Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 1998, Nr 9 (40) |


• Od grudnia nowe opłaty za ODGiK • RTK - gadżet czy rewelacja? • Wytyczne administrowania gruntami - fragment dokumentu opracowanego przez Europejską Komisję Gospodarczą Narodów Zjednoczonych • Odkurzmy instrukcje - nic nie zwalnia GUGiK z obowiązku podjęcia działań zaktualizowania starych instrukcji i wydania nowych ...

powrót

Ireneusz Wyczałek

Gadżet czy rewelacja?

Tryb RTK pomiarów satelitarnych

Technika GPS zyskała ostatnio atrakcyjną formę wykorzystania w postaci kinematycznego trybu pracy z dokładnością „geodezyjną”. Ten szczególny tryb nosi angielską nazwę Real-Time Kinematic, która często kryje się pod skrótem „RTK”. Producenci odbiorników GPS oferują urządzenia pracujące w tym trybie, zachęcając geodetów do ich stosowania w rutynowych pomiarach terenowych.

Po rocznej pracy zeissowskim zestawem odbiorników satelitarnych o nazwie GePoS RM24 postanowiłem podzielić się moimi doświadczeniami, przedstawiając na kilku konferencjach wyniki moich prac i wnioski z nich płynące. Spotykając się z umiarkowanym zainteresowaniem słuchaczy i pewnym brakiem wiary w korzyści płynące z tej techniki, podjąłem się opublikowania moich odpowiedzi na najczęściej stawiane pytania, szczególnie w odniesieniu do zawartego w tytule trybu pracy RTK.

Na czym polega pomiar w trybie RTK?
Globalny system pomiarów satelitarnych GPS bazuje na określaniu przestrzennych współrzędnych położenia anteny odbierającej sygnały emitowane przez układ satelitów poruszających się po określonych trajektoriach, pod ciągłym nadzorem ośrodka sterowania współpracującego z grupą naziemnych stacji kontroli lotów. Współrzędne GPS wyznaczane są w geocentrycznym układzie zdefiniowanym przez środek masy i oś obrotu Ziemi. Pomiary GPS mogą odbywać się w różnych trybach pracy, wśród których najbardziej obiecujący jest tryb Real-Time Kinematic, co można tłumaczyć jako bezpośredni pomiar kinematyczny. Kinematyczny – czyli w ruchu, w odróżnieniu od metod pomiarów stacjonarnych, i bezpośredni – czyli dający wyniki w momencie pomiaru (z opóźnieniem najwyżej kilkusekundowym). Pomiar taki jest możliwy dzięki współpracy dwóch odbiorników GPS, z których jeden pozostaje nieruchomy przez cały czas trwania sesji pomiarowej, podczas gdy drugi przemieszczany jest tak, aby objąć wszystkie punkty przeznaczone do pomiaru. „Współpraca” obu (lub większej liczby) odbiorników jest możliwa dzięki komunikacji radiowej między nimi, a konkretnie – dzięki przesyłaniu drogą radiową danych ze stacji bazowej do stacji ruchomych. Ilustruje to rysunek z lewej, na którym geodeta wyposażony w stację ruchomą (plecak i antena) przemieszcza się na rowerze, co symbolizuje możliwą szybkość pomiaru.

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS