Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 1998, Nr 9 (40) |


• Od grudnia nowe opłaty za ODGiK • RTK - gadżet czy rewelacja? • Wytyczne administrowania gruntami - fragment dokumentu opracowanego przez Europejską Komisję Gospodarczą Narodów Zjednoczonych • Odkurzmy instrukcje - nic nie zwalnia GUGiK z obowiązku podjęcia działań zaktualizowania starych instrukcji i wydania nowych ...

powrót

Waldemar Kamiński, Zbigniew Wiśniewski

Przestrzennie znaczy taniej

Wykorzystanie zintegrowanych tachimetrów elektronicznych w zakładaniu trójwymiarowych osnów geodezyjnych

Pomiary sytuacyjne, wykorzystujące tachimetry elektroniczne i metodę biegunową, nie budzą wątpliwości. Natomiast zastosowanie total station do zakładania osnów przestrzennych jest jednak jeszcze sprawą dyskusyjną i wymagającą prowadzenia odpowiednich badań empirycznych.

Od kilku lat w polowych pracach geodezyjnych związanych z tworzeniem map numerycznych (i nie tylko) wykorzystywane
są głównie tachimetry elektroniczne. Instrumenty te, jak wiadomo, umożliwiają wyznaczenie położenia przestrzennego (X, Y, H) punktów wraz z ich automatyczną rejestracją. Pomiary sytuacyjne są prowadzone w oparciu o osnowy zakładane, jak do tej pory, różnymi technikami i technologiami, od metod klasycznych (np. niezależne wyznaczenie współrzędnych płaskich X, Y oraz wysokości H) do techniki GPS. Przygotowane w ten sposób sieci (w tym także osnowy pomiarowe) są podstawą do określania przestrzennego położenia szczegółów sytuacyjnych tachimetrami elektronicznymi.
W produkcji geodezyjnej coraz częściej, z ominięciem wytycznych zawartych w instrukcjach technicznych i bez odpowiednich podstaw teoretycznych, podejmuje się próby jednoczesnego wyznaczania trzech współrzędnych punktów osnowy pomiarowej, przy zastosowaniu tylko total station. Próby te są zrozumiałe, jeśli wziąć pod uwagę koszty i czas pomiaru, a także technologię pomiaru szczegółów (metoda biegunowa). Idealną sytuacją, z praktycznego punktu widzenia, byłaby zatem udokumentowana teoretycznie możliwość zakładania przestrzennych osnów geodezyjnych oraz wyznaczania przestrzennego położenia punktów sytuacyjnych w jednym procesie technologicznym, z zastosowaniem total station. Taki sposób pomiaru jest tym bardziej uzasadniony, że obszar Polski pokryty jest trójwymiarowymi osnowami GPS.

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Kolorowe wideo z orbity
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama