Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 1998, Nr 12 (43) |


• Wkładka z mapą - świąteczny prezent dla czytelników • Temat granic nie zna granic - redakcyjna dyskusja na temat granic nieruchomości • Gospodarka nieruchomościami - podział kompetencji (tabela) między jednostkami administracji publicznej • Trzy Korony w komputerze - System Informacji Przestrzennej dla Pieniñskiego ...

powrót

Opracowanie redakcji

Temat granic nie zna granic

Do redakcyjnej dyskusji zaprosiliśmy sędziego NSA Eugeniusza Mzyka oraz geodetów-praktyków Barbarę Sułot, Bogdana Grzechnika i Zenona Marca.
Profesor Jerzy Fellman pytał kiedyś studentów, czy przez trzy dowolne punkty można poprowadzić prostą. Studenci odpowiadali, że nie. A profesor śmiał się, twierdząc, że można, wszystko zależy od tego, jak gruba będzie ta linia. Czy podobnie jest z granicą nieruchomości? Czy granica ma swoją grubość, podobnie jak ta prosta przechodząca przez trzy punkty?

Bogdan Grzechnik: Na poważnie przechodząc do tematu, proponuję zastanowić się, jakiego rodzaju granice występują w przepisach prawnych i jak to się ma do praktyki. Moim zdaniem są dwa główne rodzaje granic: granice nieruchomości, a więc ustalone według stanu prawnego (chociaż prawdę powiedziawszy takiej definicji granic trudno się gdzieś w przepisach doszukać wprost) i ewidencyjne (według ewidencji gruntów i budynków). Żeby był jakiś punkt odniesienia, zacytuję sformułowanie z książki „Mapy do celów prawnych, podziały, scalenia i rozgraniczanie nieruchomości”, którą napisaliśmy wspólnie z kolegą Marcem. „Za granicę nieruchomości ustaloną według stanu prawnego należy rozumieć geodezyjnie jednoznacznie określoną granicę ustaloną na podstawie dokumentacji geodezyjnej sporządzonej w postępowaniu” i tu wymienione są: postępowania rozgraniczeniowe, podziałowe (administracyjne, sądowe), scaleniowe i wymiana gruntów, scaleniowe pod skoncentrowane budownictwo jednorodzinne, sądowe w zakresie dowodów stanowiących podstawę rozstrzygnięć sądowych, uwłaszczeniowe i inne postępowania administracyjne, inne dopuszczone na podstawie przepisów zarządzenia z 5 sierpnia 1996 r. o rozgraniczaniu nieruchomości i wreszcie w procesie zakładania i modernizacji ewidencji gruntów i budynków na podstawie nowego rozporządzenia z 17 grudnia 1996 roku w sprawie ewidencji gruntów i budynków. Ten ostatni przepis głosi, co jest dla mnie nieco dziwne, że granice ustalone w trybie ewidencyjnym można uznać za ustalone według stanu prawnego. Osobiście oceniam, że ta procedura nie odpowiada wszystkim innym kryteriom, które dotyczą granic ustalonych według stanu prawnego. I wreszcie granice ewidencyjne są to granice przyjęte z pomiaru według faktycznego stanu na gruncie, niekoniecznie pokrywające się z granicą nieruchomości.

Eugeniusz Muzyk: Przed przyjściem tu zapoznałem się z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego sprzed paru miesięcy w sprawie skargi geodety. Zaczęło się od tego, że wojewoda wydał decyzję o udzieleniu upomnienia geodecie uprawnionemu, który opracował projekt podziału w oparciu o spokojny stan użytkowania, a nie o istniejące granice prawne nieruchomości, które zostały ustalone dokumentacją scaleniową. Geodeta złożył odwołanie do Głównego Geodety Kraju, który utrzymał w mocy tę decyzję. Geodeta zaskarżył ją do NSA, no i oczywiście NSA skargę oddalił. Wspominam o tym, bo zgodnie z Prawem geodezyjnym i kartograficznym, a także kodeksem cywilnym, należało przyjąć granice ze scalenia. Moim zdaniem nie wszyscy geodeci zapoznają się w odpowiednim stopniu z przepisami prawa i dlatego zdarzają się tego typu pomyłki. Wracając jednak do tematu dyskusji, chciałbym powiedzieć, że „granica nieruchomości ustalona według stanu prawnego” to nie jest definicja granicy, tylko szereg sposobów jej ustalenia. Orzecznictwo Sądu Najwyższego dość szczegółowo na ten temat mówi, że jest kilka zasad ustalania przebiegu granicy, a zatem stan prawny, stan spokojnego posiadania, ale jest i trzeci, o którym rzadko się wspomina, że sąd może ustalić granicę według wszelkich jemu znanych okoliczności (pod warunkiem, że nie ma stanu prawnego, nie ma stanu spokojnego i np. sąsiedzi kłócą się od kilkunastu lat). Jest to zbieżne z tym, co Panowie napisali w swojej książce pod hasłem ustalanie granicy w postępowaniu sądowym. Granica nieruchomości to jest pojęcie prawne, które rzeczywiście nie ma definicji, ale jak się dłużej przyjrzymy, to na podstawie niektórych przepisów, nawet ostatnio ustawy o gospodarce nieruchomościami, możemy powiedzieć, co to jest ta granica.
Jeśli chodzi o te drugie granice, tzn. granice ewidencyjne, nie pokrywające się z granicami nieruchomości, to jest to rzeczywiście pewien problem, gdyż działka ewidencyjna nie zawsze jest nieruchomością. Tak naprawdę to przed jakąkolwiek regulacją prawną powinno się wprowadzić zmiany w ewidencji, aby była zgodność, i wówczas nie powinno być problemu.

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS