Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 1998, Nr 9 (40) |


• Od grudnia nowe opłaty za ODGiK • RTK - gadżet czy rewelacja? • Wytyczne administrowania gruntami - fragment dokumentu opracowanego przez Europejską Komisję Gospodarczą Narodów Zjednoczonych • Odkurzmy instrukcje - nic nie zwalnia GUGiK z obowiązku podjęcia działań zaktualizowania starych instrukcji i wydania nowych ...

powrót

Stanisław Różanka

Odkurzmy instrukcje

Aktualizacja instrukcji technicznych jest zbędna!? Co na to GUGiK?

Nic nie chroni istniejących instrukcji przed systematycznym „starzeniem się” i nie zwalnia Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii z obowiązku podjęcia działań dla pilnego zaktualizowania starych instrukcji i wydania nowych przepisów technicznych.

Przypomnienie
W drugiej połowie lat 70. pod kierunkiem ówczesnego Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii opracowano nowy zestaw instrukcji technicznych (O-1, O-2, O-3, O-4, G-1, G-2, G-3, G-4, K-1, K-2 i K-3). Wydano także zbiór wytycznych technicznych. Były to całkowicie nowe opracowania wykonane przez wybranych wybitnych praktyków i naukowców. Instrukcje techniczne były przepisami obligatoryjnymi i zawierały wyłącznie wymagania techniczne i dokładnościowe dotyczące finalnego produktu. W odróżnieniu od poprzednio wydawanych instrukcji, które często miały charakter podręczników, nowe przepisy były zwarte, na ogół rzeczowe i ściśle skorelowane między sobą. Wytyczne techniczne były rozwinięciem instrukcji, ale miały charakter przepisów fakultatywnych. Omawiały wymagania techniczne etapów prac geodezyjnych i kartograficznych. W owych latach były to instrukcje nowoczesne i zostały przyjęte w środowisku geodezyjnym z uznaniem.
Od tamtego czasu minęło ponad 20 lat. Na skutek rewolucyjnego postępu technicznego w budowie instrumentów geodezyjnych i fotogrametrycznych, do których energicznie wkraczała elektronika, na skutek nowych technologii pomiaru, szerokiego wykorzystania sztucznych satelitów Ziemi, szybkiego rozwoju informatyki, fotogrametrii i teledetekcji instrukcje stawały się coraz bardziej przestarzałe, nienowoczesne, wymagające ponownego opracowania. Autorzy instrukcji zdawali sobie sprawę z wpływu postępu technicznego na aktualność przepisów, dlatego w instrukcjach wprowadzono zapisy dotyczące stosowania metod będących wynikiem tego postępu. Pozwolę sobie zacytować § 3 pkt 9 instrukcji technicznej O-1 „Ogólne zasady wykonywania prac geodezyjnych”. Zapis ten tak sformułowano: „Stosowanie metod, narzędzi i materiałów nie przewidzianych instrukcjami technicznymi jest dopuszczalne, a metod będących wynikiem postępu technicznego jest zalecane, pod warunkiem zachowania wymaganych przez instrukcje dokładności opracowań wynikowych”. Podobne zalecenia znajdują się także w instrukcjach: O-2, G-1, G-2, G-4. Te rozsądne zapisy nie chronią jednak istniejących instrukcji przed systematycznym „starzeniem się” i nie zwalniają Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii z obowiązku podjęcia działań dla pilnego zaktualizowania starych instrukcji i wydania nowych przepisów technicznych.

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS