszą sesję pod tytułem „Kierunki rozwoju metod i technik SIP” poprowadził dr Marek Baranowski. Zaprezentował zebranym założenia i właściwości OpenGIS (Open Geodata Interoperability Specification), przykłady zastosowań, a także argumenty przemawiające za słusznością wyposażenia w najbliższej przyszłości klasycznego oprogramowania GIS-owego w dodatkowe moduły – łącza do OpenGIS. Przedstawił też wizję „uniwersalnego klienta”, któremu udostępniane będą do analiz dane o odniesieniu geograficznym stworzone w różnych systemach (bez potrzeby ich importu). Integracja następowałaby na stanowisku do przeglądania i analiz i nie wymagałaby specjalistycznej wiedzy z zakresu GIS. Intencją jest zachęcenie kręgów decyzyjnych do wspierania ważnych przedsięwzięć wcześniejszą analiz ą aktualnych danych przestrzennych.
Popołudniowa sesja naukowa prowadzona była przez prof. Stanisława Białousza, a jej przewodnim tematem były "Zastosowania GIS do oceny środowiska przyrodniczego i warunków jego użytkowania”. Wnioski z doświadczeń naukowych wskazują, że minęły już czasy zmagania się z technologiami pozyskiwania danych, ich matematyczną obróbką, archiwizacją czy nawet integracją danych pochodzących z różnych źródeł. Szczególną uwagę należy zwracać na dobór i ocenę danych w odniesieniu do analizowanych zagadnień przestrzennych. Wyzwaniem staje się tworzenie modeli zmian elementów środowiska przyrodniczego oraz wariantów reakcji w sytuacjach ekstremalnych.
W serii prezentacji komercyjnych miłym zaskoczeniem było wystąpienie Sławomira Bartnickiego (Imagis), który skupił zainteresowanie słuchaczy na ciekawych zastosowaniach i wymiernych korzyściach płynących z dotychczasowych wdrożeń MapInfo między innymi do celów optymalizacji transportu. Czas na prezentację wykorzystały również firmy ESRI Polska, Jason McKenzie i Stratus.

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS