Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 1998, Nr 9 (40) |


• Od grudnia nowe opłaty za ODGiK • RTK - gadżet czy rewelacja? • Wytyczne administrowania gruntami - fragment dokumentu opracowanego przez Europejską Komisję Gospodarczą Narodów Zjednoczonych • Odkurzmy instrukcje - nic nie zwalnia GUGiK z obowiązku podjęcia działań zaktualizowania starych instrukcji i wydania nowych ...

powrót

Jacek Smutkiewicz

Rozwój zawodu w rozwijającym się świecie

XXI Kongres FIG, Brighton, Wielka Brytania, 19-25 lipca

Pod takim hasłem odbył się kolejny kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG). Tego typu imprezy należą do najważniejszych międzynarodowych wydarzeń geodezyjnych. Odbywają się co cztery lata. Na początku lat 90. ustalono, że kongresy czterech największych organizacji międzynarodowych działających w obszarze geodezji i kartografii będą się odbywały w kolejnych latach w taki sposób, aby nie następowały kolizje terminów i aby w jednym roku odbywał się kongres tylko jednej organizacji. Rok 1998 jest rokiem Kongresu FIG. Już w roku 1991 przywilej zorganizowania go przyznano geodetom brytyjskim. Należy przypomnieć, że wówczas również geodeci polscy zabiegali o prawo organizowania XXI Kongresu FIG w Warszawie. Jednak przedstawiciele stowarzyszeń geodezyjnych zrzeszeni w FIG zdecydowali, nieznaczną przewagą głosów, że impreza odbędzie się w Wielkiej Brytanii.

Geodeci brytyjscy wybrali na miejsce kongresu Brighton – niewielkie miasto nad kanałem La Manche, znane chyba najbardziej z „Konwencji” Partii Konserwatywnej. Brighton można osiągnąć po 50 minutach jazdy szybkim pociągiem z londyńskiej Victoria Station. Położone na południowym stoku opadającego ku morzu płaskowyżu, sprawia wrażenie malowniczego miasta, stanowiącego mieszaninę nowoczesności architektonicznej końca XX wieku z wiktoriańską zabudową mieszkaniową i niezbyt szerokimi, pełnymi uroku stylowymi uliczkami starego miasta o rybackich i handlowych tradycjach. Pomimo łagodnego, morskiego klimatu Brighton może zadziwić pewnym ubóstwem zieleni, szczególnie w pasie przybrzeżnym. Przybysz obyty z urokiem piaszczystych bałtyckich plaż może czuć się zawiedziony widząc kamieniste wybrzeże kanału. Uwzględniając jeszcze niższą niż u nas temperaturę wody, należy podziwiać samozaparcie angielskich plażowiczów.
Centrum Kongresowe mieściło się w nadmorskim „Stakis Brighton Metropole Centre”, będącym także głównym hotelem Kongresu. Budynek w stylu wiktoriańskim dał pomieszczenia obradom kongresowych sympozjów, wystawom sprzętu geodezyjnego i informatycznego związanym z Kongresem oraz Biuru FIG i Komisjom FIG. XXI Kongres przyciągnął stosunkowo niewielu uczestników – łącznie z geodetami brytyjskimi lista zarejestrowanych uczestników obejmowała około tysiąca nazwisk. Poprzednie „wielkie” kongresy szczyciły się liczbą 2500, a nawet około 3000 uczestników. Względnie skromną liczbę uczestników wiązano powszechnie ze znaczną wysokością opłaty rejestracyjnej, jaką trzeba było wnieść, aby uczestniczyć w tegorocznym Kongresie.

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS